Connect with Us

Nga ngjyrosja artificale tek ushqimet e ngrira/ Zbuloni 10 mënyrat e mashtrimeve të restoranteve

Life Style

Nga ngjyrosja artificale tek ushqimet e ngrira/ Zbuloni 10 mënyrat e mashtrimeve të restoranteve

Publikuar

-

Ka disa mënyra se si restoranti që ju e keni aq “fiksim” mund t’ju bëjë të shpenzoni më shumë para sesa duhet. Ndonjëherë, ju jeni të bindur të blini ushqim me një çmim që është më i lartë se sa ia vlen vërtet. Herë të tjera, ju përfundoni duke blerë më shumë ushqim nga sa do të hanit normalisht. Ajo që mund të të befasojë është se disa nga këto vende kanë provuar dhe metoda të vërteta, nën hundën tënde, të të bëjnë që të shpenzosh para. Dhe nuk do ta imagjinonit kurrë se ata po përpiqen t’ju manipulojnë.

Sipas “BrightSide”, më poshtë do të gjeni disa nga “mashtrimet” kryesore të këtyre restoranteve .

1.Iluzioni “Delboeuf”

Me siguri i keni parë ilustrimet ku 2 forma janë të njëjtën madhësi, por duken ndryshe. Restorantet e përdorin këtë iluzion. Servirja e porcioneve në pjata të mëdha ndihmon klientët të mendojnë se po marrin një vakt të madh, edhe kur e njëjta sasi ushqimi mund të vendosej lehtësisht në një pjatë më të vogël. Në të kundërt, fakti që ka ende hapësirë ​​mund t’ju bëjë të mendoni se keni hapësirë ​​për më shumë ushqim.

2.Truket e madhësisë

Nëse merrni një pije të gazuar ndërkohë që keni dalë për të ngrënë, pija mund të shërbehet në një gotë të hollë. Dhe kështu njerëzit mund të supozojnë se po marrin më shumë për të pirë, kur në të vërtetë mund të marrin më shumë nëse do të kishin një filxhan më të gjerë. Me fjalë të tjera, nëse merrni rimbushje falas, shfrytëzojini ato.

3.E bëjnë ushqimin të duket më i shijshëm se sa është në të vërtetë

Kur hani ushqim, mund të duket se ka shije më të mirë kur përdorni takëm argjendi në vend të plastikës, pavarësisht se është i njëjti ushqim. Sa më i klasifikuar të jetë ushqimi, aq më mirë mund të mendoni se shijon.

4.Tarifat opsionale të shërbimit 

Për disa vende, është mirësjellje e zakonshme të lini një bakshish për kamarierin, nëse ata ofruan një shërbim të shkëlqyeshëm. Ajo që mund të mos e dini është se disa vende tashmë vendosin një tarifë shërbimi “opsionale” në faturën tuaj. Jo vetëm që klientët do të turpërohen për ta pyetur nëse synojnë të paguajnë më pak,por  shumica nuk e kuptojnë se ka një tarifë shtesë. Në disa raste, kamarierët kanë pyetur nëse dëshironi të jepni një bakshish kur tarifa e shërbimit është paguar tashmë.

5.Riciklimi i bukës që është përdorur

Shumë punonjës të restoranteve e pranojnë këtë zakon: nëse klientët nuk e mbarojnë bukën  të shërbyer si meze, ajo do të ruhet dhe ngrohet për diten e nesërme.

6. “Hilet” e menusë

Shikimi i menusë ndihmon normalisht që njerëzit të zgjedhin atë që dëshirojnë kur të dalin për të ngrënë, por ka disa hile që restorantet i përdorin për të manipuluar klientët. Artikujt me çmim më të lartë mund të reklamohen së pari ose të theksohen. Cmimet gjithashtu mund të renditen pa një shenjë dollari, e cila është zbuluar se bën që njerëzit të anashkalojnë çmimin.

7. Blerja dhe shitja e ushqimeve të ngrira

Të gjithë e duan komoditetin e porositjes së ushqimit në vend që ta gatuajnë vetë … madje edhe restorantet . Disa restorante zinxhirore kanë pranuar që, me kalimin e viteve, ata kanë porositur pjatat e tyre nga shitësit, dhe më pas thjesht i ngrohin për klientët e tyre. Me fjalë të tjera, ju mund të keni blerë një darkë të ngrirë me cilësi të lartë.

8. Luajtja e muzikës klasike

Lloji i  muzikës që luan një restorant mund të ketë një ndikim më të fortë te njerëzit sesa do të mendonit. Muzika klasike, për shembull, mund t’i ndihmojë njerëzit të ndjehen më të pasur, gjë që nga ana tjetër i bën ata më të gatshëm të blejnë më shumë ushqim.

9.Ngjyrosje artificiale e ushqimit tuaj

Salmoni është i shijshëm dhe i shëndetshëm, dhe është një pjatë popullore që përgatitet shpesh kur njerëzit dalin jashtë. Sidoqoftë, mund të bëhet pak më e njohur për restorantet. Për ta bërë më të lehtë të mbash në dorë, shumë vende e porosisin salmonin e tyre nga fermat, të cilat mund të ushqejnë peshkun një dietë jo të shëndetshme, duke bërë që ata të krijojne një ngjyrë gri. Për shkak të kësaj, shumë vende e ngjyrosin peshkun rozë për ta bërë atë të duket më e freskët sesa është në të vërtetë.

10.Dhënia e emrave “special” të ushqimit

Kur menuja është e mbushur me emra “të ftohtë “, ajo ndihmon në ndërtimin e besnikërisë së markës me klientët. Pothuajse çdo vend shet sanduiçe, dhe ato shpesh janë e njëjta gjë pa marrë parasysh se ku i merrni, por shkoni në vendin tuaj të preferuar sepse thjesht ju pëlqen të shkoni atje. Kur shkoni në një restorant, ju paguani përvojën, si dhe ushqimin. Emrat shumëngjyrësh, madje edhe në një gjuhë të huaj, janë zbuluar se rritin shitjet për një të tretën. “Chicken Française” tingëllon më klasike sesa pjatat e pulave … le të mos marrim faktin që nuk është as frëngjisht.

Për më tepër ndiqni fotogalerinë e sipërme. /CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE