Connect with Us

Si asnjëherë më parë/ NASA zgjedh dy gra për të bërë udhëtimin e radhës në hapësirë

Teknologji

Si asnjëherë më parë/ NASA zgjedh dy gra për të bërë udhëtimin e radhës në hapësirë

Publikuar

-

Christina Koch dhe Jessica Meir kanë lënë avionin e Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar për të zëvendësuar një njësi të dështuar të kontrollit të energjisë.

Ato qënruan përreth 5 orë e gjysmë duke zëvendësuar rregullatorin e energjisë me një rezervë.

Zonja Koch kishte realizuar plot 4 udhëtime në hapësirë ndërsa zonja Meir ishte femra e 15 që kryente një ushëtim në hapësirë.

Zonja Koch e cila është një inxhiniere elektrike dhe zonja Meir e dekoruar në biologjinë detare u nisën për udhëtimin e tyre në hapësirë në orën 11:38. Ato gjetën vendndodhjen e njësisë në të cilën kishte probleme për të ngarkuar baterinë.

NASA kishte njoftuar që në Mars se Zonja Koch do të merrte pjesë aktivitetin e parë për të gjitha femrat me kolegen e saj Anne MCClain.

Femra e parë që udhëtoi në hapësirë ishte rusja Svetlana Savitskaya e cila ndërmori një udhëtim prej 3 orë e 35 minuta në korrik të vitit 1984, e cila shoqërohej nga kosmonauti Vladimir Dzhanibekov. Për më tepër shihni galerinë e mësipërme/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: