Connect with Us

Nuk keni dhëmbë të shëndetshëm?/ Ja 5 zakonet e tmerrshme që po i shkatërrojnë ato

Life Style

Nuk keni dhëmbë të shëndetshëm?/ Ja 5 zakonet e tmerrshme që po i shkatërrojnë ato

Publikuar

-

Smalti i dhëmbëve është substanca  e fortë në trupin tonë. Por megjithë forcën e saj, dhëmbët tanë ende mund të lodhen. Ju mund të dëshironi të mendoheni dy herë para se të vendosni të hapni diçka me dhëmbë.

1- Konsumimi i shumë produkteve të errëta

Pijet si kafeja, vera e kuqe dhe çaji i zi përmbajnë përbërës të quajtur “taninet”. Ata bëjnë që komponimet e ngjyrave të ngjiten në dhëmbët tuaj dhe, prandaj, mund të çojnë në zverdhje. Ushqimi si manaferrat (manaferra, boronica dhe qershi), domatet,  dhe karamele gjithashtu mund të çojnë në njollat e dhembeve.

2-Larja e dhëmbëve e gabuar ose shumë shpejt

Mos lani dhëmbët shumë fort. Kjo mund të dëmtojë dhëmbët dhe mishrat dhe të çojë në ndjeshmëri të dhëmbëve.

Mos i lani dhëmbët menjëherë pasi të keni ngrënë. Ushqimet që përmbajnë acid mund të dobësojnë smaltin tuaj, kështu që larja mund ta dëmtojë atë dhe të lejojë që acidi të futet edhe më thellë në dhëmbë.

Mos e shpëlani gojën pasi e keni larë, pasi ajo largon fluorin që mbron dhëmbët tuaj.

3-Duke përdorur dhëmbët tuaj për të hapur gjërat

Përdorimi i dhëmbëve tuaj si një mjet për të hapur një shishe birrë ose për të prerë një etiketë veshjesh mund të jetë i përshtatshëm. Por definitivisht nuk është mirë për dhëmbët tuaj, pasi  mund t’i thyejë ato.

4- Të kesh zakone të këqija

Kafshimi i thonjve tuaj mund të dëmtojë mishrat e dhëmbëve dhe të bëjë që dhëmbët tuaj të copëtohen dhe madje të ndryshohen. Përtypja e objekteve të tjera jo të ngrënshme, si lapsa dhe stilolapsa, gjithashtu mund të ketë një efekt të ngjashëm.

5- Zbardhja e dhëmbëve gabimisht ose shpesh

Mënyra më e sigurt për të zbardhur dhëmbët tuaj është të shkoni te një dentist i kualifikuar. Nëse vendosni të blini një produkt zbardhues dhe bëni procedurën më vete, sigurohuni që dini se si ta bëni mirë. Përndryshe ndjeshmëria e dhëmbit tuaj mund të rritet dhe madje mund të digjni mishrat e dhëmbëve. Konsultohuni së pari me dentistin tuaj, veçanërisht nëse keni ndonjë çështje dentare, siç është prishja e dhëmbëve ose sëmundja e mishit të dhëmbëve./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi i ditës së sotme, e hënë 30 Mars/ Këto janë shenjat më me fat

Publikuar

-

Nga

Dashi Ju po përjetoni një periudhë sakrificash të mëdha, si në dashuri ashtu edhe në punë , do të ndjeni një ndjenjë të pasigurisë dhe paqëndrueshmërisë, por falë Hënës së favorshme do të arrini më në fund të shihni një shkëlqim shprese dhe të shihni dritën në fund të tunelit. Demi Ne na mungoi Saturni […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E lodhshme dhe e ndërlikuar/ Horoskopi javor sipas astrologut italian

Publikuar

-

Nga

Këtu është horoskopi javor i Paolo Fox nga e hëna 30 mars 2020 deri të dielën 5 prill 2020. Le të shohim së bashku parashikimin Dashi : Java do të jetë e lodhshme dhe paksa e nënshtruar për shkak të një marrëdhënie të ndërlikuar me dikë që jeni të detyruar të merrni pjesë, ose për […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Si ta mbani lëkurën tuaj të shëndetshme ndërsa jeni të mbyllur në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Qëndrimi në shtëpi është mënyra më e mirë për të luftuar përhapjen e koronavirusit, por mbetja në shtëpi për periudha të zgjatura kohe mund të çojë në dëmtimin e lëkurës. Dr Kathleen Suozzi, një profesor ndihmës i dermatologjisë në Shkollën e Mjekësisë Yale, dhe Dr. Joshua Zeichner, drejtori i hulumtimeve kozmetike dhe klinike në Spitalin […]

LEXO TE PLOTE