Connect with Us

FOTO-Aktori që bëri histori në kinematografi/ Zbuloni 12 fakte interesante rreth Joaquin Phoenix

Kuriozitete

FOTO-Aktori që bëri histori në kinematografi/ Zbuloni 12 fakte interesante rreth Joaquin Phoenix

Publikuar

-

Bërja e një filmi kërkon një ekuipazh të kualifikuar, të paktën një duzinë njerëzish të përbërë nga një drejtor dhe një ekip prodhimi. Janë ato që i bëjnë tregimet prekëse ,një realitet në ekran. Sidoqoftë, ka disa filma në të cilët puna e aktorëve kryesorë spikatet në atë mënyrë që duket se suksesi i filmit është pothuajse gjithçka për shkak të talentit të tyre. I tillë është rasti i  Joaquin Phoenix .

Më poshtë do të zbuloni 15 fakte interesante rreth aktorit që bëri namin në filmin “Joker” sipas “BrightSide”.

1-Arsyeja pas shenjës në buzën e tij

Me siguri tashmë e keni vërejtur këtë pasi është një nga tiparet e tij më unike të fytyrës. Edhe pse mund të supozoni se kjo shenjë u shfaq pas një aksidenti, operacioni ose sëmundje, e vërteta është se Joaquin lindi me të. Kjo shenjë e ka shoqëruar atë gjatë gjithë jetës së tij.

2- Vendlindja e tij është San Juan, Porto Riko.

Ai lindi në 28 tetor 1974 dhe është me kombësi nga “Puerto Riko” . Ai është i treti nga 5 motrat dhe djali i një çifti artistik që po udhëtonte nëpër Amerikën Qendrore dhe Jugore në atë kohë. Joaquin jetoi për 3 vjet në San Juan.

3-Gjatë gjithë karrierës së tij, ai është shfaqur në më shumë se 30 filma.

Karriera e tij e aktrimit filloi në vitin 1986 kur ai ishte 12 vjeç. Që atëherë, ai është shfaqur në filma si SpaceCamp , Gladiator , Her , Walk the Line dhe shumë të tjerë.

4-Ai ka qenë vegan që kur ishte 3 vjeç

Familja e Joaquin ishte vegane, kështu që ai e adoptoi atë mënyrë jetese që në moshë të re. Ai aktualisht është duke punuar me organizata që mbrojnë të drejtat e kafshëve dhe gjithashtu ka realizuar fushata në të kaluarën për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me abuzimin e kafshëve.

5- U deshën 4 muaj për të arritur të qeshurën e “Joker”

E qeshura e ketij personazhi akuzohet për vuajtje dhe frikë, pasi nxitet nga një gjendje e lidhur me epilepsinë. Phoenix studionte sjelljet e njerëzve me këtë simptomë tërësisht me muaj, derisa arriti të kryejë të qeshuren unike në mënyrë perfekte.

6-Në vitin 2008 ai njoftoi se do të dilte në pension

Pas paraqitjes së tij në  “Two Lovers” dhe pasi ishte nominuar për 2 çmime Oscar, Joaquin njoftoi se do të dilte në pension, për të zhvilluar një anë të re artistike si një këngëtar hip hop. Kjo u mohua më vonë pasi ai ishte duke punuar në të vërtetë një dokumentar të quajtur “Unë jam ende këtu” .

7-Në moshën 6 vjeçare, ai e ndryshoi emrin në Leaf.

Vëllezërit dhe  motrat e Joaquin kanë të gjithë emra që lidhen me natyrën: Lumi , Liria , Shi dhe Verë . Kështu që në moshën 6 vjeçare, ai vendosi të ndryshojë të vetën në Leaf. Kjo zgjati derisa ai ishte 16 vjeç kur vendosi të përdorë përsëri emrin e tij të vërtetë.

