Connect with Us

E tregojnë studimet/ Kanabis trajton efektet anësore të kancerit dhe është kurë për sëmundjen

Kuriozitete

E tregojnë studimet/ Kanabis trajton efektet anësore të kancerit dhe është kurë për sëmundjen

Publikuar

-

Kanabinoidet mund të jenë të dobishme për të trajtuar efektet anësoe të Kancerit si dhe mund të përdoret si kurë ndaj kancerit.

Një numër i madh njerëzish besojnë dhe mendojnë se kanabis është një kurë e suksesshme për kancerin.

Ligji federal e cilëson ta paligjishëm posedimin e kanabist në SHBA, ku mund të përdoret vetëm kur është i aprovuar për kërkime shkencore.

Megjithatë një numër i madh i territoreve, shteteve dhe rretheve të Kolumbisë e kanë aprovuar ligjin për legalizimin e marihuanës për trajtime mjekësore.

Kanabis përmban kanabinoide të quajtura phytocannabinoids , të cilat shkaktojnë efektin e drogës në trup, përfshirë këtu dhe sistemin qëndror nervor dhe sistemin imun.

Kanabinoidi kryesor psikoaktiv në Kanabis është delta-9-THC, ndërsa një tjetër kanabinoid aktiv, kanabidiol (CBD), mund të lehtësojë dhimbjen dhe inflamacionin e ulët, pa shkaktuar rritjen e delta-9-THC.

Uebfaqja e Institutit Kombëtar të Kancerit, e cila është pjesë e Departamentit të Shëndetit të SHBA, tregon se ‘kanabinoidët mund të jenë të dobishëm në trajtimin e efekteve anësore të kancerit dhe trajtimin e kancerit’.

Kjo faqe ëebi shton gjithashtu se asnjë nga studimet që janë bër ëpër kanabisin si një kurë për kancerin tek njerëzit nuk është gjetur databasen e Cam PubMed e cila mirëmbahet nga Institui Kombëtar i Shëndetësisë.

Megjithatë janë bërë studime të vogla, por rezultatet e tyre nuk janë raportuar apo sugjeruara për studime më të mëdha.

Kanabisi dhe kanabinoidet janë studiuar si mënyra për të menaxhuar efektet anësore të kancerit dhe terapive të kancerit, duke përfshirë dhimbjen, të vjellat, humbjen e oreksit dhe ankthin.

Instituti Kombëtar i Kancerit sugjeron që studimet laboratorike dhe të kafshëve kanë treguar që kanabinoidët mund të jenë në gjendje të vrasin qelizat e kancerit ndërsa mbrojnë qelizat normale. Ato mund të pengojnë rritjen e tumorit duke shkaktuar vdekjen e qelizave, duke penguar rritjen e qelizave dhe duke bllokuar zhvillimin e enëve të gjakut të nevojshme për rritjen e tumoreve.

Kanabisi është përdorur zakonisht nga pacientët e sëmurë me një lloj kanceri si një mënyrë për të lehtësuar dhimbjet në shtete të shumta të SH.B.A.-së, kur është e ligjshme për aplikim medicinal.

Marijuana është përdorur si një mënyrë trajtimi për të vjellat kur pacienti i nënshtrohet kimioterapive.

Gjithashtu, një studim i vitit 2014 mbi përdorimin e kanabinoidëve dhe radioterapisë për të trajtuar kancerin agresiv të trurit ka treguar rezultate premtuese, por janë akoma në fazën e “provave jokonkluzive”.

Përshtatur nga CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Nuk e tregojnë kurrë fytyrën e vërtetë/ Shenjat më të pabesa të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Virgjëresha Njerëzit që i përkasin kësaj shenje janë miq shumë të mirë por edhe mashtrues në dashuri. Si partner i tyre ti mendon se di gjithçka që ndodh në mendjen e tyre porn ë të vërtetë nuk di dhe nuk do ta dish kurrë. Virgjëresha do të bëjë atë që ata kanë nevojë të bëjnë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E fiksuar pas udhëtimeve/ Burri i bën dhuratën e pabesueshme gruas së tij

Publikuar

-

Nga

Një burrë nga Abuja në Nigeri ka ndërtuar një shtëpi në formë avioni për gruan dhe 6 fëmijët e tij pasi ishin tyë fiksuar pas udhëtimeve. BBC ka raportuar se ndërtimi ka filluar që në vitin 1999 dhe vijon ende. Shtëpia përmban dhoma për mysafirë, pishinë, kopësht si dhe një parking gjigant për makinat. Jammal […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Kërkonte të dashur për udhëtimin në Hënë/ Miliarderi merr 20 mijë kërkesa nga vajzat

Publikuar

-

Nga

Disa ditë më parë, miliarderi japonez Yusaku Maezaëa deklaroi se kërkonte një të dashur për ushëtimin e tij në Hënë në vitin 2023. Ai hapi një aplikacion online ku secila prej vajzave që dëshironte të njihej me miliarderin kishin mundësi t’i dërgonin kërkesën. Ky aplikacion dhe kërkesa e miliarderit janë të vlefshme deri më datë […]

LEXO TE PLOTE