Connect with Us

Nuk është shenjë dobësie/ 5 problemet shëndetësore që vetëm e qara iu ndihmon t’i zgjidhni

Kuriozitete

Nuk është shenjë dobësie/ 5 problemet shëndetësore që vetëm e qara iu ndihmon t’i zgjidhni

Publikuar

-

Nuk është shenjë dobësie/ 5 problemet shëndetësore që vetëm e qara iu ndihmon t’i zgjidhni

Sipas të dhënave në SHBA gratë qajnë 3.5 herë në muaj ndërsa burrat rreth 1.9 herë në muaj. Sidoqoftë, shpesh herë të qash tregon një shenjë dobësie përparë shoqërisë. Por nëse ndjeni dëshirën për të qarë, mos i mbani lotët. Në fakt ka më shumë përfitime shëndetësore nga ç’mendoni ju. Një artikull i Bright Side ndan disa nga përfitimet e të qarit.

1- Stresi

Një studim i vitit 2014 zbuloi se të qarët mund t’i ndihmojnë njerëzit të pushojnë gjatë kohës stresuese. Rezultatet e të qarit nuk janë të menjëhershme, dhe mund të duhen disa minuta para se trupi të fillojë të qetësohet. Sipas studiuesve, të qarit aktivizon sistemin nervor parasimpatik (PNS). Kur aktivizohet, PNS ka një efekt qetësues në tru.

2- Presioni i gjakut

Presioni i lartë i gjakut mund të çojë në problemeshumë serioze shëndetësore, si atak në zemër, dementia, madje edhe dëmtim serioz të veshkave. Por lajmi i mirë sipas studimeve është se të qarët mund të ulin presionin e gjakut dhe e mban atë nën kontrroll. Madje një e qarë e fortë mund të bëjë më të qëndrueshëm pulsin tuaj.

3-Akumulimi i toksinave

Lotët që rrjedhin mund të pastrojnë mbeturinat, si tymi dhe pluhuri, nga sytë. Gjithashtu, kur qajmë, lotët largojnë toksinat që grumbullohen në trup për shkak të stresit. Kjo heqje e toksinave ndihmon në uljen e niveleve të kortizolit në trup, duke rezultuar kështu në një gjendje shpirtërore më të lehtë. Prandaj, nuk është për t’u habitur që ne shpesh ndiejmë që peshimi largohet pas një seance të mirë të qari.

4-Luhatjet e humorit

Nëse po pyesni pse sjellja juaj është bërë agresive dhe vazhdoni të ndjeheni të shqetësuar dhe irrituar kohët e fundit, atëherë duhet të dini se nuk mund të ketë përgjigje përfundimtare. Lëkundjet e humorit mund të ndodhin për arsye të ndryshme. Një arsye e tillë është akumulimi i dioksidit të manganit në trup. Kur qajmë, ky dioksid mangan i tepërt rrjedh nga trupi së bashku me lotët tanë. Kjo zvogëlon përqendrimin e tij në trup, dhe, si rezultat, ju bën të ndjeheni të qetë dhe të përqendruar.

5-Dhimbja

Kur kemi dhimbje fizike, disa lot shpesh shpërthejnë në mënyrë të pavullnetshme. Kjo është mënyra e trupit për të zvogëluar ndjesinë e dhimbjes. Hulumtimet kanë zbuluar se përveç të qenit qetësues, duke derdhur lotë çliron oksitocinën dhe endorfinat. Këto kimikate i bëjnë njerëzit të ndjehen mirë dhe gjithashtu mund të lehtësojnë dhimbjet fizike dhe emocionale.

Mos harroni se lotët mund të derdhen si për shkak të dhimbjes ashtu edhe lumturisë. A qani shpesh? A ndjeheni të lehtësuar më pas?

Për më tepër shihni galerinë e mësipërme./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë figure shikoni të parën?/Ky test shpirtëror zbulon atë që duhet të ndryshoni në jetën tuaj

Publikuar

-

Nga

A jeni gati për të filluar ndryshime të reja në jetën tuaj? Ky test i thjeshtë shpirtëror ju zbulon diçka më shumë sesa karakteri juaj dhe ju lejon të kuptoni gjendjen shpirtërore. Mendjet tona, trupat tanë shpesh na dërgojnë sinjale, por jo gjithmonë i marrim ato ose nuk jemi të gatshëm ta bëjmë atë. Merrni dy […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

20 fotografitë e rralla historike që tregojnë një anë të pazakontë të së kaluarës

Publikuar

-

Nga

Nëse ndonjëherë keni dashur të ktheheni pas në kohë dhe të shihni se si njerëzit në shekujt e mëparshëm luanin poker ose benin gjera te cuditshme, ky koleksion është vetëm ai që ju nevojitet. Shumica e këtyre fotove ndoshta nuk do të shfaqen kurrë në librat e historisë, kështu që le të bëjmë një vështrim […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk kërkon falje dhe urren kafshët/ Ja 10 cilësitë e “këqija” të meshkujve të cilat duhet t’i dini para se të martoheni

Publikuar

-

Nga

cfare mesova ne 15 vite martese

Martesa është një “çështje” serioze. Kërkon përgjegjësi, rregulla dhe themele të forta mbi të cilat mund të ndërtohet një marrëdhënie e sinqertë dhe e ndërgjegjshme. Të martohesh do të thotë të ndash. Ndjenja, parime, vlera. Një mashkull që nuk i ndan të gjitha këto me ju nuk është i duhuri. Sipas “revistës Class” asnjëherë mos […]

LEXO TE PLOTE