Connect with Us

Mos e humb kontrrollin/ 9 situatat kur duhet të “kafshoni” gjuhën

Kuriozitete

Mos e humb kontrrollin/ 9 situatat kur duhet të “kafshoni” gjuhën

Publikuar

-

Të dish se çfarë të thuash është shumë e rëndësishme, por problem është të dimë se kur duhet të mbyllim gojën.

Nëse iu ndodh që duhet t’i përgjigjeni dikujt dhe jeni i nervozuar, kujtoni fjalët e poetit të famshëm Rumi:”Sa më i heshtur të jesh, aq më shumë do të kesh mundësinë të dëgjosh”.

Dhe të dëgjosh më shumë dhe më mirë nuk do të shkaktojë tension, ndryshe nga të folurit kur thjesht duhet të jesh i qetë.

Bright Side iu liston 9 situatat që do t’iu ndihmojnë  dhe tregojnë se si të qëndroni në heshtje në rastin kur ti nuk je i sigurt.

1-Nëse do të bëjë të çmendur personin tjetër.

Gjatë një argumenti, heshtja do t’ju ndihmojë të dëgjoni nga afër dhe do të kuptoni që partneri juaj i bisedës përfundimisht do të lodhet duke folur. Në një situatë kur është e nevojshme që ju të jepni përshtypje për dikë ose një incident që nuk ju pëlqen, jepni vetes 5 sekonda për të mbledhur mendimet tuaja përpara se të komentoni.

2- Nëse do t’ju bëjë edhe më të çmendur

Po e provokoni veten më shumë seç mendoni dhe zemërimi nuk e zgjidh problemin. Ju mund të keni të drejtë të mërziteni port ë flisni me dikë në atë gjendje do të bëjë personin tjetër me të cilin bisedoni edhe më të çmendur duke krijuar një lak zemërimi. Kur biseda është e kotë është më mirë që ta mbyllni atë.

3-Nëse doni të rregulloni gabimin e dikujt

Edhe nëse qëllimi juaj i vetëm është të ndihmoni, mos e korrigjoni askënd, veçanërisht nëse nuk i njihni shumë mirë. Lënia e gabimeve ashtu siç janë është më e preferueshme sesa të bëni të zgjuarin/zgjuarën.

4-Nëse do të ofendonit dikë

Ju mendoni se askush nuk do të thoshte diçka për të ofenduar me qëllim dikë tjetër por kjo nuk është e vërtetë. Pa e vënë re, ne e bëjmë këtë veprim për të bërë një lëvizje të fuqishme ose në momente xhelozie.

Në shumë rate përdoret për sarkazëm, por kjo nuk e bën më pak ofenduese. Heshtja është një përgjigje e fortë dhe do të bëjë që jut ë dukeni më mirë.

5- Nëse flisni vetëm për të folur

Rregulli i parë i të folurit është të mos flasim vetëm për të thënë diçka.

6- Nëse do të tërheqësh dikë tjetër në bisedë

Njohja e sekreteve të mikut tuaj do t’ju bëjë më afër tyre, përveç nëse përfshini një person të tretë.

7- Nëse personi tjetër po përpiqet t’ju ngacmojë

Nëse nuk jeni një person që i detyron të tjerët të flasin, mos u mundo të flasësh me askënd.

8-Nëse ndodhesh në një situatë të heshtur

Kjo është një nga ndëshkimet psikologjike më të vjetra. Është jetësore të kuptoni arsyen përtë cilën po qëndron i heshtur. Për disa njerëz që kanë probleme komunikimi, mund të përdoret për të zgjidhur gjërat. Por në duart e një abuzuesi emocional, bëhet një armë e rrezikshme, veçanërisht në marrëdhënie të ngushta.

9-Nëse do të lëndonte ndjenjat e dikujt tjetër

Është e rëndësishme të shmangni komentet e pashmangshme për dikë. Nuk keni si të kuptoni se sap o e lëndoni përsonin tjetër, duke konsideruar se shkaku mund të jetë për gjëra të ndryshme.

Për më tepër shihni galerinë e mësipërme/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: