Connect with Us

Dhimbje koke dhe ulje në peshë/ Varësia ndaj kafesë, zbuloni efektet dhe pse duhet të hiqni dorë

Life Style

Dhimbje koke dhe ulje në peshë/ Varësia ndaj kafesë, zbuloni efektet dhe pse duhet të hiqni dorë

Publikuar

-

kafeja bekim per trurin
Kafeina është një stimulues që funksionon për të përmirësuar zgjimin dhe gjendjen shpirtërore. Personat që konsumojnë rregullisht kafeinë mund të pësojnë simptoma të varësise ndaj saj, pasi papritmas ndalojnë pirjen.

Burimet natyrale të kafeinës përfshijnë kafe , çaj dhe kakao. Prodhuesit gjithashtu shtojnë kafeinë sintetike në shumë ushqime, pije, ilaçe dhe shtesa.

“Medical News Today” tregon cilat jane simptomat kryesore të lënies së kafes dhe disa këshilla se si të përballoni kur zvogëloni marrjen e kafeinës ose hiqni dorë krejtësisht.

Studimi i fundit , ka zbuluar se numri i kafeve që njerëzit kanë konsumuar nga viti 2012 deri në vitin 2018 është rritur ndjeshëm. Por varësia nga kafeja, mund të dëmtojë shëndetin mendor dhe atë fizik.

1-Dhimbja e kokës

Njerëzit kanë përdorur prej kohësh kafeinën për të trajtuar migrenën dhe dhimbjen e përgjithshme për shkak të aftësisë së saj për të ulur rrjedhën e gjakut, veçanërisht në tru. Sidoqoftë, konsumimi i madh i kafeinës gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje koke .Ulja ose lënia e kafeinës pas konsumimit të rregullt mund të shkaktojë dhimbje koke intensive, të ngjashme me migrenën tek disa njerëz.Ulja ose braktisja e kafeinës papritmas do të lejojë që enët e gjakut të rriten , duke rritur rrjedhën e gjakut. Kjo rritje dramatike e rrjedhës së gjakut mund të shkaktojë dhimbje koke të dhimbshme, të ndjeshme, të ngjashme me ato të migrenës.

2-Dhëmbë më pak të zverdhur

Ulja e konsumit të kafesë ndihmon në uljen e zverdhjes së dhëmbëve dhe mirëmbajtjen e tyre. Sasi të larta kafeje krijojnë dhëmbë të hollë dhe të brishtë.

3-Ju ndihmon të bini në peshë

Kafeja ndikon në oreksin dhe urinë tuaj, pasi ajo mund të përmbaje sheqer dhe përbërës me kalori të lartë. Ky kombinim mund të çojë në humbje ose shtim peshe.

4-Ndihmon në humorin tuaj

Nëse konsumoni një sasi të madhe kafeine, ju jeni të prirur për të qënë nervoz, të stresuar ose në ankth. Detoksi i kafesë mund t’ju ​​ndihmojë të qëndroni më të qetë gjatë ditës.Ulni konsumin tuaj në mënyrë dramatike brenda pesë ditëve. Filloni duke pirë vetëm një filxhan, duke provuar alternativa, të tilla si çaji ose kafe dekafeinato, derisa të arrini që të hiqni plotësisht kafen nga përditshmëria juaj.

5-Kapsllëk

Kafeina stimulon kontraktimet në zorrë dhe te brendshme. Këto kontraktime ndihmojnë në lëvizjen e ushqimit dhe materialeve të mbeturinave përmes traktit gastrointestinal.

Personat që konsumojnë rregullisht kafeinë mund të pësojnë kapsllëk të butë pas zvogëlimit të marrjes së tyre të kafeinës.Njerëzit mund të parandalojnë kapsllëkun duke ngrënë ushqime të pasura me fibra dhe duke qëndruar të hidratuar.

Për të shmangur ose zvogëluar simptomat e tërheqjes së kafeinës ju duhet të:

Ulni gradualisht konsumimin e kafeinës . Heqja e kafeinës mund të shkaktojë ndryshime dramatike në kiminë e trurit, të cilat mund të ndikojnë në gjendjen shpirtërore të një personi dhe mirëqenien fizike.

Gjeni zëvëndësime të pranueshme të kafeinës . Njerëzit që pinë kafe rregullisht mund të zvogëlojnë gradualisht marrjen e tyre të kafeinës duke përzier pak dekafeinato në kafenë e tyre të përditshme. 

Flini shumë gjumë . Marrja e gjumit të mjaftueshëm do të ndihmojë në luftimin e lodhjes. Ndjenja e pushimit të mirë mund të ndihmojë në uljen e varësisë së trupit nga kafeina.

Pini ujë . Qëndrimi i hidratuar është thelbësor. Dehidratimi mund të çojë në dhimbje koke dhe lodhje./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE