Connect with Us

8 ushqimet dhe pijet që mund te përmirësojnë shëndetin e grave

Life Style

8 ushqimet dhe pijet që mund te përmirësojnë shëndetin e grave

Publikuar

-

8 ushqimet dhe pijet që mund te përmirësojnë shëndetin e grave

Gratë kanë nevojë për vlera unike ushqyese dhe duhet të zgjedhin llojet e duhura të ushqimeve dhe pijeve të cilat kanë një efekt pozitiv tek shëndeti i tyre.

Siç kanë treguar studimet, zgjedhja e grupeve të caktuara të ushqimit dhe pijeve mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit dhe parandalimin e sëmundjeve të caktuara.

Bright Side ka vendosur të ndajë me lexuesit  disa nga ushqimet dhe pijet që mund të jenë burim i dobishëm i ushqyesve dhe që do t’ju kontribuojnë që të keni një trup të shëndetshëm.

1-Uji me limon rrit metabolizmin dhe iu ndihmon në heqjen e kileve të tepërta.

2-Çaji i gjetheve të mjedrës redukton ngërçet menstruale.

3-Maca Root përmirëson simptomat e menopauzës.

4-Ngrënia e brokolit lufton rrudhat.

5-Erëzat dhe shafranit ndihmojnë në trajtimin e infeksioneve.

6-Arra ndihmon në lëvizjen më të lehtë të muskujve

7-Quinoa forcon gjëndrat e flokëve

8-Ngrënia e ushqimeve të pasura me Omega 3 zvogëlojnë sëmundjet e zemrës.

Për më tepër shihni galerinë e mësipërme./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë figure shikoni të parën?/Ky test shpirtëror zbulon atë që duhet të ndryshoni në jetën tuaj

Publikuar

-

Nga

A jeni gati për të filluar ndryshime të reja në jetën tuaj? Ky test i thjeshtë shpirtëror ju zbulon diçka më shumë sesa karakteri juaj dhe ju lejon të kuptoni gjendjen shpirtërore. Mendjet tona, trupat tanë shpesh na dërgojnë sinjale, por jo gjithmonë i marrim ato ose nuk jemi të gatshëm ta bëjmë atë. Merrni dy […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

20 fotografitë e rralla historike që tregojnë një anë të pazakontë të së kaluarës

Publikuar

-

Nga

Nëse ndonjëherë keni dashur të ktheheni pas në kohë dhe të shihni se si njerëzit në shekujt e mëparshëm luanin poker ose benin gjera te cuditshme, ky koleksion është vetëm ai që ju nevojitet. Shumica e këtyre fotove ndoshta nuk do të shfaqen kurrë në librat e historisë, kështu që le të bëjmë një vështrim […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Shkencëtarët shokojnë me studimin e fundit: “Të rinjtë po defromohen dita-ditës”

Publikuar

-

Nga

Hulumtimi i kryer në Universitetin e Bregut të Diellit në Australi ka zbuluar se të rinjtë, kryesisht midis moshës 18-30 vjeç, kanë një rritje të pazakontë në pjesën e pasme të kafkës së tyre. Shkaku i mundshëm për këtë thuhet se është “ngarkesa mekanike”, e cila është përgjegjëse për këtë rritje që është vërejtur vetëm […]

LEXO TE PLOTE