Connect with Us

Psikologjia në çift/ 7 kuriozitetet që nuk i dinit rreth jetës në çift

Life Style

Psikologjia në çift/ 7 kuriozitetet që nuk i dinit rreth jetës në çift

Publikuar

-

Psikologjia në çift/ 7 kuriozitetet që nuk i dinit rreth jetës në çift

Puthja ndihmon në intesitetin e marrëdhënies në çift

Sipas hulumtimit të vitit 2013 Wlodarski & Dunbar, puthja do t’i ndihmonte çiftet të shkojnë më mirë. Sa më shumë kohë çifti t’i kushtohet këtij gjesti romantik, aq më i madh është kënaqësia e marrëdhënies. Dhe të mendosh që seksi nuk dha të njëjtat rezultate, duke dëshmuar mjafton dhe vetëm pak për të qenë të lumtur.

Shikimi në sy ka efekte pozitive

Psikologu Robert Epstein është i bindur se mjafton për të parë njëri-tjetrin në sy për disa minuta në ditë për të përmirësuar gjendjen shpirtërore të çiftit. Ky gjest ka fuqinë të na demaskojë dhe të na tregojë ndjeshmërinë e cila nga ana tjetër ka pasoja në nivelin e empatisë së çiftit.

Sjelljet fatale për një çift

Një nga studimet më interesante mbi këtë temë u krye nga psikologu John Gottman, i cili, duke analizuar sjelljen e burrave dhe grave të martuar, gjeti 4 gabime fatale në çdo marrëdhënie. Së pari: kritika të shpeshta. E dyta: përbuzja sarkastike. E treta: pamundësia për të pranuar gabimet e dikujt. Më në fund, në pozicionin e katërt, muri i heshtjes.

Ideja (e gabuar) që partneri na ngjan

Kjo është mbështetur nga John Gray i cili në librin e tij dedikuar personazheve të famshëm “ Burrat vijnë nga Marsi ndërsa gratë nga Venera” ka theksuar si shumë keqkuptime në çift varen nga fakti se secili prej tyre e konsideron partnerin të ngjashëm me veten. Kjo çon në supozimin se  gabimisht në atë që partneri mendon dhe reagon ekzaktësisht si ne.

Rjetet sociale jane armiq të lidhjeve

Ky është një rezultat i bërë nga Universiteti i Kansas, sipas të cilit ndarja shumë detaje nga jeta private e një personi në rrjetet sociale do të kishte pasoja shkatërruese në marrëdhënie. Kjo për faktin se partneri ka tendencë të ndjehet jo i veçantë për shkak të ekspozimit të tepërt.

Për më tepër shihni galerinë e mësipërme/ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Gënjeshtrat më të zakonshme që këto shenja të horoskopit thonë për të dalë nga situata

Publikuar

-

Nga

Dashi “Jam mirë.” Një Dashi do të ju tregojë gjithmonë se është në rregull edhe kur nuk është në rregull. ajo do ta bëjë të duket sikur ajo ka gjithçka së bashku edhe kur nuk mund të ishte më larg nga e vërteta. Ajo e bën këtë për të bindur veten se nuk ka asgjë […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Marrëdhëniet e vështira të dashurisë/ Njihuni me shenjat e horoskopit që nuk dorëzohen para sfidave

Publikuar

-

Nga

Peshqit Peshqit janë njerëz jashtëzakonisht të sjellshëm dhe kanë tendencë të shohin më të mirën te të tjerët, edhe kur nuk është aty. Ata janë romantikë nga natyra, kështu që nëse gjërat nuk janë aq perfekte sa mund të jenë, Peshqit do të zbukurojnë detajet në imagjinatën e tyre. Ka një pjesë të kësaj shenje […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Kanë aftësi të shkëlqyera për të dalë nga situata/ Shenjat e horoskopit që e bëjnë më mirë rolin e avokatit

Publikuar

-

Nga

Dashi Dashi e bën mjaft mirë rolin e avokatit mbrojtës sepse kanë aftësi fantastike negociuese. Ekzistojnë shumë raste të zgjidhura jashtë gjykatës, kështu që të pandehurit kanë nevojë për një avokat i cili i di të gjitha këndet dhe mund të bëjë maksimumin për klientin e tyre. Gjithashtu, Dashi është i shkëlqyeshëm në të menduarit […]

LEXO TE PLOTE