Connect with Us

Jo vetëm dy gjini por 720 të tilla/Njihuni me krijesën më të çuditshme në botë

Kuriozitete

Jo vetëm dy gjini por 720 të tilla/Njihuni me krijesën më të çuditshme në botë

Publikuar

-

Jo vetëm dy gjini por 720 të tilla/Njihuni me krijesën më të çuditshme në botë

Pa tru dhe mund të shërojë veten nëse pritet ose ndahet në dysh. Ky është organizmi dhe krijesa më e pazakontë e prezantuar së fundmi nga kopshti zoologjik në Paris,si pjesë e një ekspozite, që mbahet për herë të parë, ku do të shfaqen aftësitë e saj të rralla.

Krijesa me ngjyrë të verdhë të shëndritshme mban emrin ‘blob’ dhe mund të zvarritet me një shpejtësi prej 4 cm në orë.

Ky organizëm mban emrin shkencor ‘physarum polycephalum’ ose ‘slime me shumë kokë’ dhe nuk është as bimë, as kafshë, as kërpudhë.

Por e veçanta e këtij organizmi, është se nuk ka vetëm dy gjini si mashkull e femër, por ka 720 të tilla. Sipas shkencëtarëve kjo krijesë njëqelizore ka rreth 1 miliardë vjet që ‘endet’ në planetin tonë, por u njoh për herë të parë nga publiku në maj të vitit 1973.

Dhe që prej atëherë ky organizëm nuk është përmendur më deri në vitin 2016 kur u krye një studim në lidhje me të./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë figure shikoni të parën?/Ky test shpirtëror zbulon atë që duhet të ndryshoni në jetën tuaj

Publikuar

-

Nga

A jeni gati për të filluar ndryshime të reja në jetën tuaj? Ky test i thjeshtë shpirtëror ju zbulon diçka më shumë sesa karakteri juaj dhe ju lejon të kuptoni gjendjen shpirtërore. Mendjet tona, trupat tanë shpesh na dërgojnë sinjale, por jo gjithmonë i marrim ato ose nuk jemi të gatshëm ta bëjmë atë. Merrni dy […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

20 fotografitë e rralla historike që tregojnë një anë të pazakontë të së kaluarës

Publikuar

-

Nga

Nëse ndonjëherë keni dashur të ktheheni pas në kohë dhe të shihni se si njerëzit në shekujt e mëparshëm luanin poker ose benin gjera te cuditshme, ky koleksion është vetëm ai që ju nevojitet. Shumica e këtyre fotove ndoshta nuk do të shfaqen kurrë në librat e historisë, kështu që le të bëjmë një vështrim […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk kërkon falje dhe urren kafshët/ Ja 10 cilësitë e “këqija” të meshkujve të cilat duhet t’i dini para se të martoheni

Publikuar

-

Nga

cfare mesova ne 15 vite martese

Martesa është një “çështje” serioze. Kërkon përgjegjësi, rregulla dhe themele të forta mbi të cilat mund të ndërtohet një marrëdhënie e sinqertë dhe e ndërgjegjshme. Të martohesh do të thotë të ndash. Ndjenja, parime, vlera. Një mashkull që nuk i ndan të gjitha këto me ju nuk është i duhuri. Sipas “revistës Class” asnjëherë mos […]

LEXO TE PLOTE