Connect with Us

Zbulohet kura ndaj autizmit?/ Vogëlushi fillon të flasë dy ditë pasi nisi këtë trajtim

Kuriozitete

Zbulohet kura ndaj autizmit?/ Vogëlushi fillon të flasë dy ditë pasi nisi këtë trajtim

Publikuar

-

Prej vitesh, shkencëtarët dhe studiuesit janë munduar të zbulojnë kurën ndaj autizmit. Por mesa duket kjo kurë mund të jetë zbuluar për të ndihmuar shumë njerëz në nevojë.

Rasti më i fundit ishte një djalë 9 vjeçar nga Puerto Riko, i cili u diagnostikua me një formë të rrallë kanceri të quajtur neuroblastomë.

Për dy vite rresht, Kalel Santiago iu nënshtrua disa operacioneve,  dhe seancave me rreze. Edhe pse shërua nga kanceri, kjo i la pasojë një autizëm të rëndë, dhe nuk mund të fliste dot. Prindërit e tij provuan mënyra të ndryshme për ta ndihmuar Kalelin, përfshirë shkolla dhe terapi ,por djali ende nuk mund të fliste.

“Kur ishte në spital vumë re që nuk fliste fare dhe kishte ca sjellje jo normale. Përplaste duart dhe ecte në majat e gishtave”, tregon babai i vogëlushit, Abiel Gomez Santiago. “Por pritëm derisa mbushi tre vjeç dhe u shërua nga kanceri, për t’u marrë me sjelljen e tij”.

Kjo zgjati derisa ata provuan vajin e kanabidiolit, një përbërës i gjendur me shumicë te bima e kërpit. Pasi kishin dëgjuar se substanca lehtësonte simptomat e autizmit dhe epilepsisë, ia dhanë djalit.

Brenda dy ditësh, Kaleli mund të fliste përsëri.

“Nuk e merrni me mend emocionin që ndiem duke dëgjuar zërin e tij për herë të parë”, shprehet i ati. /CNA.al

 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Këto 6 pyetje do t’ju ndihmojnë të kuptoni se çfarë dëshiron në të vërtetë shpirti juaj

Publikuar

-

Nga

1.Cfarë ju bën të lumtur? Kjo është një pyetje e bukur e thjeshtë, megjithëse ndonjëherë është e vështirë të përgjigjesh. Cfarë ju bën vërtet të lumtur? Për shembull, a ju bën të lumtur puna juaj e tanishme? Apo është thjesht një mjet për të fituar para? 2.Cfarë doni të bëni? A ka ndonjë gjë që […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ankth dhe vetëvlerësim i ulët/ 8 shenja që ju bëjnë të kuptoni nëse jeni rritur në një familje toksike

Publikuar

-

Nga

Ankthi i fshehur, emocione të vërteta dhe vetëvlerësim të ulët – për fat të keq, disa prindër arrijnë t’i kalojnë të gjitha këto cilësi negative për fëmijët e tyre. Egoizmi dhe indiferenca e tyre ndaj ndjenjave të fëmijëve të tyre ndikojnë shumë në fëmijërinë e tyre. Si rezultat, fëmijët fillojnë të kritikojnë veten, ndjehen të pafuqishëm […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Foto-Çfarë nënkuptojnë në të vërtetë emrat dhe logot e markave të famshme botërore

Publikuar

-

Nga

A e dini se cfarë do të thonë shkronjat në emrin IKEA? Apo çfarë e frymëzoi krijuesin e logos Android? “Bright Side” ju sugjeron të hidhni një vështrim në historinë e markave me famë botërore dhe të zbuloni se çfarë ndikoi në krijimin e logove dhe emrave të rëndësishëm. Pepsi Sipas Davis Bradham, krijuesi i […]

LEXO TE PLOTE