Connect with Us

Harroni gjithçka çfarë dini/Ja çfarë ushqimesh duhet të konsumojmë në vjeshtë

Life Style

Harroni gjithçka çfarë dini/Ja çfarë ushqimesh duhet të konsumojmë në vjeshtë

Publikuar

-

Harroni gjithçka çfarë dini/Ja çfarë ushqimesh duhet të konsumojmë në vjeshtë

Stina e vjeshtës duket se nuk do të mbarojë dhe ashtu si zgjedhja e veshjet tona ndryshon me stinët, kështu duhet edhe dieta jonë. Pse? Për shkak se trupat tanë duhet të ndryshojnë gjatë gjithë stinëve , duhet që të hash një sallatë në dimër do të ishte ekuivalenti i veshjes së bikinit kur temperaturat janë të ftohta.

Në stinën e vjeshtës janë disa ushqime mjaft të këshillueshme për t’u konsumuar duke qenë se edhe ditët janë më të ftohta. Ushqimet si mollët, kërpudhat, sallatat dhe kungujt janë gjithashtu shumë të këshillueshëm për shëndetin.

Më e rëndësishmja, në Mjekësinë Tradicionale Kineze , ka të bëjë me ngrënien sezonale dhe lokale. Ky është rregulli madh. Ushqimet e mëposhtme janë ato që janë të duhurat në këtë sezon dhe që duhet të jetë një pjesë e dietës tonë:

Perime me rrënjë: karrota, kungull, kunguj dhe patate të ëmbla

Drithëra: oriz kafe, quinoa, tërshëra dhe meli

Bishtajore: fasule, qiqra, thjerrëza, sojë.

Perime jeshile: brokoli, spinaqi, kale, selino, raketë dhe artichokes

Fruta: mollë, shegë, agrume dhe dardha

Peshku: Merluc

Bimët: xhenxhefil, shafran i Indisë, kanellë, rozmarinë, trumzë, borzilok dhe kopër.

Mollët

Gjithnjë është theksuar se mollët ndikojnë në përmirësimin e shëndetit dhe rritjen e imunitetit. Ky frut është i mrekullueshëm për zemrën dhe për një dietë të balancuar.

Kërpudhat

Kërpudhat kanë qenë prej kohësh shumë të rëndësishme për vlerat e tyre ushqimore. Vjeshta është stina më e mirë për të konsumuar kërpurdha, kështu që është koha ideale për të përfituar nga të gjitha vlerat ushqimore që ato ofrojnë.

Kungujt

Kungujt janë një ushqim shumë i shëndetshëm dhe me plotë vlera ushqyes. Kungulli i pjekur është gjithashtu i shijshëm dhe ideal për t’u konsumuar në vjeshtë./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Paratë dhe shëndeti/ Horoskopi për ditën e sotme nga Susan Miller

Publikuar

-

Nga

Dashi Po filloni të integroheni për të treguar talentin tuaj, në mënyrë që të fitoni sa më shumë para. Falë aftësive tuaja do të fitoni shumë të ardhura.   Demi Ndjeni që e vetmja gjë konstante në jetën tuaj është ndryshimi. Për fat të mirë do të keni mundësi të rishikoni dhe një herë gabimet […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nuk dinë të menaxhojnë paratë/ 5 shenjat e horokopit që e tejkalojnë buxhetin

Publikuar

-

Nga

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars) Peshqit tejkalojnë buxhetin sepse janë shumë të sjellshëm dhe të dhënë. Nëse dikush ka nevojë për ndihmë, veçanërisht financiarisht, Peshqit do t’ua japin atyre. Ata janë lloji i njerëzve që do t’i dhuronin dhjetë dollarët e tyre të fundit dikujt sesa t’i kursenin vetë. Kur kalojnë buxhetin, ata priren […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Karizmatikë dhe shumë energjikë/ 5 shenjat më tërheqëse të horoskopit

Publikuar

-

Nga

1.Dashi (21 Mars – 19 Prill) Ata janë energjikë, kanë një qëndrim jashtëzakonisht pozitiv, janë spontan dhe pëlqejnë të dalin nga zonat e tyre të rehatisë. Ata do të kërkojnë njerëz që nuk i njohin në një festë dhe të fillojnë një bisedë me ta. Pothuajse gjithmonë, Dashi do të zbulojë diçka interesante për personin. […]

LEXO TE PLOTE