Connect with Us

Studimi që po shokon botën/ Domatja ndikon në rritjen e cilësisë së spermës

Life Style

Studimi që po shokon botën/ Domatja ndikon në rritjen e cilësisë së spermës

Publikuar

-

Një studim i fundit i cili lidh konsumin e domates dhe përmirësimin e cilësisë së spermës tek meshkujt, i ka habitur të gjithë. Por cfarë ndodh në të vërtetë?

Sipas studiuesve një substancë dhe pigment që i jep ngjyrën e kuqe domates, e quajtur likopen ,ndikon drejtëpërdrejtë në rritjen e cilësisë së spermës.

Ky studim nga grupi i “Universitetit te Sheffield”, ka zbuluar se burrat e shëndetshëm që konsumuan dy lugë  domate në ditë,  kishin spermë me cilësi më të mirë.

Por gjithashtu, ekspertët e fertilitetit thanë se duheshin më shumë studime që përfshinin burra që kanë probleme të fertilitetit. Likopeni, si vitamina E dhe zinku që kanë qenë në qendër të studimit të mëparshëm, është një antioksidant që do të thotë se parandalon oksidimin në qeliza, e cila ka qenë e lidhur me përfitime të tjera shëndetësore, përfshirë uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe disa kancere.

Lidhur me këtë studim, ka folur gjithashtu edhe profesori i mjekësisë riprodhuese në Universitetin e South Hampton,Ying Cheong i cili thotë se:

“Ky studim do të shtojë në njohuritë tona aktuale, për një tjetër shtojcë të tipit antioksidues në parametrat e spermës, por ajo që studimi nuk na tregon ,është nëse marrja e shtojcave të laktolikopenit përmirëson pjellorinë, që është shansi për të pasur një shtatzëni të suksesshme.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Mosha ideale për tu martuar sipas shenjës tuaj të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Dashi Mosha më e mirë për t’u martuar:  Rreth të 30-ave . Dashi, ju dëshironi që jeta juaj të jetë plot eksitim, emocione dhe shanse një herë në jetë. Pra, mendimi për tu lidhur para se të jeni gati është pak më shumë se sa e frikshme për ju – ndjehet si një ide e keqe. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTO-Art me natyrën/ Fotografi francez tregon veprat e tij dhe do të mbeteni pa mend

Publikuar

-

Nga

Ai i sheh fytyrat dhe parashikimet e ardhshme në imazhe nga natyra. Yndërrimtar, të zgjuar dhe me një kuptim të thellë pas tyre – këto janë veprat e artistit dixhital nga Parisi, Fabien Barrau . Gjatë ditës ai punon në reklamat për markat kryesore, por natën ai krijon vepra të jashtëzakonshme me ndihmën e dronit […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Kini kujdes/ 5 simptomat që mund t’i gabojmë lehtësisht me sëmundje të tjera

Publikuar

-

Nga

44% e amerikanëve vetë-diagnostikohen në internet në vend që të vizitohen tek një profesionist . Kjo zgjedhje mund të çojë në pasoja të tmerrshme. Ju mund të përzieni sëmundjet dhe të përfundoni duke përdorur ilaçin e gabuar sepse shumë simptoma janë kaq të zakonshme. 1. Fibromialgjia dhe artriti reumatoid Artriti reumatoid dhe fibromialgjia janë gjendje kronike […]

LEXO TE PLOTE