Connect with Us

8 mënyrat e kontaktit me sy që bëjnë të mbeteni gjatë në kujtesën e dikujt

Kuriozitete

8 mënyrat e kontaktit me sy që bëjnë të mbeteni gjatë në kujtesën e dikujt

Publikuar

-

Njerëzit zakonisht kanw kontakt me sy nga  30 deri në 60% të kohës kur janë në bisedë. Por, për të krijuar një lidhje emocionale të vërtetë, duhet të jetë nga 60 deri në 70%. Përdorimi i kontaktit me sy është një aftësi që mund të zotërohet me praktikë. Nëse jeni duke u përpjekur të merrni një pikë gjatë një mbledhje bordi ose duke kaluar një mbrëmje romantike me dikë, vështrimi juaj mund të thotë më shumë sesa fjalët tuaja.

 

Ky artikull Bright Side do t’ju bëjë të vetëdijshëm dhe vlerësoni rëndësinë e mësimit të kësaj aftësie të rëndësishme në gjuhën e trupit.

Ju bën më të vetëdijshëm

Në një grup shoqëror nëse dikush poi u vështron, ju do të përqëndroheni më shumë tek veprimet dhe manerizmat. Mund të jetë shumë pozitive nëse e merrni në mënyrën e duhur.

Krijon dhe tërheq vëmendjen

Kontakti me sytë rrit vetëdijen. Nëse shihni me romanticitet në sytë e të dashurit tuaj, do t’i krijoni menjëherë fluturat e famshme në stomak.

I bën fjalët më të paharrueshme

Pavarësisht nëse po flisni me një punëdhënës të ardhshëm ose me dikë që doni ta bëni për vete, përqëndrimi i shikimit tek ata  është një shenjë besimi dhe sinqeriteti. Është një nga mënyrat më efektive për të siguruar që ata t’i kushtojnë vëmendje dhe të mbajnë mend ato që po thoni.

I ndihmon njerëzit të të dallojnë dhe të të mbajnë mend

Ju mund të keni vënë re se njerëzit e suksesshëm kanë një mënyrë të veçantë për të bërë gjeste dhe shikojnë njerëzit ndërsa flasin. Gjuha e tyre e fortë e trupit është çelësi i suksesit të tyre. Hulumtimet kanë treguar që kontakti me sy, i shoqëruar me një lëvizje të papritur, si kthimi i kokës ndërsa mbani shikimin e dikujt ose një lëvizje të papritur të duarve, mund t’i bëjë njerëzit të marrin vëmendje nga ju dhe t’ju kujtojnë.

Mund të ndihmojë të dalloni njerëzit që gënjejnë

Shpesh herë mund ta keni dëgjuar shprehjen e famshme nëpër filma “më shiko në sy dhe më thuaj të vërtetën”, kështu që është shumë e vështirë të gënjeni një njeri teksa e shihni në sy.

Të bën të biesh në dashuri

Disa nga skenat më romantike në filma janë ato ku të dashuruarit romantikisht shikojnë në sytë e njëri-tjetrit. Në fakt, ekziston edhe një shkencë pas kësaj. Ju mund të dashuroheni me dikë vetëm duke parë në sytë e tyre, por mund të mos jetë reciprok, sipas hulumtimit. Studiuesit që përdorin kamera të fshehura zbuluan se nëse një burrë shikon një grua për më shumë se 8.2 sekonda, ai ka më shumë të ngjarë të dashurohet me të, në krahasim me nëse e shikon atë për më pak se 4,5 sekonda.

Por ky konstatim nuk vlen për gratë. Pra, nëse jeni një grua dhe shihni një burrë që ju shikon për më shumë se 8.2 sekonda, dijeni vetëm se ai mund të ketë ndjenja për ju!

Tregon respekt dhe vlerësim

Vendosja e një kontakti të shëndetshëm me sy ndërsa flasim është një shenjë respekti dhe vlerësimi në shumicën e vendeve perëndimore, përfshirë SHBA. Kjo gjithashtu tregon se ju e konsideroni personin tjetër si të barabartë.

Mund të ju ndihmojë të merrni pjesë në një mbledhje të re shoqërore.

Ndonjëherë mund ta gjejmë veten në grumbullime shoqërore ku mund të mos njohim shumë njerëz, përveç mikpritësit. Këto raste janë një vend i shkëlqyeshëm për t’u shoqëruar dhe për të krijuar kontakte të reja.

Për më tepër shihni galerinë e mësipërme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: