Connect with Us

Prindërit duhet t’iu kushtojnë patjetër vëmendje/ Këto janë shenjat që tregojnë se fëmija juaj vuan nga Bulizmi

Kuriozitete

Prindërit duhet t’iu kushtojnë patjetër vëmendje/ Këto janë shenjat që tregojnë se fëmija juaj vuan nga Bulizmi

Publikuar

-

Fëmijët që janë në moshën 6 deri në 13  vjeç kanë pranuar se përjetojnë një sërë ngacmimesh nga shokët e shoqet në shkollë dhe pjesa më e madhe e tyre janë vajza.

Ky është një problem që ka nevojë për vëmendje, por së pari, ne duhet të shohim në themelin e arsyes pse disa fëmijë bëhen mizorë.

Bright Side është përpjekur rë sjellë disa nga arsyet pse ndodh kjo gjë dhe si ti shpëtojmë fëmijët tanë nga traumat psikologjike.

Problemet dhe keqkuptimet në shtëpi

Është shumë e rrezikshme kur mjedisi në shtëpi nuk është i shëndetshëm. Fëmijët që abuzohen nga të afërmit kanë më shumë të ngjarë të ngacmojnë të tjerët dhe të tregojnë agresion dhe dhunë.

Një fëmijë bëhet një ngacmues sepse u jep atyre një lloj kontrolli që u mungon në shtëpi. Vetëvlerësimi i ulët zgjon demonët që çojnë në një dëshirë të brendshme për të dominuar të tjerët në mënyra mizore.

Shenjë e dobësisë

Ata janë të kënaqur me pozicionin e tyre në një grup dhe nuk kanë frikë nga humbja e statusit të tyre si udhëheqës.

Por kur fëmijët sillen në mënyrë agresive, në të vërtetë mund të jetë një shenjë dobësie. Ata janë të pasigurt për vendin e tyre në grup dhe përgjigjen duke ngacmuar për të mbuluar dobësinë e tyre.

Presion nga fëmijët e tjerë

Ne jemi krijesa sociale dhe përpiqemi të futemi në një grup. Duket më mirë të ngacmosh një person si të tjerët, sesa të kesh një qëllim tjetër.

Presioni i kolegëve mund të jetë shumë i fortë dhe fëmijët ndonjëherë ndjejnë sikur nuk kanë  zgjedhje tjetër veçse të bëjnë të njëjtën gjë dhe të ngacmojnë një fëmijë të dobët që nuk futet në një grup.

Mungesa e empatisë

Disa fëmijë madje mund të shijojnë ngacmimin dhe të bëjnë shaka fyese, sepse u mungon empatia . Ata thjesht nuk e kuptojnë se si tjetri mund të ndihet. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të kujdesemi për zhvillimin emocional te fëmijët tanë.

Ndjenja e asaj që ndjejnë të tjerët mund të ju ndihmojë të krijoni marrëdhënie më të mira si të rritur.

Mungesa e vëmendjes

Fëmijët kanë nevojë për dashuri dhe vëmendje nga të rriturit. Ata duhet të ndjehen të kujdesur. Kur një fëmijë bëhet “i padukshëm ” ai mund të çojë në zhvillimin e agresionit, përfshirë ngacmimin e të tjerëve.

Ai bëhet një lojë ku një fëmijë përpiqet të marrë vëmendjen dhe miratimin nga prindërit e tyre, por ata në të vërtetë nuk dinë saktësisht se si ta bëjnë atë në mënyrën e duhur. Një fëmijë i harruar bëhet një ngacmues dhe, në një farë mase, i bën ata më të dukshëm.

Stereotipet dhe paragjykimet

Ngacmimi i bazuar në  stereotipe dhe paragjykime mund të ndodhë kudo. Fëmijët mund ta hasin atë në shkollë, në internet ose në një kafene dhe lind nga besimi se grupe të caktuara njerëzish meritojnë të trajtohen ndryshe.

Të gjithë duan të ndjehen të veçantë dhe kur një fëmijë mendon se ata janë më të mirë se një tjetër për shkak të statusit të tyre shoqëror ose për arsye të tjera, krijon një lloj sjelljeje të caktuar që mund të përfshijë ngacmimin.

A jeni ngacmuar ndonjëherë nga dikush kur keni qenë fëmijë? Thinkfarë mendoni se duhet të bëjnë prindërit nëse shohin që fëmija i tyre është një detyrues? Ju lutemi, shkruani tregimet tuaja më poshtë dhe ndani përvojën tuaj!

Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: