Connect with Us

Psikologjia në çift/ 7 kuriozitetet që nuk i dinit rreth jetës në çift

Life Style

Psikologjia në çift/ 7 kuriozitetet që nuk i dinit rreth jetës në çift

Publikuar

-

Puthja ndihmon në intesitetin e marrëdhënies në çift

Sipas hulumtimit të vitit 2013 Wlodarski & Dunbar, puthja do t’i ndihmonte çiftet të shkojnë më mirë. Sa më shumë kohë çifti t’i kushtohet këtij gjesti romantik, aq më i madh është kënaqësia e marrëdhënies. Dhe të mendosh që seksi nuk dha të njëjtat rezultate, duke dëshmuar mjafton dhe vetëm pak për të qenë të lumtur.

Shikimi në sy ka efekte pozitive

Psikologu Robert Epstein është i bindur se mjafton për të parë njëri-tjetrin në sy për disa minuta në ditë për të përmirësuar gjendjen shpirtërore të çiftit. Ky gjest ka fuqinë të na demaskojë dhe të na tregojë ndjeshmërinë e cila nga ana tjetër ka pasoja në nivelin e empatisë së çiftit.

Sjelljet fatale për një çift

Një nga studimet më interesante mbi këtë temë u krye nga psikologu John Gottman, i cili, duke analizuar sjelljen e burrave dhe grave të martuar, gjeti 4 gabime fatale në çdo marrëdhënie. Së pari: kritika të shpeshta. E dyta: përbuzja sarkastike. E treta: pamundësia për të pranuar gabimet e dikujt. Më në fund, në pozicionin e katërt, muri i heshtjes.

Ideja (e gabuar) që partneri na ngjan

Kjo është mbështetur nga John Gray i cili në librin e tij dedikuar personazheve të famshëm “ Burrat vijnë nga Marsi ndërsa gratë nga Venera” ka theksuar si shumë keqkuptime në çift varen nga fakti se secili prej tyre e konsideron partnerin të ngjashëm me veten. Kjo çon në supozimin se  gabimisht në atë që partneri mendon dhe reagon ekzaktësisht si ne.

Rjetet sociale jane armiq të lidhjeve

Ky është një rezultat i bërë nga Universiteti i Kansas, sipas të cilit ndarja shumë detaje nga jeta private e një personi në rrjetet sociale do të kishte pasoja shkatërruese në marrëdhënie. Kjo për faktin se partneri ka tendencë të ndjehet jo i veçantë për shkak të ekspozimit të tepërt.

Për më tepër shihni galerinë e mësipërme/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

Bashkëshorti i saj ishte në mision ushtarak/ Gruaja realizon kartolinën prekëse për festat e fundvitit

Publikuar

-

Nga

Ky muaj festiv është koha perfekte për të kaluar sa më shumë kohë pranë familjes dhe për të ndjerë dashurinë dhe ngrohtësinë familjare. Por kjo nuk është çdo herë e mundur për kryefamiljarët të cilët janë në shërbim ushatrak. Këtë e ka treguar dhe Danielle Cobbo e cila ka realizuar një foto me fotoshop duke […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

“Më ofrojnë 100 mijë euro vetëm për të patur shoqërinë time”/ Kjo është modelja e Instagramit që po çmend meshkujt në Dubai

Publikuar

-

Nga

Natalia Graibotto ka rrëfyer se fiton më shumë se 300 mijë euro në vit vetëm falë fotove që shpërndan në rrjetin social. 26-vjeçarjatregon që merr shumë mesazhe në privat dhe që janë tronditëse. Ka persona të pasur nga Dubai që përpiqen t’i sjellin avionin e tyre privat, ose i ofrojnë nga 40 mijë, 70 mijë, […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

A është divorci zgjidhja e duhur për një martesë të palumtur?

Publikuar

-

Nga

Nëse kërkimet psikologjike na kanë mësuar ndonjë gjë, ky është fakti se është e pamundur të parashikojmë me saktësi, se si do të ndihemi pas një ngjarje të papritur jetë-ndryshuese. Shpesh, ndodh që më e mira që mund të bëjmë në këto situata, është të shikojmë përvojat e të tjerëve. Një studim i ri i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Dashuria dhe Puna/ Horoskopi nga astrologia e famshme Susan Miller

Publikuar

-

Nga

Dashi Kurajoja që iu karakterizon do të bëjë që të arrini shumë lart. Nëse keni një ide të guximshme prezantojeni në detyrën që jeni. Demi Përfshirja juaj në çështjet ndërkombëtare ose një kulturë e huaj mund të jetë në krye të axhendës tuaj sot. Binjakët Problemet tuaj financiare janë endë të  pranishme tek ju. Një […]

LEXO TE PLOTE