Connect with Us

Studimi që po shokon botën/ Domatja ndikon në rritjen e cilësisë së spermës

Life Style

Studimi që po shokon botën/ Domatja ndikon në rritjen e cilësisë së spermës

Publikuar

-

Një studim i fundit i cili lidh konsumin e domates dhe përmirësimin e cilësisë së spermës tek meshkujt, i ka habitur të gjithë. Por cfarë ndodh në të vërtetë?

Sipas studiuesve një substancë dhe pigment që i jep ngjyrën e kuqe domates, e quajtur likopen ,ndikon drejtëpërdrejtë në rritjen e cilësisë së spermës.

Ky studim nga grupi i “Universitetit te Sheffield”, ka zbuluar se burrat e shëndetshëm që konsumuan dy lugë  domate në ditë,  kishin spermë me cilësi më të mirë.

Por gjithashtu, ekspertët e fertilitetit thanë se duheshin më shumë studime që përfshinin burra që kanë probleme të fertilitetit. Likopeni, si vitamina E dhe zinku që kanë qenë në qendër të studimit të mëparshëm, është një antioksidant që do të thotë se parandalon oksidimin në qeliza, e cila ka qenë e lidhur me përfitime të tjera shëndetësore, përfshirë uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe disa kancere.

Lidhur me këtë studim, ka folur gjithashtu edhe profesori i mjekësisë riprodhuese në Universitetin e South Hampton,Ying Cheong i cili thotë se:

“Ky studim do të shtojë në njohuritë tona aktuale, për një tjetër shtojcë të tipit antioksidues në parametrat e spermës, por ajo që studimi nuk na tregon ,është nëse marrja e shtojcave të laktolikopenit përmirëson pjellorinë, që është shansi për të pasur një shtatzëni të suksesshme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: