Connect with Us

Ju flihet vetëm gjumë dhe jeni të lodhur?/Zbuloni çfarë po e shkakton këtë gjendje sipas shkencëtarëve

Kuriozitete

Ju flihet vetëm gjumë dhe jeni të lodhur?/Zbuloni çfarë po e shkakton këtë gjendje sipas shkencëtarëve

Publikuar

-

Ju flihet vetëm gjumë dhe jeni të lodhur?/Zbuloni çfarë po e shkakton këtë gjendje sipas shkencëtarëve

Keni disa ditë që ndiheni të lodhur, ju flihet gjumë dhe ndiheni të rraskapitur? Nuk ka asnjë problem dhe nuk duhet të shqetësoheni. Sipas disa ekspertëve të kesaj fushe,  ka një shpjegim shkencor për këtë situatë.

James Wilson, një ekspert gjumi, ka zbuluar se kjo situatë tek njerëzit ndodh për shkak të një kombinimi gjërash që na bëjnë të ndihemi të nervozuar e të lodhur.

Ai u shpreh se:

“Teksa netët bëhen më të gjata dhe ditët shkurtohen, gjithnjë e më shumë njerëz fillojnë të ndihen letragjikë gjatë ditës dhe të lodhur. Kjo gjendje prek gjumin dhe sesa me energji ndihemi gjatë ditës ndërsa ‘lëvizim’ drejt vjeshtës dhe dimrit.”

Sipas Wilson, efektin më të madh tek ndryshimet në humorin tonë e ka mungesa e dritës së diellit gjatë ditës. Drita e diellit na ndihmon për të ngritur humorin, na jep energji dhe nuk e lejon trupin tone që të prodhojë, melatonin, hormonin që na ndihmon të flemë.

Dhe kjo nuk ndodh për fajin tuaj, por është diçka normale në këtë periudhë ‘tranzicioni’ derisa trupat tanë të jenë të përgatitur plotësisht për vjeshtën dhe dimrin./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Zgjidhni një imazh “Zen” dhe merrni disa këshilla për rritjen tuaj të brendshme

Publikuar

-

Nga

Imazhi 1: Përkushtimi, Vallëzimi Meera në tempull Devotshmëria është të lidhesh plotësisht me ekzistencën, është një histori dashurie. Të duash, nga ana tjetër, do të thotë të ngatërrohesh me një person tjetër, të ndash intimitetin e thellë të dy zemrave, bëj që dy zemra të fillojnë të vallëzojnë të njëjtën këngë. Devotshmëria është vdekja e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si mos të rrezikoni jetën e fëmijës?/ Ja 5 mënyra të zakonshme se si të mbani një fëmijë në mënyrën e duhur

Publikuar

-

Nga

Sipas  një studimi , nënat që i mbajnë fëmijët e tyre lëkurë më lëkurë përjetojnë më pak stres. E thënë kjo, është mjaft e rëndësishme se si e mbani fëmijën, pasi shumë nga metodat e zakonshme mund të dëmtojnë shëndetin e një fëmije. Bright Side mendon se është e rëndësishme që të gjithë t’i kushtojmë vëmendje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Çfarë do të ndodhte nëse paratë do të zhdukeshin?/ Ja 8 pasojat që duhet t’i kemi parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzimi krijoi monedha, shënime, karta debiti dhe krediti dhe pagesat nga interneti. Ne jetojmë rreth parave dhe parate kontrollojnë jetën tonë. Kjo do të thotë që nëse të gjitha paratë në botë zhduken papritmas, ne do të duhet të merremi me pasojat pothuajse menjëherë. 1. Më pak ndarje martese Një  studim zbuloi se arsyeja më e […]

LEXO TE PLOTE