Connect with Us

E pabesueshme/ Fotot më të pazakonta të liqenit më të madh në botë

Kuriozitete

E pabesueshme/ Fotot më të pazakonta të liqenit më të madh në botë

Publikuar

-

E pabesueshme/ Fotot më të pazakonta të liqenit më të madh në botë

Këto foto janë shkrepur nga një fotograf peisazhi Alexey Trofimov. Bëhet fjalë për Liqenin e ngrirë Baikal në Siberi, Rusi. Këto pamje janë të pazakonta dhe shumë mahnitëse.

Liqeni Baikal është liqeni më i madh (nga vëllimi) i ujërave të ëmbla në botë, që përmban afërsisht 20% të ujit të freskët të sipërfaqes së ngrirë në botë, dhe në 1.642 m, më të thellën.

Është gjithashtu ndër më të pastrat nga të gjithë liqenet, dhe mendohet të jetë liqeni më i vjetër në botë në 25 milion vjet. Lakeshtë liqeni i shtatë me i madh në botë për nga sipërfaqja./ CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

FOTO-Aktori që bëri histori në kinematografi/ Zbuloni 12 fakte interesante rreth Joaquin Phoenix

Publikuar

-

Nga

Bërja e një filmi kërkon një ekuipazh të kualifikuar, të paktën një duzinë njerëzish të përbërë nga një drejtor dhe një ekip prodhimi. Janë ato që i bëjnë tregimet prekëse ,një realitet në ekran. Sidoqoftë, ka disa filma në të cilët puna e aktorëve kryesorë spikatet në atë mënyrë që duket se suksesi i filmit […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Videoja që po bën xhiron e rrjetit/ Zbuloni “sekretin” si të qëroni një shegë në mënyrën perfekte

Publikuar

-

Nga

A e dini se i keni qëruar shegët gjithnjë gabim? Kjo video që do e shikoni më poshtë do t’jua vërtetojë. Videoja e cila ka marrë 3 milionë klikime dhe është shpërndarë me mijëra herë,  tregon sesi mund të hapësh një shegë në më pak se një minutë ‘çmendur” internetin. Në disa pamje te postuara […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

VIDEO-Shpikja më e “pështirë” në botë/ Krijohet mbrojtëse telefoni me lëkurë njeriu

Publikuar

-

Nga

Jeni në vështirësi dhe nuk po gjeni një mbajtëse telefoni të duhur për ju? Mbase kjo është zgjidhja e duhur. Mund të duket paksa e çuditshme, por kjo është pikërisht ajo që ka bërë Marc Teyssier dhe kolegët e tij. Ata kanë krijuar lëkurë artificiale për celularë, edhe pse artificiale lëkura e krijuar është shumë […]

LEXO TE PLOTE