Connect with Us

Nuk është shenjë dobësie/ 5 problemet shëndetësore që vetëm e qara iu ndihmon t’i zgjidhni

Kuriozitete

Nuk është shenjë dobësie/ 5 problemet shëndetësore që vetëm e qara iu ndihmon t’i zgjidhni

Publikuar

-

Sipas të dhënave në SHBA gratë qajnë 3.5 herë në muaj ndërsa burrat rreth 1.9 herë në muaj. Sidoqoftë, shpesh herë të qash tregon një shenjë dobësie përparë shoqërisë. Por nëse ndjeni dëshirën për të qarë, mos i mbani lotët. Në fakt ka më shumë përfitime shëndetësore nga ç’mendoni ju. Një artikull i Bright Side ndan disa nga përfitimet e të qarit.

1- Stresi

Një studim i vitit 2014 zbuloi se të qarët mund t’i ndihmojnë njerëzit të pushojnë gjatë kohës stresuese. Rezultatet e të qarit nuk janë të menjëhershme, dhe mund të duhen disa minuta para se trupi të fillojë të qetësohet. Sipas studiuesve, të qarit aktivizon sistemin nervor parasimpatik (PNS). Kur aktivizohet, PNS ka një efekt qetësues në tru.

2- Presioni i gjakut

Presioni i lartë i gjakut mund të çojë në problemeshumë serioze shëndetësore, si atak në zemër, dementia, madje edhe dëmtim serioz të veshkave. Por lajmi i mirë sipas studimeve është se të qarët mund të ulin presionin e gjakut dhe e mban atë nën kontrroll. Madje një e qarë e fortë mund të bëjë më të qëndrueshëm pulsin tuaj.

3-Akumulimi i toksinave

Lotët që rrjedhin mund të pastrojnë mbeturinat, si tymi dhe pluhuri, nga sytë. Gjithashtu, kur qajmë, lotët largojnë toksinat që grumbullohen në trup për shkak të stresit. Kjo heqje e toksinave ndihmon në uljen e niveleve të kortizolit në trup, duke rezultuar kështu në një gjendje shpirtërore më të lehtë. Prandaj, nuk është për t’u habitur që ne shpesh ndiejmë që peshimi largohet pas një seance të mirë të qari.

4-Luhatjet e humorit

Nëse po pyesni pse sjellja juaj është bërë agresive dhe vazhdoni të ndjeheni të shqetësuar dhe irrituar kohët e fundit, atëherë duhet të dini se nuk mund të ketë përgjigje përfundimtare. Lëkundjet e humorit mund të ndodhin për arsye të ndryshme. Një arsye e tillë është akumulimi i dioksidit të manganit në trup. Kur qajmë, ky dioksid mangan i tepërt rrjedh nga trupi së bashku me lotët tanë. Kjo zvogëlon përqendrimin e tij në trup, dhe, si rezultat, ju bën të ndjeheni të qetë dhe të përqendruar.

5-Dhimbja

Kur kemi dhimbje fizike, disa lot shpesh shpërthejnë në mënyrë të pavullnetshme. Kjo është mënyra e trupit për të zvogëluar ndjesinë e dhimbjes. Hulumtimet kanë zbuluar se përveç të qenit qetësues, duke derdhur lotë çliron oksitocinën dhe endorfinat. Këto kimikate i bëjnë njerëzit të ndjehen mirë dhe gjithashtu mund të lehtësojnë dhimbjet fizike dhe emocionale.

Mos harroni se lotët mund të derdhen si për shkak të dhimbjes ashtu edhe lumturisë. A qani shpesh? A ndjeheni të lehtësuar më pas?

Për më tepër shihni galerinë e mësipërme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Impulsivë dhe konkurrues/ Çfarë pret shenja e Dashit nga një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Nëse jeni duke u takaur apo folur me një Dash atëherë ka disa gjëra që duhet t’i dini rreth kësaj shenje. Ata janë impulsivë dhe konkurrues dhe bëjnë gjithçka për të dalë fitues. Çfarë kërkon Dashi nga një marrëdhënie? Dashi është shenja e parë e horoskopit e cila ka guximin t’i hedhë benzinë zjarrit. Ata […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Njerëz të lumtur, jetë e gjatë/ Vendet me kujdesin më të mirë shëndetësor në botë

Publikuar

-

Nga

Vendet me kujdesin shëndetësor më të mirë në botë janë Singapori, Japonia, Zvicra, Koreja e Jugut dhe Norvegjia. Shikojmë se çfarë renditet tjetër mirë. Singapori është zbuluar si vendi me kujdesin më të mirë shëndetësor në botë sipas Institutit Legatum , një qendër mendimi në Mbretërinë e Bashkuar që synon të heqë njerëzit nga varfëria.Tani […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Prapavija e Mërkurit në astrologji/ Shenjat e horoskopit që preken në dashuri

Publikuar

-

Nga

Kur ndodh prapavija e Mërkurit në vitin 2020? Në vitin 2020, Mërkuri shkon në prapavijë tre herë: 17 Shkurt – 10 Mars (tek Peshqit dhe Ujori) 18 qershor – 12 korrik (në Gaforre dhe Luan) 14 tetor – 3 nëntor (në Peshore dhe Akrep) Por, si ndikon kjo astrologji në horoskopin tuaj të dashurisë? Gjatë […]

LEXO TE PLOTE