Connect with Us

“Përbindësh si Frankenstein”/ Krijuesi i këtij race qeni pendohet dhe bën deklaratën e habitshme

Kuriozitete

“Përbindësh si Frankenstein”/ Krijuesi i këtij race qeni pendohet dhe bën deklaratën e habitshme

Publikuar

-

Raca e qenve Labradoodle njihet si një lloj race e përzier qensh që janë të dashur dhe të përkëdhelur, por së fundmi, krijuesi i tyre i ka quajtur “të çmendur” apo edhe “përbindësh si Frankenstein” që kanë probleme të mëdha shëndetësore.

Në një intervistë të fundit, Wally Conron thotë se krijimi i kësaj race është “keqardhja më e madhe e jetës së tij”.

Ai është shqetësuar pasi shumë njerëz kanë nisur të kryqëzojnë raca qensh nga më të ndryshmet duke krijuar probleme shëndetësore për shumë prej tyre.

“Unë hapa kutinë e Pandorës, krijova një Frankenstein. Njerëzit tani po krijojnë raca qensh vetëm që të thonë se janë të parët që e kanë bërë”, tha Wally ABC.

Wally, i cili është australian, krijoi Labradoodle në fund të viteve 1980.

Ai mori një letër nga një zonjë e verbër nga Hawaii – burri i së cilës ishte alergjik ndaj qenve me flokë të gjatë. Kështu ai vendosi të krijojë një qen të përshtatshëm për çiftin.

Pas tre vjet përpjekjesh për të gjetur një zgjidhje, në vitin 1989 Wally doli me idenë e “një qeni me aftësitë e një Labradori dhe qimet e një Poodle”.

Në përgjithësi ata që kanë një qen të tillë dhe veterinerët thonë se nuk ka asgjë “të çmendur” te kjo racë, përkundrazi, ata janë të dashur.

 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Përjetoni më pak stres/ Habit studimi, ja çfarë do të thotë të punosh në një zyrë me një mik të ngushte

Publikuar

-

Nga

Shumica e njerëzve kalojnë më shumë kohë në punë sesa në shtëpi, kështu që është e natyrshme që ata janë të prirur të krijojnë lidhje me kolegët e tyre. Përtej një marrëdhënieje profesionale, është e rëndësishme të keni dikë që feston arritjet tuaja të punës dhe në të njëjtën kohë, t’ju dëgjojë kur duhet të flisni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Çfarë duhet të zbulojë shenja juaj zodiake egjiptiane në lidhje me personalitetin tuaj

Publikuar

-

Nga

Egjiptianët e lashtë krijuan për herë të parë piktura me yje nga mijëvjeçari i 3-të para Krishtit. Këto pastaj u shndërruan në një zodiak me 12 karaktere midis 300 dhe 30 para Krishtit. Zodiaku egjiptian u frymëzua nga babilonasit dhe grekët e lashtë, por ai ka ruajtur fokusin e tij në ciklin e vet. Ndërsa […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Jo vetëm për ditë me shi/ Ja risia që asnjë nuk e mendonte se do të ekzistonte tek një…çadër

Publikuar

-

Nga

Mendonit se çadrat ju duhen vetëm që të mbroheni nga reshjet e shiut? E keni gabim. Së fundmi, një kompani britanike ka krijuar një çadër që përmban edhe një lokalizues “GPS” të integruar në dorezë, bateria e të cilit mund të mbajë deri në 3 vite. “Baobab Brolly” monitoron pozicionin e sendit më të harruar […]

LEXO TE PLOTE