Connect with Us

E braktisin edhe mjekët/ Me 44 fëmijë, njihuni me gruan e cila nuk do të ndalet së linduri

Kuriozitete

E braktisin edhe mjekët/ Me 44 fëmijë, njihuni me gruan e cila nuk do të ndalet së linduri

Publikuar

-

E braktisin edhe mjekët/ Me 44 fëmijë, njihuni me gruan e cila nuk do të ndalet së linduri

Rasti më i cuditshëm në botë, këtë herë vjen nga Uganda ku një grua e quajtur Mariam Nabatanzi edhe pse 40 vjeç ka lindur 44 fëmijë dhe nuk dëshiron të ndalet.

Sipas mjekëve ajo mund të quhet gruaja më pjellore në botë, dhe kanë thënë se nuk merren më me këtë femër per shkak se ia kanë ndaluar në mënyrë kategorike të lindë fëmijë të tjerë, pasi zbuluan se babai i saj kishte pasur 45 fëmijë me gra të ndryshme.

Miriam ka lindur 4 herë binjakë, pesë herë trinjakë dhe pesë herë katërnjakë. Vendasit e quajnë atë gruan më fertile në botë. 40 vjeçarja ka mbetur e vetme në rritjen e 44 fëmijëve pasi burri e la disa vite më parë. Tashmë që është vejushë, ajo punon si rrobaqepëse, parukiere dhe korr bar, për të siguruar ushqimin e fëmijëve.

Ajo thotë se:

“Përgjithësisht jam munduar t’i edukoj. E kam ëndërr që fëmijët e mi të shkojnë në shkollë. Duhet të bëj çdo gjë që ata të shkollohen.Nuk mund të them se më bezdisin, sepse janë fëmijët e mi. As nuk kam në plan t’i braktis pasi të gjithë janë fëmijët e mi”.

Ndërsa gjinekologu Dr Chales Kiggundu tregon:

Disa gra kanë 10-12 vezë potencialisht të pllenueshme çdo muaj. Disa të tjera kanë shumë më shumë, ndaj edhe mundësitë për të ngjizur fëmijë janë më të larta”./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Vendi dhe koha e duhur/ 12 fotografitë më të bukura të cilat janë kapur “rastësisht”

Publikuar

-

Nga

Nëse ju pëlqen fotografia, atëherë e kuptoni se çfarë duhet për ta bërë atë më të mirën.Disa përpjekje, poza të ndryshme dhe një përzgjedhje e gjatë e pamjes perfekte. Por ka disa njerëz të talentuar që janë të aftë të kapin momentin e duhur dhe secili prej nesh mund të zhytet në botën e tyre […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nga paragjykimet tek industria e modës/ 8 gjërat që po “zhduken” në botën moderne

Publikuar

-

Nga

Ekzistojnë shumë lloje të diskriminimit në shoqërinë tonë dhe ne nuk jemi në gjendje të ndryshojmë gjithçka menjëherë. Por, disa gjëra kanë ndryshuar, ose të paktën janë në proces të ndryshimit. Njerëzimi gradualisht mund të ndryshojë qëndrimin e tij ndaj personave me aftësi të kufizuara, racës, grave dhe madje mund të bënte ndryshime në industrinë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

10 fotot që tregojnë se si gjërat kane ndryshuar ne mënyrë drastike në vetëm 20 vite

Publikuar

-

Nga

Eshtë e pamundur të besosh që vetëm 20 vjet më parë askush nuk e dinte se çfarë ishte Google ose Netflix dhe nuk mund të mbante një video 1-minutëshe në një USB. Por koha ka kaluar dhe që atëherë, ne kemi ndryshuar plotësisht rregullat.  Në ditët e sotme, ne marrim gjëra që njerëzit nuk mund […]

LEXO TE PLOTE