Connect with Us

Zbulohen shifrat e frikshme/ Përse fëmijët dhe adoleshentët ndihen të trishtuar dhe në depresion në ditët e sotme

Life Style

Zbulohen shifrat e frikshme/ Përse fëmijët dhe adoleshentët ndihen të trishtuar dhe në depresion në ditët e sotme

Publikuar

-

Prej disa vitesh, sipas sondazheve, të rinjtë duket se ndihen gjithnjë e më shumë të palumtur, të trishtuar dhe në depresion.Sipas shifrave të fundit , ka pasur një rritje drastike të çrregullimeve të humorit dhe shqetësimit psikologjik tek adoleshentët dhe të rriturit e sotëm.

Sipas “Bright Side”, psikologu që vepron në çështjen e të rriturve dhe adoleshentëve të rinj, JM Twenge, nga Departamenti i Psikologjisë në Universitetin Shtetëror San Diego, studioi dhe analizoi me kujdes të dhënat nga Sondazhi Kombëtar i Përdorimit të Drogës dhe Shëndetit dhe u gjeten shifrat e frikshme si më poshtë:

Ka pasur një rritje prej 52% të çrregullimeve të humorit, ku  mbizotërojnë mendime depresive, dhe rrjedhimisht, rezultate të orientuara nga vetëvrasjet tek adoleshentët (nga mosha 12 deri në 17), dhe një rritje prej 63% mes të rriturve të rinj (nga mosha 18-25 vjeç).

Por kë duhet të fajësojmë dhe kush po e shkakton këtë?

Pajisjet teknologjike dhe rrjetet sociale prekin një person në rritje në një masë shumë më të madhe nga sa mendojmë. Fëmijët e kalojnë tërë kohën e lirë duke biseduar me miqtë në internet ose duke shikuar video në YouTube, dhe komunikimi pa pajisje teknologjike po bëhet shumë i vështirë. Dhe përmbajtja e tyre mund të jetë arsyeja e çrregullimeve të humorit dhe ndjenjave të pakënaqësisë.Si rezultat, adoleshentët filluan të zvogëlojnë regjimin e tyre të gjumit në mënyrë që të mos humbasin diçka të rëndësishme në internet.

Sidoqoftë, është një fakt i njohur që gjumi i mirë ndihmon trupin të “karikohet” dhe  i jep fuqi për të kryer më mirë detyra intelektuale, si dhe të ndjehet më mirë në përgjithësi.

1-Prindërit mund ta konsiderojnë si një detyrë , për të ulur kohën e fëmijëve të tyre në internet ose, madje edhe më shumë, të përpiqen t’i mbajnë larg nga pajisjet e tyre gjatë shkollës. Përdorimi i një  SmartWatch mund të jetë një mundësi e mirë , ku gjithmonë mund të shihni se ku janë fëmijët dhe të jeni të sigurt që nuk po shfletojnë në internet.

2-Monitorimi i aktiviteteve në internet të fëmijëve dhe koha e kaluar në internet mund të ndihmojë në rregullimin e shëndetit mendor të prindërve, si dhe fëmijëve. Për fat të mirë, shumica e telefonave inteligjentë kanë mundësi të veçanta që lejojnë prindërit të kufizojnë kohën e ekranit të fëmijëve të tyre, të monitorojnë përmbajtjen që fëmijët e tyre shikojnë dhe të kontrollojnë aksesin e përgjithshëm në aktivitetet në internet. Gjithashtu, ka një mori  aplikimesh që mund të ndihmojnë prindërit edhe me këtë.

3-Për më tepër, prindërit duhet të jenë gjithnjë në gjendje të gjejnë kohën të pyesin veten për jetën e fëmijëve të tyre dhe të tregojnë mbështetje, mirëkuptim dhe empati kur të jetë e nevojshme. A mund të ndodhë që fëmijët të përpiqen të plotësojnë mungesën e vëmendjes nga prindërit e tyre duke qëndruar në internet gjatë gjithë kohës? /CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: