Connect with Us

“Përbindësh si Frankenstein”/ Krijuesi i këtij race qeni pendohet dhe bën deklaratën e habitshme

Kuriozitete

“Përbindësh si Frankenstein”/ Krijuesi i këtij race qeni pendohet dhe bën deklaratën e habitshme

Publikuar

-

Raca e qenve Labradoodle njihet si një lloj race e përzier qensh që janë të dashur dhe të përkëdhelur, por së fundmi, krijuesi i tyre i ka quajtur “të çmendur” apo edhe “përbindësh si Frankenstein” që kanë probleme të mëdha shëndetësore.

Në një intervistë të fundit, Wally Conron thotë se krijimi i kësaj race është “keqardhja më e madhe e jetës së tij”.

Ai është shqetësuar pasi shumë njerëz kanë nisur të kryqëzojnë raca qensh nga më të ndryshmet duke krijuar probleme shëndetësore për shumë prej tyre.

“Unë hapa kutinë e Pandorës, krijova një Frankenstein. Njerëzit tani po krijojnë raca qensh vetëm që të thonë se janë të parët që e kanë bërë”, tha Wally ABC.

Wally, i cili është australian, krijoi Labradoodle në fund të viteve 1980.

Ai mori një letër nga një zonjë e verbër nga Hawaii – burri i së cilës ishte alergjik ndaj qenve me flokë të gjatë. Kështu ai vendosi të krijojë një qen të përshtatshëm për çiftin.

Pas tre vjet përpjekjesh për të gjetur një zgjidhje, në vitin 1989 Wally doli me idenë e “një qeni me aftësitë e një Labradori dhe qimet e një Poodle”.

Në përgjithësi ata që kanë një qen të tillë dhe veterinerët thonë se nuk ka asgjë “të çmendur” te kjo racë, përkundrazi, ata janë të dashur.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: