Connect with Us

Ju flihet vetëm gjumë dhe jeni të lodhur?/Zbuloni çfarë po e shkakton këtë gjendje sipas shkencëtarëve

Kuriozitete

Ju flihet vetëm gjumë dhe jeni të lodhur?/Zbuloni çfarë po e shkakton këtë gjendje sipas shkencëtarëve

Publikuar

-

Keni disa ditë që ndiheni të lodhur, ju flihet gjumë dhe ndiheni të rraskapitur? Nuk ka asnjë problem dhe nuk duhet të shqetësoheni. Sipas disa ekspertëve të kesaj fushe,  ka një shpjegim shkencor për këtë situatë.

James Wilson, një ekspert gjumi, ka zbuluar se kjo situatë tek njerëzit ndodh për shkak të një kombinimi gjërash që na bëjnë të ndihemi të nervozuar e të lodhur.

Ai u shpreh se:

“Teksa netët bëhen më të gjata dhe ditët shkurtohen, gjithnjë e më shumë njerëz fillojnë të ndihen letragjikë gjatë ditës dhe të lodhur. Kjo gjendje prek gjumin dhe sesa me energji ndihemi gjatë ditës ndërsa ‘lëvizim’ drejt vjeshtës dhe dimrit.”

Sipas Wilson, efektin më të madh tek ndryshimet në humorin tonë e ka mungesa e dritës së diellit gjatë ditës. Drita e diellit na ndihmon për të ngritur humorin, na jep energji dhe nuk e lejon trupin tone që të prodhojë, melatonin, hormonin që na ndihmon të flemë.

Dhe kjo nuk ndodh për fajin tuaj, por është diçka normale në këtë periudhë ‘tranzicioni’ derisa trupat tanë të jenë të përgatitur plotësisht për vjeshtën dhe dimrin./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: