Connect with Us

Mos e humb kontrrollin/ 9 situatat kur duhet të “kafshoni” gjuhën

Kuriozitete

Mos e humb kontrrollin/ 9 situatat kur duhet të “kafshoni” gjuhën

Publikuar

-

Mos e humb kontrrollin/ 9 situatat kur duhet të “kafshoni” gjuhën

Të dish se çfarë të thuash është shumë e rëndësishme, por problem është të dimë se kur duhet të mbyllim gojën.

Nëse iu ndodh që duhet t’i përgjigjeni dikujt dhe jeni i nervozuar, kujtoni fjalët e poetit të famshëm Rumi:”Sa më i heshtur të jesh, aq më shumë do të kesh mundësinë të dëgjosh”.

Dhe të dëgjosh më shumë dhe më mirë nuk do të shkaktojë tension, ndryshe nga të folurit kur thjesht duhet të jesh i qetë.

Bright Side iu liston 9 situatat që do t’iu ndihmojnë  dhe tregojnë se si të qëndroni në heshtje në rastin kur ti nuk je i sigurt.

1-Nëse do të bëjë të çmendur personin tjetër.

Gjatë një argumenti, heshtja do t’ju ndihmojë të dëgjoni nga afër dhe do të kuptoni që partneri juaj i bisedës përfundimisht do të lodhet duke folur. Në një situatë kur është e nevojshme që ju të jepni përshtypje për dikë ose një incident që nuk ju pëlqen, jepni vetes 5 sekonda për të mbledhur mendimet tuaja përpara se të komentoni.

2- Nëse do t’ju bëjë edhe më të çmendur

Po e provokoni veten më shumë seç mendoni dhe zemërimi nuk e zgjidh problemin. Ju mund të keni të drejtë të mërziteni port ë flisni me dikë në atë gjendje do të bëjë personin tjetër me të cilin bisedoni edhe më të çmendur duke krijuar një lak zemërimi. Kur biseda është e kotë është më mirë që ta mbyllni atë.

3-Nëse doni të rregulloni gabimin e dikujt

Edhe nëse qëllimi juaj i vetëm është të ndihmoni, mos e korrigjoni askënd, veçanërisht nëse nuk i njihni shumë mirë. Lënia e gabimeve ashtu siç janë është më e preferueshme sesa të bëni të zgjuarin/zgjuarën.

4-Nëse do të ofendonit dikë

Ju mendoni se askush nuk do të thoshte diçka për të ofenduar me qëllim dikë tjetër por kjo nuk është e vërtetë. Pa e vënë re, ne e bëjmë këtë veprim për të bërë një lëvizje të fuqishme ose në momente xhelozie.

Në shumë rate përdoret për sarkazëm, por kjo nuk e bën më pak ofenduese. Heshtja është një përgjigje e fortë dhe do të bëjë që jut ë dukeni më mirë.

5- Nëse flisni vetëm për të folur

Rregulli i parë i të folurit është të mos flasim vetëm për të thënë diçka.

6- Nëse do të tërheqësh dikë tjetër në bisedë

Njohja e sekreteve të mikut tuaj do t’ju bëjë më afër tyre, përveç nëse përfshini një person të tretë.

7- Nëse personi tjetër po përpiqet t’ju ngacmojë

Nëse nuk jeni një person që i detyron të tjerët të flasin, mos u mundo të flasësh me askënd.

8-Nëse ndodhesh në një situatë të heshtur

Kjo është një nga ndëshkimet psikologjike më të vjetra. Është jetësore të kuptoni arsyen përtë cilën po qëndron i heshtur. Për disa njerëz që kanë probleme komunikimi, mund të përdoret për të zgjidhur gjërat. Por në duart e një abuzuesi emocional, bëhet një armë e rrezikshme, veçanërisht në marrëdhënie të ngushta.

9-Nëse do të lëndonte ndjenjat e dikujt tjetër

Është e rëndësishme të shmangni komentet e pashmangshme për dikë. Nuk keni si të kuptoni se sap o e lëndoni përsonin tjetër, duke konsideruar se shkaku mund të jetë për gjëra të ndryshme.

Për më tepër shihni galerinë e mësipërme/ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Lehtëson stresin dhe dhimbjet e kokës/ 9 përfitimet që sjell puthja për shëndetin tuaj

Publikuar

-

Nga

Puthja ndihmon në lehtësimin e alergjive. Hulumtimet na kanë treguar se vetëm një seancë 30-minutëshe e puthjes në të vërtetë mund të zvogëlojë në mënyrë dramatike simptomat e etheve ose alergjive që janë shkaktuar nga poleni ose pluhuri. Lehtëson stresin Nëse jeni dikush që vazhdimisht ndjehet i stresuar, atëherë gjëja më e mirë që mund […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Çfarë rezervon pjesa e mbetur e vitit për ju? Zgjidhni topin tuaj të preferuar dhe zbulojeni

Publikuar

-

Nga

Në imazhin e mësipërm, shfaqen 6 topa të ndryshëm kristalesh. Zgjidhni atë që ju tërhoqi vëmendjen, pastaj rrëshqitni poshtë për të zbuluar se çfarë lajmi po pret për ju gjatë gjithë vitit! Nëse keni zgjedhur topin kristal Nr. 1: Ky vit do të ofrojë akoma ide të shkëlqyera për ju dhe për botën përreth jush. Ndoshta […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Zjarri, Uji, Ajri apo Toka?/ Zbuloni frymën tuaj elementare dhe çfarë do të thotë kjo për ju

Publikuar

-

Nga

Ne të gjithë jemi guximshëm dhe të gjithë kemi elementët e botës përreth nesh. Këta elementë përfshijnë Tokën, Ajrin, Zjarrin dhe Ujin. Për të zbuluar nëse jeni një shpirt i Zjarrit, Tokës, Ajrit apo Ujit, lexoni përmbledhjen e meposhtme. Nëse jeni një Frymë Ajri: Do të ndjeni një thirrje për t’i dërguar një mesazh botës, përmes […]

LEXO TE PLOTE