Connect with Us

Psikologjia në çift/ 7 kuriozitetet që nuk i dinit rreth jetës në çift

Life Style

Psikologjia në çift/ 7 kuriozitetet që nuk i dinit rreth jetës në çift

Publikuar

-

Puthja ndihmon në intesitetin e marrëdhënies në çift

Sipas hulumtimit të vitit 2013 Wlodarski & Dunbar, puthja do t’i ndihmonte çiftet të shkojnë më mirë. Sa më shumë kohë çifti t’i kushtohet këtij gjesti romantik, aq më i madh është kënaqësia e marrëdhënies. Dhe të mendosh që seksi nuk dha të njëjtat rezultate, duke dëshmuar mjafton dhe vetëm pak për të qenë të lumtur.

Shikimi në sy ka efekte pozitive

Psikologu Robert Epstein është i bindur se mjafton për të parë njëri-tjetrin në sy për disa minuta në ditë për të përmirësuar gjendjen shpirtërore të çiftit. Ky gjest ka fuqinë të na demaskojë dhe të na tregojë ndjeshmërinë e cila nga ana tjetër ka pasoja në nivelin e empatisë së çiftit.

Sjelljet fatale për një çift

Një nga studimet më interesante mbi këtë temë u krye nga psikologu John Gottman, i cili, duke analizuar sjelljen e burrave dhe grave të martuar, gjeti 4 gabime fatale në çdo marrëdhënie. Së pari: kritika të shpeshta. E dyta: përbuzja sarkastike. E treta: pamundësia për të pranuar gabimet e dikujt. Më në fund, në pozicionin e katërt, muri i heshtjes.

Ideja (e gabuar) që partneri na ngjan

Kjo është mbështetur nga John Gray i cili në librin e tij dedikuar personazheve të famshëm “ Burrat vijnë nga Marsi ndërsa gratë nga Venera” ka theksuar si shumë keqkuptime në çift varen nga fakti se secili prej tyre e konsideron partnerin të ngjashëm me veten. Kjo çon në supozimin se  gabimisht në atë që partneri mendon dhe reagon ekzaktësisht si ne.

Rjetet sociale jane armiq të lidhjeve

Ky është një rezultat i bërë nga Universiteti i Kansas, sipas të cilit ndarja shumë detaje nga jeta private e një personi në rrjetet sociale do të kishte pasoja shkatërruese në marrëdhënie. Kjo për faktin se partneri ka tendencë të ndjehet jo i veçantë për shkak të ekspozimit të tepërt.

Për më tepër shihni galerinë e mësipërme/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE