Connect with Us

Zbulohet kura ndaj autizmit?/ Vogëlushi fillon të flasë dy ditë pasi nisi këtë trajtim

Kuriozitete

Zbulohet kura ndaj autizmit?/ Vogëlushi fillon të flasë dy ditë pasi nisi këtë trajtim

Publikuar

-

Prej vitesh, shkencëtarët dhe studiuesit janë munduar të zbulojnë kurën ndaj autizmit. Por mesa duket kjo kurë mund të jetë zbuluar për të ndihmuar shumë njerëz në nevojë.

Rasti më i fundit ishte një djalë 9 vjeçar nga Puerto Riko, i cili u diagnostikua me një formë të rrallë kanceri të quajtur neuroblastomë.

Për dy vite rresht, Kalel Santiago iu nënshtrua disa operacioneve,  dhe seancave me rreze. Edhe pse shërua nga kanceri, kjo i la pasojë një autizëm të rëndë, dhe nuk mund të fliste dot. Prindërit e tij provuan mënyra të ndryshme për ta ndihmuar Kalelin, përfshirë shkolla dhe terapi ,por djali ende nuk mund të fliste.

“Kur ishte në spital vumë re që nuk fliste fare dhe kishte ca sjellje jo normale. Përplaste duart dhe ecte në majat e gishtave”, tregon babai i vogëlushit, Abiel Gomez Santiago. “Por pritëm derisa mbushi tre vjeç dhe u shërua nga kanceri, për t’u marrë me sjelljen e tij”.

Kjo zgjati derisa ata provuan vajin e kanabidiolit, një përbërës i gjendur me shumicë te bima e kërpit. Pasi kishin dëgjuar se substanca lehtësonte simptomat e autizmit dhe epilepsisë, ia dhanë djalit.

Brenda dy ditësh, Kaleli mund të fliste përsëri.

“Nuk e merrni me mend emocionin që ndiem duke dëgjuar zërin e tij për herë të parë”, shprehet i ati. /CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: