Connect with Us

Jo vetëm dy gjini por 720 të tilla/Njihuni me krijesën më të çuditshme në botë

Kuriozitete

Jo vetëm dy gjini por 720 të tilla/Njihuni me krijesën më të çuditshme në botë

Publikuar

-

Pa tru dhe mund të shërojë veten nëse pritet ose ndahet në dysh. Ky është organizmi dhe krijesa më e pazakontë e prezantuar së fundmi nga kopshti zoologjik në Paris,si pjesë e një ekspozite, që mbahet për herë të parë, ku do të shfaqen aftësitë e saj të rralla.

Krijesa me ngjyrë të verdhë të shëndritshme mban emrin ‘blob’ dhe mund të zvarritet me një shpejtësi prej 4 cm në orë.

Ky organizëm mban emrin shkencor ‘physarum polycephalum’ ose ‘slime me shumë kokë’ dhe nuk është as bimë, as kafshë, as kërpudhë.

Por e veçanta e këtij organizmi, është se nuk ka vetëm dy gjini si mashkull e femër, por ka 720 të tilla. Sipas shkencëtarëve kjo krijesë njëqelizore ka rreth 1 miliardë vjet që ‘endet’ në planetin tonë, por u njoh për herë të parë nga publiku në maj të vitit 1973.

Dhe që prej atëherë ky organizëm nuk është përmendur më deri në vitin 2016 kur u krye një studim në lidhje me të./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: