Connect with Us

Zbulohen shifrat e frikshme/ Përse fëmijët dhe adoleshentët ndihen të trishtuar dhe në depresion në ditët e sotme

Life Style

Zbulohen shifrat e frikshme/ Përse fëmijët dhe adoleshentët ndihen të trishtuar dhe në depresion në ditët e sotme

Publikuar

-

Zbulohen shifrat e frikshme/ Përse fëmijët dhe adoleshentët ndihen të trishtuar dhe në depresion në ditët e sotme

Prej disa vitesh, sipas sondazheve, të rinjtë duket se ndihen gjithnjë e më shumë të palumtur, të trishtuar dhe në depresion.Sipas shifrave të fundit , ka pasur një rritje drastike të çrregullimeve të humorit dhe shqetësimit psikologjik tek adoleshentët dhe të rriturit e sotëm.

Sipas “Bright Side”, psikologu që vepron në çështjen e të rriturve dhe adoleshentëve të rinj, JM Twenge, nga Departamenti i Psikologjisë në Universitetin Shtetëror San Diego, studioi dhe analizoi me kujdes të dhënat nga Sondazhi Kombëtar i Përdorimit të Drogës dhe Shëndetit dhe u gjeten shifrat e frikshme si më poshtë:

Ka pasur një rritje prej 52% të çrregullimeve të humorit, ku  mbizotërojnë mendime depresive, dhe rrjedhimisht, rezultate të orientuara nga vetëvrasjet tek adoleshentët (nga mosha 12 deri në 17), dhe një rritje prej 63% mes të rriturve të rinj (nga mosha 18-25 vjeç).

Por kë duhet të fajësojmë dhe kush po e shkakton këtë?

Pajisjet teknologjike dhe rrjetet sociale prekin një person në rritje në një masë shumë më të madhe nga sa mendojmë. Fëmijët e kalojnë tërë kohën e lirë duke biseduar me miqtë në internet ose duke shikuar video në YouTube, dhe komunikimi pa pajisje teknologjike po bëhet shumë i vështirë. Dhe përmbajtja e tyre mund të jetë arsyeja e çrregullimeve të humorit dhe ndjenjave të pakënaqësisë.Si rezultat, adoleshentët filluan të zvogëlojnë regjimin e tyre të gjumit në mënyrë që të mos humbasin diçka të rëndësishme në internet.

Sidoqoftë, është një fakt i njohur që gjumi i mirë ndihmon trupin të “karikohet” dhe  i jep fuqi për të kryer më mirë detyra intelektuale, si dhe të ndjehet më mirë në përgjithësi.

1-Prindërit mund ta konsiderojnë si një detyrë , për të ulur kohën e fëmijëve të tyre në internet ose, madje edhe më shumë, të përpiqen t’i mbajnë larg nga pajisjet e tyre gjatë shkollës. Përdorimi i një  SmartWatch mund të jetë një mundësi e mirë , ku gjithmonë mund të shihni se ku janë fëmijët dhe të jeni të sigurt që nuk po shfletojnë në internet.

2-Monitorimi i aktiviteteve në internet të fëmijëve dhe koha e kaluar në internet mund të ndihmojë në rregullimin e shëndetit mendor të prindërve, si dhe fëmijëve. Për fat të mirë, shumica e telefonave inteligjentë kanë mundësi të veçanta që lejojnë prindërit të kufizojnë kohën e ekranit të fëmijëve të tyre, të monitorojnë përmbajtjen që fëmijët e tyre shikojnë dhe të kontrollojnë aksesin e përgjithshëm në aktivitetet në internet. Gjithashtu, ka një mori  aplikimesh që mund të ndihmojnë prindërit edhe me këtë.

3-Për më tepër, prindërit duhet të jenë gjithnjë në gjendje të gjejnë kohën të pyesin veten për jetën e fëmijëve të tyre dhe të tregojnë mbështetje, mirëkuptim dhe empati kur të jetë e nevojshme. A mund të ndodhë që fëmijët të përpiqen të plotësojnë mungesën e vëmendjes nga prindërit e tyre duke qëndruar në internet gjatë gjithë kohës? /CNA.al

 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Aktorja e famshme e Game of Thrones flet për skenat nudo në film: “I kam bërë nën efektin e alkoolit”

Publikuar

-

Nga

Emilia Clarke ka deklaruar se bosët e Game of Thrones i hodhën përsipër fajin për skenat nudo, duke i thënë se nëse nuk i realizonte do të zhgënjente fansat. Në një intervistë me Dax Shepard në Armchair Expert, aktorja 33 vjeçare ka thënë se ajo nuk ishte dakord të realizonte ato skena por si e […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Skeptikë dhe dredharakë/ Këto janë shenjat më cinike të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Dashi Njerëzit që i përkasin shenjës së Dashit janë më cinikë ndaj njerëzve që pretendojnë se janë të drejtpërdrejtë dhe të sinqertë, dhe më pas marrin pak kohë për të arritur në pikën e dobët. Nëse do të pretendoni se jeni të drejtpërdrejtë, mos merrni një rrugë të gjatë dhe të dredhur drejt së vërtetës. […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Dashuria dhe pasuria/ Si ndikon Venusi në shenjën tuaj të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Dashi Venusi në shtëpinë e 3-të hap dëshirën tuaj për të shkruar dhe fjalë pohimi.Gjuha juaj e dashurisë bëhet thellësisht personale. Ju tregoni pasionin tuaj dhe do të filloni të ndani sekretet tuaja më të thella. Ju mund të jepni karta ose të shkruani një këngë për partnerin tuaj. Ju gjithashtu e vlerësoni atë kur […]

LEXO TE PLOTE