Connect with Us

Nga parandalimi i rrudhave tek kanceri/ Zbuloni benefitet e avokados dhe bërthamës së tij

Life Style

Nga parandalimi i rrudhave tek kanceri/ Zbuloni benefitet e avokados dhe bërthamës së tij

Publikuar

-

Cila është historia që qëndron pas avokados? A janë vërtet të dobishëm për ju apo cdo gjë ka qënë gënjeshtër?

Nëse ju pelqen avokado, e dini se ato po shfaqen kudo kohët e fundit si një ushqim tepër i mirë për trupin tuaj. Por cfarë duhet të bëni tjetër me avokadon për një shëndet sa më të mirë? Zbulojini më poshtë.

Avokadoja është ushqimi me yndyrna të mira që ul më shumë nivelin e kolesterolit te njerëzit mbipeshë.

Në një studim për “Journal of the American Heart Association” ,  u  zbulua se grupi që konsumoi avokado për 5 javë, kolesteroli i keq u ul me 13 pikë, në krahasim me 8 pikë që u ul te grupi me dietë me pak yndyrna, por pa avokado. Avokadoja përmban acide që ulin kolesterolin dhe është i pasur me fibra dhe me një lloj sheqeri që të bën të ndihesh i ngopur.

Një avokado përmban 320 kalori dhe 30 gramë yndyrna. Pra, mos e lyeni bukën me majonezë, por me avokado të shtypur. Nëse do të bëni këtë, do të ulni kolesterolin e keq dhe do të përmirësoni shëndetin e zemrës.

Avokado gjithashtu ka shume benefite te tjera si psh. mbron zemrën, ndihmon shikimin dhe parandalon disa lloje të kancerit. Por, pasi e presin një avokado, shumica e njerëzve hedhin bërthamën në mbeturina, duke menduar se nuk i duhet. Por, duket se pikërisht bërthama është pjesa më e ushqyeshme e avokados.

Por a e dinit se bërthama e avokados ka më tepër benefite se vetë avokado? Bërthama e avokados është e pasur me antioksidantë dhe fibra dhe ato mund të kthehen në pluhur me anë të një “blender”-i dhe t’i shtohen “smoothie”-t ose kosit me fruta për më shumë vlera ushqimore.

Por si ta pergatisni?

Merrni bërthamen, thajeni në furrë, priteni në copa të vogla dhe futeni në “blender” për ta kthyer në pluhur. Rreth 70% e antioksidantëve të avokados janë te bërthama. Antioksidantët luftojnë radikalet e lira, që do të thotë se mund të ndihmojnë sistemin imunitar për të parandaluar sëmundje të ndryshme. Gjithashtu, antioksidantët parandalojnë krijimin e rrudhave në fytyrë. Pa harruar se bërthama e avokados është plot fibra, të cilat krijojnë një ambient të shëndetshëm për bakteret e mira të zorrës.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

Janë mjeshtër të fjalës/ Këto shenja të horoskopit nuk e njohin frikën

Publikuar

-

Nga

Luani Luani është folës shumë i mirë në public pasi nuk ka frikë dhe as kompleks të dalë para njeërzve. Për ta është jetike dalja në skenë dhe të tregojnë se janë lider. Binjakët Binjakët kanë një gjuhë shumë të veçantë kur bëhet fjalë për komunikim. ata kanë shumë njohuri rreth subjektit dhe ç do […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Injorues dhe kokëfortë/ 5 shenjat e horoskopit që nuk e durojnë dot që të tjerët t’iu tregojnë se çfarë duhet të bëjnë

Publikuar

-

Nga

Dashi Kur dikush i thotë një Dashi të mos bëjë diçka apo se po rrezikon nëse e bën një gjë, dijeni se si përfundim ai do ta bëjë atë që ka menduar. Dashi është kokëfortë dhe askush nuk e mbështet në këtë pikë. Demi Demët njihen si kokëfortë dhe nuk e besojnë se një njeri […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

E thonë studiuesit: Të ngisni makinën teksa dëgjoni muzikë mbron zemrën dhe trurin nga stresi

Publikuar

-

Nga

Kur ngecni në një trafik të rënduar është shumë e zakonshme të ndiheni të stresuar. Shumë gjëra mund të shkojnë keq gjatë rrugës, duke bërë që zemra të shtojë rrahjet e saj dhe presioni i gjakut të rritet. Studimet tregojnë se stresi i udhëtimit tuaj të përditshëm mund të jenë një faktor i sëmundjeve të […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Xhandan dhe Sevgi surprizojnë Ojkyn për ditëlindje/ Ja çfarë do të ndodhë sot në serialin “Bija ime”

Publikuar

-

Nga

Xhandan dhe Demir zihen për vendimin që ka marrë Ojky për të mos shkuar në shkollë. Demir e lë Ojkyn të bëjë siç ka dëshirë ndërsa Xhandan nuk e pranon vendimin e saj. Demir i tregon Xhandanit se Ojkyn e kanë akuzuar se ka vjedhur para. Xhandan dhe Demir vendosin ta zgjidhin këtë çështje. Demir […]

LEXO TE PLOTE