Connect with Us

Studiuesit zbulojnë të vërtetën/ Vonesa është një tregues pozitiv për të ardhmen

Kuriozitete

Studiuesit zbulojnë të vërtetën/ Vonesa është një tregues pozitiv për të ardhmen

Publikuar

-

Kërkimet  shkencore tregojnë se njerëzit që vonohen në mënyrë kronike do të jetojnë më gjatë. Mesa duket, nëse jeni gjithmonë vonë për gjithçka, do të thotë se do të jetoni një jetë më të gjatë dhe më të suksesshme.

Për kënaqësinë e njerëzve të minutës së fundit kudo, ka kërkime shkencore që pretendojnë se vonesa kronike e dikujt është në të vërtetë një tregues pozitiv për të ardhmen e tyre. Njerëzit që janë gjithmonë me vonesë zakonisht janë më optimistë, më pak të stresuar, dhe më pak të shqetësuar për kohën. E gjithë kjo qetësi mund të çojë në ulje të presionit të gjakut, shëndet më të mirë kardiovaskular, më pak shanse për goditje në tru dhe ulje të shanseve për depresion. Të gjithë këta faktorë çojnë në një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme.

Në përgjithësi, njerëzit që vonohen gjithnjë kanë tendencën të jenë më optimistë. Ata vërtet besojnë se mund arrijnë të bëjnë gjithçka, stërvitjen, shkollën ose çfarëdo lloj gjëje tjetër.

Të qenit vonë është një tregues i inteligjencës më të lartë. Një studim i realizuar nga psikologu Jeff Conte sugjeron që njerëzit që janë gjithmonë me vonesë priren të bëjnë shumë detyra, gjë që tregon se ata mund të jenë më të mirë në zgjidhjen e problemeve kur përballen me një sfidë. Ajo që vlen të theksohet është se vonesa nuk duhet të inkurajohet dhe njerëzit që janë gjithmonë me vonesë duhet të punojnë në përmirësimin e këtij zakoni. / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: