Connect with Us

FOTO-Diva e kinematografisë italiane/ Sekreti i bukurisë së Sophia Loren, zbuloni disa fakte interesante për aktoren

Showbizz

FOTO-Diva e kinematografisë italiane/ Sekreti i bukurisë së Sophia Loren, zbuloni disa fakte interesante për aktoren

Publikuar

-

Sophia Loren, njihet si një ndër aktoret më të talentuara dhe të njohura të kinematografisë italiane, e cila me filmat e saj ka shkruar një pjesë të madhe të historisë së kinemasë ndërkombëtare dhe që punoi për regjisorë të kalibrit të De Sica dhe Chaplin.

Por le të zbulojmë disa fakte interesante për divën e kinematografisë dhe historinë e saj, duke kaluar nëpër disa kuriozitete dhe sekrete të bukurisë.

1. Sophia Loren, e lindur më 20 shtator te vitit 1934, u rrit nga nëna dhe gjyshërit e saj. Nëna e saj ishte braktisur nga babai i Loren menjëherë pas lindjes së aktores: “Unë iu luta Zotit që ajo të mos vinte të më merrte në shkollë, unë u turpërova, bukuria e saj mbi krye më vuri në siklet. Shumë bjonde, e gjatë dhe, mbi të gjitha, e pamartuar. Unë, nga ana tjetër, isha i errët, i thatë dhe i errët: ata më quanin “Stuzzicadenti ”(kruajtëse dhëmbësh) , tha ai për IoDonna.

2.Karriera e Sophia Loren filloi në 1949 pasi ajo hyri në një konkurs bukurie si një prezantuese. Ajo ishte vetëm 14 vjeç në atë kohë.

3.Karriera e saj ndërkombëtare nisi në fund të viteve 1950 kur ajo nënshkroi një kontratë me pesë filma me Paramount.
4.Loren fitoi gjashtë çmime David di Donatello për Aktoren më të Mirë duke i dhënë asaj rekordin si gruaja që ka fituar më shumë nga këto çmime. Filmat që i dhanë asaj më shumë çmime ishin:”A special Day, Marriage Italian Style, Sunflower, The Voyage, Two Women and Yesterday, Today and Tomorrow.”

5. Një nga sekretet e saj të bukurisë është vaji i ullirit , të cilin ajo e përdorte si për të hequr make-up ashtu edhe për të lagur lëkurën. Ajo gjithashtu përdorte fruta dhe qumësht të freskët si maska ​​bukurie.

6.Në vitin 1966 ajo u martua me producentin Carlo Ponti , nga i cili pati dy djem Carlo Jr dhe Edoardo. “Ai ishte njeriu i jetës sime,” tha aktorja gjatë një interviste në Festivalin Lumière në Lyon.”Ai më kuptoi , unë kurrë nuk do të isha ashtu siç jam sot, nëse nuk do ta kisha takuar atë . ”

7.Por në vitin 2007, Sophia u gjend përballë një humbje te madhe ne jeten e saj private, burri dhe partneri i saj e lanë atë pas më shumë se dyzet vjet martese.

8.Në vitin 2006, Sofia u bë gjyshe për herë të parë me mbesen Lucia Sofia, ndersa në vitet në vijim fëmijët e saj i dhanë 3 nipër e mbesa të tjera.

9.Ajo fitoi çmimin “Oscar” për Aktoren më të Mirë në vitin 1962 , dhe kjo ishte hera e parë që një artiste kishte fituar një Oscar për një shfaqje në një gjuhë të huaj.

10. Edhe pse tashmë është 85 vjec, Sophia Loren është një ndër aktoret më të bukura dhe më skenike të televizionit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Një princeshë në karantinë”/ Françeska Jaçe ngre temperaturat me videon e nxehtë

Publikuar

-

Nga

Modelja e njohur Françeska Jaçe ka tërbuar Instagramin teksa ka publikuar një video shumë të nxehtë.  Me veshje intime dhe qëndrim mjaft seksi, Franceska ka lënë të gjithë fansat e saj gojëhapur. “Një princeshë në karantinë”, shkruan ajo krahas videos. Menjëherë rrjeti është mbushur plot komente komplimentuese drejt saj.Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ […]

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Me bikini të kuqe flakë/ Zaimina Vasjari “tërbon” ndjekësit

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja Zaimina Vasjari është një nga vajazt më seksi të shoëbizit shqiptar. Ajo di të rrëmbejë vëmendjen e të gjithë ndjekësve të saj me fotot e nxehta që publikon shpesh në rrjetet sociale. Së fundi Zaimina ka vendosur të vijë me një pozë ‘të nxehtë’, veshur me bikini të kuqe. Duke nxjerr në pah hiret […]

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Rita Ora provokon ndjekësit/ Publikon fotot me bikini nga karantina

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Rita Ora tashmë është bërë e parezistueshme në rrjetet sociale.  Rita ka publikuar disa foto ku shihet teksa merr rreze dielli me bikini. Këngëtarja ka treguar dhe një herë linjat e saj perfekte. Pavarësisht se jemi në kohë pandemie Rita ka arritur të kontrrollojë kilet e tepërta dhe këtë e vërtetojnë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: