Connect with Us

E tregojnë studimet/ Kanabis trajton efektet anësore të kancerit dhe është kurë për sëmundjen

Kuriozitete

E tregojnë studimet/ Kanabis trajton efektet anësore të kancerit dhe është kurë për sëmundjen

Publikuar

-

Kanabinoidet mund të jenë të dobishme për të trajtuar efektet anësoe të Kancerit si dhe mund të përdoret si kurë ndaj kancerit.

Një numër i madh njerëzish besojnë dhe mendojnë se kanabis është një kurë e suksesshme për kancerin.

Ligji federal e cilëson ta paligjishëm posedimin e kanabist në SHBA, ku mund të përdoret vetëm kur është i aprovuar për kërkime shkencore.

Megjithatë një numër i madh i territoreve, shteteve dhe rretheve të Kolumbisë e kanë aprovuar ligjin për legalizimin e marihuanës për trajtime mjekësore.

Kanabis përmban kanabinoide të quajtura phytocannabinoids , të cilat shkaktojnë efektin e drogës në trup, përfshirë këtu dhe sistemin qëndror nervor dhe sistemin imun.

Kanabinoidi kryesor psikoaktiv në Kanabis është delta-9-THC, ndërsa një tjetër kanabinoid aktiv, kanabidiol (CBD), mund të lehtësojë dhimbjen dhe inflamacionin e ulët, pa shkaktuar rritjen e delta-9-THC.

Uebfaqja e Institutit Kombëtar të Kancerit, e cila është pjesë e Departamentit të Shëndetit të SHBA, tregon se ‘kanabinoidët mund të jenë të dobishëm në trajtimin e efekteve anësore të kancerit dhe trajtimin e kancerit’.

Kjo faqe ëebi shton gjithashtu se asnjë nga studimet që janë bër ëpër kanabisin si një kurë për kancerin tek njerëzit nuk është gjetur databasen e Cam PubMed e cila mirëmbahet nga Institui Kombëtar i Shëndetësisë.

Megjithatë janë bërë studime të vogla, por rezultatet e tyre nuk janë raportuar apo sugjeruara për studime më të mëdha.

Kanabisi dhe kanabinoidet janë studiuar si mënyra për të menaxhuar efektet anësore të kancerit dhe terapive të kancerit, duke përfshirë dhimbjen, të vjellat, humbjen e oreksit dhe ankthin.

Instituti Kombëtar i Kancerit sugjeron që studimet laboratorike dhe të kafshëve kanë treguar që kanabinoidët mund të jenë në gjendje të vrasin qelizat e kancerit ndërsa mbrojnë qelizat normale. Ato mund të pengojnë rritjen e tumorit duke shkaktuar vdekjen e qelizave, duke penguar rritjen e qelizave dhe duke bllokuar zhvillimin e enëve të gjakut të nevojshme për rritjen e tumoreve.

Kanabisi është përdorur zakonisht nga pacientët e sëmurë me një lloj kanceri si një mënyrë për të lehtësuar dhimbjet në shtete të shumta të SH.B.A.-së, kur është e ligjshme për aplikim medicinal.

Marijuana është përdorur si një mënyrë trajtimi për të vjellat kur pacienti i nënshtrohet kimioterapive.

Gjithashtu, një studim i vitit 2014 mbi përdorimin e kanabinoidëve dhe radioterapisë për të trajtuar kancerin agresiv të trurit ka treguar rezultate premtuese, por janë akoma në fazën e “provave jokonkluzive”.

Përshtatur nga CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: