Connect with Us

Nga kolesteroli tek diabeti/ Zbuloni 5 benefitet e rëndësishme të kumbullave të thata

Life Style

Nga kolesteroli tek diabeti/ Zbuloni 5 benefitet e rëndësishme të kumbullave të thata

Publikuar

-

Nga kolesteroli tek diabeti/ Zbuloni 5 benefitet e rëndësishme të kumbullave të thata

Vitamina K

Hani kumbulla të thata për të kënaqur nevojat tuaja ditore për vitaminë K. Konsumimi i mjaftueshëm i vitaminës K mund të ju ndihmojë të qëndroni të shëndetshëm ndërsa plakeni. Studiuesit vërejnë se një mungesë e vitaminës K tek njerëzit e moshuar lidhet me kushte të caktuara mjekësore, siç janë osteoporoza dhe ateroskleroza, kështu që përfshirja e kumbullave të thata në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të shmangni këto probleme.

Kolesteroli

Kumbullat e thata janë të shkëlqyera për të ruajtur nivelet e shëndetshme të kolesterolit. Fibrat e shpërbëshme në to thithin lëngjet e tepërta nga zorrët dhe i ekskretojnë ato. Prania e fibrave ka tendencë të kontrollojë sasinë e kolesterolit të prodhuar nga trupi.

Kalium

Një grusht me kumbulla të thata përmban 36 përqind të kaliumit që trupi juaj kërkon çdo ditë. Kaliumi ndihmon për të siguruar funksionimin e duhur të zemrës dhe transmetimin e impulseve nervore në të gjithë trupin tuaj. Mund të ndikojë pozitivisht në shëndetin e kockave.

Diabeti

Obeziteti dhe diabeti menaxhohen shumë mirë me kumbulla të thata. Duke qenë se ato janë shumë të pasura me fibra të shpërbëshme, nivelet e sheqerit në gjak qëndrojnë në nivele të shëndetshme. Fibrat gjithashtu janë një mënyrë për t’ju bërë të ndiheni të ngopur pas një vakti.

Vitamina A

Konsumoni një dorë me kumbullat të thata, dhe ju do të merrni 27 përqind të konsumit të rekomanduar ditor të vitaminës A. Kjo bën që kumbullat e thara te jene një zgjedhje e mirë për shëndetin e syve – vitamina A nxit shikimin e mirë gjatë natës dhe mbron kornean. Vitamina A në këtë frut është gjithashtu e dobishme për sistemin imunitar në përgjithësi. /CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Nga larja e fytyrës tek gjumi/ Zbuloni se çfarë po jua përkeqëson lëkurën tuaj

Publikuar

-

Nga

akull ne fytyre, per lekure te bute

A e dini se larja e fytyrës tuaj pothuajse përditë po jua dëmton fytyrën?  Duke mos dalluar se cili veprim i bën më shumë keq lëkurës, ndodh që ne ta përkeqësojmë gjendjen e saj. Më poshtë do të kuptoni se çfarë nuk duhet të bëni me lëkurën tuaj sipas ‘HealthyOnline’: 1-Nëse nuk flini gjumë mjaftueshëm, […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Horoskopi 12 nëntor 2019/ Zbuloni surprizat e kësaj dite për 12 shenjat e zodiakut

Publikuar

-

Nga

Dashi                                                 Parashikohet një situatë premtuese, edhe pse ka shumë gjëra që doni që ti kapërceni. Nëse dikush do ua harxhojë kohën kot, mund të acaroheni. Jeni shumë të besueshëm në këtë periudhë si në dashuri edhe në miqësi. Demi Duhet ta njihni më mirë një person që e doni vërtetë, në mënyrë që të guxoni […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Bija ime/ Ojky sigurohet që Demir është babai i saj, ja ç’do ndodhë sot

Publikuar

-

Nga

Ojky zemërohet me Demirin sepse nuk shkoi në panair. Demir dhe Ugur përpiqen ta bëjnë Ojkynë të lumtur. Ojky nuk pranon të hajë por ndihmon Demirin të gatuajë. Demir e sheh që Ojky është e mërzitur dhe kërkon të dijë çfarë ka. Ojky e përlotur i thotë Demirit se nëse nuk është babai i saj […]

LEXO TE PLOTE