Connect with Us

Si asnjëherë më parë/ NASA zgjedh dy gra për të bërë udhëtimin e radhës në hapësirë

Teknologji

Si asnjëherë më parë/ NASA zgjedh dy gra për të bërë udhëtimin e radhës në hapësirë

Publikuar

-

Si asnjëherë më parë/ NASA zgjedh dy gra për të bërë udhëtimin e radhës në hapësirë

Christina Koch dhe Jessica Meir kanë lënë avionin e Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar për të zëvendësuar një njësi të dështuar të kontrollit të energjisë.

Ato qënruan përreth 5 orë e gjysmë duke zëvendësuar rregullatorin e energjisë me një rezervë.

Zonja Koch kishte realizuar plot 4 udhëtime në hapësirë ndërsa zonja Meir ishte femra e 15 që kryente një ushëtim në hapësirë.

Zonja Koch e cila është një inxhiniere elektrike dhe zonja Meir e dekoruar në biologjinë detare u nisën për udhëtimin e tyre në hapësirë në orën 11:38. Ato gjetën vendndodhjen e njësisë në të cilën kishte probleme për të ngarkuar baterinë.

NASA kishte njoftuar që në Mars se Zonja Koch do të merrte pjesë aktivitetin e parë për të gjitha femrat me kolegen e saj Anne MCClain.

Femra e parë që udhëtoi në hapësirë ishte rusja Svetlana Savitskaya e cila ndërmori një udhëtim prej 3 orë e 35 minuta në korrik të vitit 1984, e cila shoqërohej nga kosmonauti Vladimir Dzhanibekov. Për më tepër shihni galerinë e mësipërme/ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Nuk mund të “spiunoni” më/ Instagram vjen përsëri me ndryshime drastike

Publikuar

-

Nga

Rrjeti më gjigand i rrjeteve sociale, dhe më i përdoruri në mbarë botën, Instagram, ka ardhur me ndryshime rrënjësore muajt e fundit. Pak javë më parë, drejtuesit e tij vendosën të hiqnin opsionin “Following”, ku mund të shihje aktivitetin e personave që ti ndjek në Instagram. Tashmë askush s’mund të spiunojë dot se ç’bën tjetri […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Kap çdo detaj në mënyrë të përsosur/ Smartphone Xiaomi vjen me risi

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë kineze, Xiaomi, ka zbuluar celularin e parë kryesor në botë i cili ka  një aparat fotografik prej 108 megapixel. Sensori shtesë me rezolucion të lartë është zhvilluar nga Samsung , i cili ende nuk e ka karakterizuar atë në produktet e veta. Firmat thonë se përfitimi është se kamera jep “fotografi jashtëzakonisht […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook vjen me ndryshimin e radhës/ Sjell aplikacionin që do iu shërbejë të gjithëve

Publikuar

-

Nga

Rrjeti social  Facebook, do të sjellë për të gjithë përdoruesit e tij një aplikacion që ka lidhje me shëndetin. “Preventive Healthcare” është quajtur aplikacioni i ri që është krijuar me qëllimin për të parandaluar tumoret, sëmundjet e zemrës dhe sëmundjet sezonale duke i informuar dhe i udhëzuar njerëzit se çfarë masash duhet të marrin. Nëpërmjet […]

LEXO TE PLOTE