8-Ai ka punuar si zjarrfikës për një muaj të tërë për të ushtruar një rol

Në ” Shkallën 49″ , Joaquin luajti një zjarrfikës që u detyrua të përballet me një zjarr të madh për të shpëtuar një familje. Si pjesë e hulumtimit që ai bëri për të sjellë në jetë këtë personazh, ai  punoi me një departament të vërtetë zjarri për një muaj.

9-Ai duhej të humbiste pothuajse 45 kile për të luajtur Joker

Megjithëse ai  mendoi se gjëja më e mirë për të bërë për rolin do të ishte të fitonte pak peshë, Todd Phillips, regjisori i filmit, e bindi atë ndryshe. Ai ndoqi një dietë të rreptë që e ndihmoi të humbte pothuajse 45 kile.
10-Ai fitoi një Grammy për portretizimin e tij të Johnny Cash
Së bashku me Reese Witherspoon , Joaquin luajti në ” Walk the Line” ku luajti Johnny Cash. Albumi që ai regjistroi për filmin iu dha një  Grammy për “Soundtrack Best Compilation”.
11- Ai është nominuar për një cmim Oscar 3 herë
Joaquin Phoenix u nominua për një Oscar për “Aktorin më të Mirë Mbështetës” për performancën e tij në  Gladiator në vitin 2000. Në 2005 ai gjithashtu mori një nominim për “Aktorin kryesor më të mirë” për rolin e tij në  Walk the Line dhe më vonë në 2012, ai u emërua në të njëjtën kategori për punën e tij në  Master , një film në të cilin ai luajti një veteran të Luftës së Dytë Botërore.
12-Ai preferon të flasë me fansat e tij në vend që të bëjë një foto
Aktori ka zbuluar se nuk i pëlqen të bëjë fotografi me fansat e tij. Përkundrazi, ai preferon të bisedojë pak dhe të kalojë ca kohë me ta në vend që të pozojë vetëm për një fotografi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

E thonë studiuesit: Të ngisni makinën teksa dëgjoni muzikë mbron zemrën dhe trurin nga stresi

Publikuar

-

Nga

Kur ngecni në një trafik të rënduar është shumë e zakonshme të ndiheni të stresuar. Shumë gjëra mund të shkojnë keq gjatë rrugës, duke bërë që zemra të shtojë rrahjet e saj dhe presioni i gjakut të rritet. Studimet tregojnë se stresi i udhëtimit tuaj të përditshëm mund të jenë një faktor i sëmundjeve të […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

FOTO-Jahti luksoz i stilit James Bond/ Pamjet në brendësi janë mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Super jahti hibrid u krijua nga Elena Nappi, 34 vjeç, e kompanisë italiane të ndërtimit të anijeve Fincantieri. E quajtur “Carapace”, jahti është i gjatë 256 metra dhe mund të zhytet në një thellësi prej 985 metra deri në 10 ditë Anija luksoze është e pajisur me një palestër, sallë pritjeje, bar, banjë, kabina VIP, […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Nga Kim Kardashian tek Jennifer Lopez/ Gratë më seksi të showbizit që guxuan të shfaqeshin në publik pa tualet

Publikuar

-

Nga

2019 ishte viti i bukuirsë natyrale. Nuk ka të bëjë vetëm me mospërdorimit të make up por me atë që shumë personazhe të famshme vendosën të shfaqeshin në publik pa asnjë filtër. Një nga yjet botërore siç është Kim Kardashian, tregoi me anë të një video në Instagram fytyrën e saj pas asnjë lloj ndërhyrje […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Publikohen emrat e këngëtareve më të paguar/ Këto janë artistët që futen në top 10

Publikuar

-

Nga

Të gjithë e dimë që Taylor Swift është shpallur si këngëtarja më e paguar e vitit. ylli i muzikës fitoi 185 milionë dollarë falë një marrëveshje të re duke u renditur kështu nga Forbes si këngëtarja më e paguar. por përveç Taylor Swift, janë të shumtë këngëtarët që paguhen shumë mirë, por sipas Forbes këto […]

LEXO TE PLOTE