Connect with Us

Nga shfaqja publike e dashurisë tek puthjet/ 6 zakonet e flirtimit që mund t’iu fusin në telashe në shtetet e huaja

Kuriozitete

Nga shfaqja publike e dashurisë tek puthjet/ 6 zakonet e flirtimit që mund t’iu fusin në telashe në shtetet e huaja

Publikuar

-

Nëse udhëtoni ndonjëherë nëper botë dhe kuptoni se një nga vendasit mund të jetë dashuria juaj e vërtetë, hapi tjetër është t’i pyesni ata per nje takim. Sidoqoftë, etiketimet e takimeve dhe tabutë nuk janë të njëjta për të gjithë. Disa mënyra se si njerëzit flirtojnë në vendin e tyre dhe konsiderohen të lezetshëm ose madje romantikë, në të vërtetë mund të shkaktojnë një skenë jashtë shtetit.

1-Shfaqjet publike të dashurisë

E mbani mend se si në shkollë të mesme, fëmijët që ishin kapur duke u përqafuar dhe duke u puthur në korridor u futën në telashe?Në disa vende si Japonia apo Koreja, mund të konsiderohet tejet e pasjellshme. Në vende të tjera, mund të jetë jashtëzakonisht e diskutueshme. Disa njerëz e kanë mësuar këtë në mënyrën e vështirë duke u arrestuar për puthje në publik në Arabinë Saudite ose në vendet e tjera arabe.

2-Asnjë shfaqje publike e dashurisë

Nëse mendoni se ka një mori rregullash PDA për t’ju ndihmuar në qarqet sociale të çdo vendi, keni të drejtë. Ka shumë kultura ku njerëzit kanë për qëllim të jenë të dashur publikisht, edhe kur merren me miq. Në shumë vende të Amerikës Qendrore dhe Jugore , ku njerëzit shpesh e përshëndesin njëri-tjetrin me puthje në faqe, duke mos qenë shumë i dashur në publik, mund t’ju ​​bëjë të dilni si të ftohtë dhe pa emocione.

3-Ndarja e faturës

Në përgjithësi, në perëndim, ndarja e një fature është një kompromis i përsosur. Tradicionalisht, burrat prireshin të paguanin për gratë, por shumë mendojnë se kjo është fyese pasi nënkupton që gratë nuk mund të kujdesen për veten e tyre. Megjithatë, në  Korenë e Jugut , ndarja e fatures shihet si fyese pasi kjo është diçka që njerëzit bëjnë me miqtë. Zakonisht, kushdo që fiton më shumë para pritet të paguajë, që do të thotë se është plotësisht e pranueshme  që gratë të paguajnë për të dashurin e tyre.

4-Puthja

Në disa kultura, lloje të ndryshme të PDA vijnë secila me format e tyre të mirësjelljes. Në disa vende evropiane si Gjermania apo Polonia , është më mirë të përqafoni partnerin tuaj, puthja zakonisht është e rezervuar për marrëdhënie më serioze.

5-Takimi në një restorant luksoz

Në Suedi, njerëzit pëlqejnë të shkojnë në “datat e praktikës” të njohura edhe si ” fika ” para se të shkonin ne vendet luksoze, zakonisht shkonin në një dyqan pastiçerie ose për të marrë një filxhan kafe.

6-Hapja e një dhurate para atij që ju dha dhuratën

Dhuratat janë një mënyrë e rëndësishme për të treguar se ju intereson dikush. Në perëndim, është e rëndësishme të tregoni se jeni mirënjohës për atë që morët dhe madje nese nuk e hapni atë mund të konsiderohet jashtëzakonisht e vrazhdë.Sidoqoftë, në disa vende aziatike si Kina ose India, konsiderohet më e respektueshme të mos hapni një dhuratë përpara personit që jua dha. Në fakt, hapja e një dhurate shumë shpejt mund ta bëjë një person të duket lakmitar./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: