Connect with Us

10 gjëra që mjekët, udhëtarët dhe stjuardesat nuk këshillojnë të vishni gjatë një udhëtimi me avion

Kuriozitete

10 gjëra që mjekët, udhëtarët dhe stjuardesat nuk këshillojnë të vishni gjatë një udhëtimi me avion

Publikuar

-

Në vitin 2019, rekordi botëror mund të jetë caktuar nga numri i udhëtarëve që kanë zgjedhur avionin si një mjet transporti.

Që prej Janarit më shumë se 4.6 miliardë pasagjerë kanë përdorur avionin për të udhëtuar.

Sigurisht për shumë njerëz aeroporti dhe avioni janë si hstëpia e tyre e dytë. Këta njerëz dinë shumë sekrete që mund t’iu ndihmojnë të udhëtoni dhe të ndiheni rehat gjatë fluturimit. Nga rezultatet detajet që në dukje janë të parëndësishme janë më kryesorja, si psh veshja dhe këpucët.

Bright Side ka ndarë me lexuesit përvoja dhe rekomandimet e pilotëve dhe mjekëve, për të patur një udhëtim sa më të rehatshëm.

Rrobat e ngushta

Një fluturim është një lloj stresi në trup. Dhe enët tona të gjakut janë nën pjesën më të madhe të këtij stresi. Arsyeja pas kësaj është ndryshimi i presionit të gjakut.

Xhinset

Një rekomandim tjetër është të heqësh dorë nga çdo gjë me një bel të ngushtë. Përsëri, arsyeja është presioni i gjakut.

Sutjena me madhësi të rregullt

Një efekt tjetër anësor i fluturimit me avion për të cilin shumë udhëtarët me përvojë e dinë është fryrja. Pak njerëz mendojnë për të brendshmet e duhura për fluturim. Sidoqoftë, një palë sutjena shumë të ngushta mund ta bëjnë të gjithë fluturimin torturues

Jumpsuits

Në fillim duken perfekte për një udhëtim derisa sa të vijë momenti i shkuarjes në tualet. Nuk është një ide e mirë që rrobat të bien në një ambient jo steril.

Pantallona me bel të shkurtër

Mijëra njerëz udhëtojnë nëpër aeroporte çdo ditë. Qindra pasagjerë janë ulur në të njëjtat vende para jush. Vetëm në rripin e sigurimit, ka të paktën 90 lloje të ndryshme të baktereve në një centimetër katror. Ekziston edhe një shans për t’u infektuar me një sëmundje të lëkurës ose një virus të zorrëve në aeroplan.

Atletet e reja

Mos harroni se ka një shans që këmbët tuaja të fryhen: zgjidhni këpucë që dini se janë të rehatshme sepse i keni veshur ato më parë. Edhe atletet më të rehatshme mund të bëhen shumë të shtrënguara kur jeni në ajër. Gjithashtu, këpucët për fluturim duhet të jenë këpucë me majë të mbyllur. Do të duhet të qëndroni në vija, të merrni përsipër turmat e njerëzve etj. Bëhuni gati për këtë. Pantofla ose sandalet e hapura nuk janë opsione të mira sepse mund të lëndoni këmbët.

Këpucë me taka

Edhe nëse keni lindur për të ecur në pistë dhe mbani gjithmonë taka të larta, duhet të hiqni dorë prej tyre gjatë fluturimit. Kjo nuk ka të bëjë me rehatinë, ka të bëjë me sigurinë. Në rast të evakuimit, nuk do të keni mundësi të ecni me shpejtësi.

Rroba me kopsa dhe copa të tjera prej metali

Në aeroporte të ndryshme, skanerët zbulojnë sasi të ndryshme të metaleve. Një skanues mund të shohë madje edhe bllokimin e zinxhirit metalik në rrobat tuaja.

Rroba nga lista e ndalimit e një linje ajrore të veçantë

Shumë kompani kanë listat e tyre të kufizimeve. Për shembull, disa ndërmarrje nuk lejojnë zonjat të veshin pallto në bord. Nëse rrobat tuaja janë shumë të zbuluara ose nëse ka disa fjalë fyese mbi to, mund të mos lejoheni në bord.

Parfumet

Sigurisht, parfumi nuk është veshje, por është pjesë e imazhit tuaj gjithsesi. Para fluturimit, përpiquni të shmangni tundimin për të provuar të gjitha aromat. Kjo sepse ne duhet të respektojmë udhëtarët e tjerë dhe të kujdesemi për shëndetin tuaj dhe të tyre. Një parfum i panjohur mund të shkaktojë një reagim të paparashikueshëm tek ju dhe njerëzit e tjerë. Astma ose një reaksion alergjik nuk janë gjërat më të mira për të përjetuar gjatë një fluturimi.

Bonusi: Vetëm një gjë mund të zgjidhë 3 probleme menjëherë.

Veshja juaj duhet të ketë shumë shtresa. Së pari, mund të jetë mjaft e ftohtë në aeroplan gjatë fluturimit. Së dyti, në rast se ka tym në aeroplan, do të keni diçka për të mbuluar fytyrën tuaj. Dhe së fundi, nëse bagazhi juaj është i humbur, nuk do të duhet të vishni vetëm një T-shirt në një vend të huaj të ftohtë. Një zgjidhje universale është një shall i madh.

Për më tepër shihni galerinë e mësipërme/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: