Connect with Us

Instagrami merr vendimin e rëndësishëm/ Heq filtrat dhe zbulon arsyen

Teknologji

Instagrami merr vendimin e rëndësishëm/ Heq filtrat dhe zbulon arsyen

Publikuar

-

Rrjeti social Instagram ka marrë vendimin për të hequr të gjitha filtrat që përshkruajnë ose promovojnë kirurgji kozmetike, duke treguar se arsyeja për të cilën ka marrë këtë vendim është që dëmtojnë shëndetin mendor të njerëzve.

Efektet të cilat i bëjnë njerëzit të duken sikur kanë buzët e fryra nga injeksionet apo të tjera si këto do të jenë rreptësisht të ndaluara nga Instagram.

Hulumtimet kanë treguar se filtrate që ndryshojnë fytyrën mund t’i bëjnë njerëzit të ndjehen më keq në lidhje me mënyrën se si duken. Instagram, i cili është në pronësi të Facebook, ka thënë se ndalimi ka të bëjë me promovimin e mirëqenies.

“Ne po rivlerësojmë politikat tona, ne duam që filtrat tanë të jenë një përvojë pozitive për njerëzit,” tha një zëdhënës.

“Ndërsa ne jemi duke rivlerësuar politikat tona, ne do t’i heqim të gjitha efektet nga galeria e [efekteve] të lidhura me kirurgjinë plastike, të ndalojmë miratimin e mëtejshëm të efekteve të reja si kjo dhe të heqim efektet aktuale nëse ato janë raportuar tek ne”, vijoi më tej zëdhënësi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: