Connect with Us

Nga humbja e peshës tek anemia / Njihuni me disa nga benefitet e limonit

Life Style

Nga humbja e peshës tek anemia / Njihuni me disa nga benefitet e limonit

Publikuar

-

Limonët përmbajnë një sasi të lartë të vitaminës C, fibra të tretshme dhe komponime bimore që u japin atyre një numër përfitimesh shëndetësore. Limonët mund të ndihmojnë në humbjen e peshës dhe të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes së zemrës, anemisë, gurëve në veshka, çështjeve të tretjes dhe kancerit. Jo vetëm që limonët janë një frut shumë i shëndetshëm, por ato gjithashtu kanë një shije dhe erë të veçantë, të këndshme që i bëjnë ata një shtesë të shkëlqyeshme të ushqimeve dhe pijeve.

Ja disa nga benefitet e limonit:

1.Ndihmon në forcimin e zemrës

Limonët janë një burim i mirë i vitaminës C. Një limon siguron rreth 31 mg vitaminë C, që është 51% e konsumit ditor të referencës . Hulumtimet tregojnë se ngrënia e frutave dhe perimeve të pasura me vitaminë C zvogëlon rrezikun për sëmundje të zemrës dhe goditje në tru . Sidoqoftë, nuk është vetëm vitamina C që mendohet se është e mirë për zemrën tuaj. Fibrat dhe komponimet bimore në limon gjithashtu mund të ulin në mënyrë të konsiderueshme disa faktorë rreziku për sëmundjen e zemrës . Për shembull, një studim zbuloi se ngrënia e 24 gramit të ekstraktit të agrumeve në ditë për një muaj zvogëlonte nivelet totale të kolesterolit në gjak.

2.Ndihmon në reduktimin e peshës në trup

Limonët promovohen shpesh si një ushqim për humbjen e peshës, dhe ka disa teori se pse është kjo. Një teori e zakonshme është se fibra e tretshme e pektinës në to zgjerohet në stomakun tuaj, duke ju ndihmuar të ndjeheni të ngopur për më gjatë. Dhe për shkak se lëngu i limonit nuk përmban pektinë, pijet me lëng limoni nuk do të promovojnë ngopjen në të njëjtën mënyrë. Një teori tjetër sugjeron që pirja e ujit të nxehtë me limon do t’ju ndihmojë të humbni peshë. Sidoqoftë, uji i pijshëm dihet se rrit përkohësisht numrin e kalorive që digjni, kështu që mund të jetë vetë uji që po ndihmon në humbjen e peshës.

3.Mbrojnë ndaj sëmundjes së anemisë

Anemia me mungesë hekuri është mjaft e zakonshme e cila ndodh sepse nuk merrni hekur të mjaftueshëm nga ushqimet që hani. Limonët përmbajnë pak hekur, por ato kryesisht parandalojnë aneminë duke përmirësuar thithjen tuaj të hekurit nga ushqimet bimore . Zorra juaj thith hekurin nga mishi, mishi i pulës dhe peshku shumë lehtë, ndërsa hekuri nga burimet bimore jo aq lehtë. Sidoqoftë, kjo përthithje mund të përmirësohet duke konsumuar vitaminë C dhe acid citrik.

4.Mbron tretjen e vështirë

Limonët janë të përbërë nga rreth 10% karbohidrate, kryesisht në formën e fibrave të tretshme dhe sheqernave të thjeshtë. Fibra kryesore në limon është pektina, një formë e fibrave të tretshme të lidhura me përfitime të shumta shëndetësore. Fibra e tretshme mund të përmirësojë shëndetin e zorrëve dhe të ngadalësojë tretjen e sheqernave dhe niseshtave. Këto efekte mund të rezultojnë në ulje të nivelit të sheqerit në gjak.Njerëzit që pinë lëng limoni, pa fibrat që gjenden në pulpë, do të humbasin përfitimet e fibrës./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Lëkurë e pastër dhe vezulluese/ 5 këshillat që duhet të ndiqni për një jetë të shëndetshme

Publikuar

-

Nga

Omega-3 ndihmon në luftimin e akneve Omega-3 janë acide yndyrore thelbësore që konsiderohen të shëndetshme për organizmin tonë në përgjithësi. Përfitimet e tyre të mundshme përfshijnë rritjen e shëndetit të trurit dhe zemrës, por ajo që ne duam të përqendrohemi tani janë përfitimet e omega-3 në lëkurën tuaj. Gjëja kryesore që ata mund të ndihmojnë […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Bindës dhe shumë të zgjuar/ Shenjat e horoskopit që dinë të luajnë më së miri rolin e prokurorit

Publikuar

-

Nga

Luani Njerëzit që i përkasin shenjës së Luanit dinë të bëjnë shumë mirë rolin e prokurorit shkëlqyeshëm për shkak të aftësive të tyre fantastike të njerëzve. Kur punoni në sistemin juridik, ju punoni me njerëz – firma juaj, klienti juaj, mbrojtësi kundërshtar dhe të gjithë në sallën e gjyqit. Juristët punojnë në emër të njerëzve […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E thonë psikologët: 7 arsyet pse të mbash shok ish të dashurin është një ide e keqe

Publikuar

-

Nga

Nëse keni dyshime nëse duhet të qëndroni miq me ish-in tuaj, ky studim , i udhëhequr nga psikologë, do t’ju ndihmojë të kuptoni më mirë pse nuk është një ide e tillë e mirë të qëndroni miq me një ish. Bright Side iu ndihmon të kuptoni më mirë dobësitë e të mbeturit shok me ish-partnerin […]

LEXO TE PLOTE