Connect with Us

VIDEO- Njihuni me rastin ekstrem/ Lindi me këmishë dhe s’merrte frymë, ja çfarë ndodhi me vogëlushin

Kuriozitete

VIDEO- Njihuni me rastin ekstrem/ Lindi me këmishë dhe s’merrte frymë, ja çfarë ndodhi me vogëlushin

Publikuar

-

Shprehja i lindur me këmishë, shkon shumë në këtë rast. Kjo video e cila tashmë është bërë virale në rrjet, tregon momentin kur një foshnjë është sjellë në jetë më anë të një ndërhyrjeje cezariane.Djali i vogël është ngjizur me metodën In Vitro, por disa javë përpara se të vinte koha e lindjes, nëna e tij pati dhimbje dhe hemorragji dhe e solli në jetë me operacion cezarian.

Vogëlushi i cili peshonte 2.5kg, erdhi në jetë ‘me këmishë’ javën e 36-të të shtatzënisë në një spital në Kinën Lindore.

Por pas lindjes fëmija nuk mori frymë me mushkëri, derisa mjekët e çanë qesen amniotike brenda së cilës ai ndodhej.

Mjekët në maternitetin Fujian vendosën që ta nxirrnin nga mitra e nënës së tij bashkë me qesen amniotike pasi zbuluan se ndodhej në një pozicion të rrezikshëm.

Një nga mjekët u shpreh:

“Të porsalindurit zakonisht qajnë direkt pasi lindin pasi sistemi i tyre i frymëmarrjes bie në kontakt me ambient të ri. Por kur ky djalë lindi, akoma brenda qeses amniotike, dukej sikur ishte ende në mitrën e së ëmës.”

Vetëm pasi mjekët e çanë membranën dhe pastruan lëngjet që ndodheshin brenda që ndodheshin brenda sistemit të frymëmarrjes, ai filloi të qante./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: