Connect with Us

Planeti gjigant rreth yllit të vogël ‘nuk duhet të ekzistojë’

Kuriozitete

Planeti gjigant rreth yllit të vogël ‘nuk duhet të ekzistojë’

Publikuar

-

Astronomët kanë zbuluar një planet gjigant që, siç thonë ata, nuk duhet të ekzistojë, sipas teorive aktuale.

Ylli, i cili shtrihet 284 trilion km larg, është një “xhuxh i kuq” i tipit M – lloji më i zakonshëm në galaktikën tonë. Një ekip ndërkombëtar i astronomëve ka raportuar gjetjet e tij në revistën Science.

“Është emocionuese sepse kemi pyetur për një kohë të gjatë nëse planetët gjigantë si Jupiter dhe Saturni mund të formohen rreth yjeve kaq të vegjël,” tha Prof Peter Wheatley, nga Universiteti i Warwick, në Mbretërinë e Bashkuar, i cili nuk ishte i përfshirë në studimin e fundit.

“Unë mendoj se përshtypja e përgjithshme kishte qenë se këto planete thjesht nuk ekzistonin, por ne nuk ishim të sigurt sepse yjet e vegjël janë shumë të zbehtë, gjë që i bën ata të vështirë për t’u studiuar, edhe pse ato janë shumë më të zakonshme se yjet si Dielli “, tha ai për BBC Neës.

Studiuesit përdorën teleskopë në Spanjë dhe SH.B.A. për të ndjekur përshpejtimet gravitacionale të yllit që mund të shkaktohen nga planetët që rrethojnë atë.

“Xhuxhi i kuq” ka një masë më të madhe sesa planeti i saj rrethues – i quajtur GJ 3512b. Por ndryshimi në madhësinë e tyre është shumë më i vogël se sa është ndërmjet, të themi Diellit dhe Jupiterit.

Ylli i largët ka një masë që, më së shumti, 270 herë më e madhe se planeti. Për krahasim, Dielli është rreth 1,050 herë më masiv se Jupiteri.

Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: