Connect with Us

Pse dukemi gjithmonë më mirë në pasqyrë se sa në fotografi?/ Ja çfarë thonë ekspertët

Life Style

Pse dukemi gjithmonë më mirë në pasqyrë se sa në fotografi?/ Ja çfarë thonë ekspertët

Publikuar

-

Gratë në Britani shikohen në pasqyrë mesatarisht 70 herë në ditë sipas një studimi. Dhe kjo nuk është aspak e papritur pasi të gjithë ne qëndrojmë para pasqyrës me orë të tëra për të parë flokët make up apo veshjen.

Por çudia ndodh kur vendosni të bëni një foto dhe papritur vini re që imazhi i fotos me atë që shfaqet në pasqyrë është shumë larg.

Por pyetja që i bëni vetes më së shumti është, pse ndodh kështu? Ja disa nga arsyet sipas Bright Side.

1-Pasqyra po na rrokulliset

Ajo që shohim në pasqyrë nuk jemi në të vërtetë ne por ajo që duam të shohim tek vetja. Dhe meqenëse ne shikojmë në pasqyrë çdo ditë, jemi mësuar shumë me këtë version të rrokullisur. Quhet efekti i thjeshtë . Kështu që nëse nuk e shihni veten shumë shpesh në fotografi, nuk e dini vërtet se si dukeni, kështu që është mirë të jesh pak i tronditur.

2-Kontrroll i menjëhershëm

Kur shikojmë në pasqyrë, kemi një kontroll të plotë dhe të menjëhershëm. Nëse nuk na pëlqen këndi, reagojmë menjëherë duke tundur fytyrën dhe duke korrigjuar qëndrimin dhe shprehjen e fytyrës për të formuar një pamje më të kënaqshme. Kur bëhet fjalë për fotografi, ne kryesisht e shohim veten vetëm pasi të bëhet fotografia. Këtu, paraqitja e trukeve mund të ndihmojë.

3-Rëndësia e ndriçimit

Truri ynë funksionon në atë mënyrë që të mos vërejmë ndryshime në ndriçim kur shikojmë në pasqyrë sepse truri automatikisht na tregon shfaqjen e fytyrës sonë afër asaj që jemi mësuar të shohim. Një aparat fotografik nuk funksionon në këtë mënyrë dhe në vend të kësaj, kap të gjitha tonet dhe hijet në mënyrë objektive dhe luan një rol të madh në marrjen e një fotografie.

4-Fytyrat janë asimetrike

Jemi mësuar ta shohim veten në një ose disa kënde të veçanta dhe shpesh mendojmë se njëra anë e fytyrës është e njëjtë me tjetrën. Kjo është arsyeja pse ne ndjehemi sikur është një person krejtësisht tjetër kur shohim xhirimin përfundimtar dhe ndoshta ndjehemi më pak tërheqës.

5- Mjedisi ju bën presion.

Sa i përket fotografive, është e zakonshme që ne të dukemi më të tensionuar dhe më të shtrënguar. Disa nga gjërat që bëjmë për tu dukur bukur në foot është fryrja e buzëve ose hapim më shumë se ç’duhet sytë. Kjo për shkak se fotot përfundojnë kryesisht në mediat sociale, ne ndiejmë shumë presion ndaj vetvetes për të parë një mënyrë të caktuar.

6- Ne shohim vetëm detaje të caktuara në pasqyrë.

Duke parë në pasqyrë, ne zakonisht përqendrohemi në një pjesë të veçantë të fytyrës sonë si buzët, hundët, sytë, etj., Dhe nuk e kuptojmë se si duken të gjitha së bashku. Kur shikojmë një fotografi, nga ana tjetër, ne perceptojmë gjithçka menjëherë dhe gjykojmë tërë performancën: sjelljen tonë, shprehjen e fytyrës dhe çdo gjë tjetër që ne zakonisht nuk i kushtojmë vëmendje. Kështu që përsëri, vetë-eksplorimi mund t’ju ndihmojë të ndjeheni më të sigurt para kamerës.

7-Mendojmë se jemi më tërheqës seç dukemi

Një hulumtim nga Universiteti i Chicikagos zbuloi se njerëzit kanë tendencë të mendojnë se duken më mirë sesa janë në të vërtetë. Për këtë studim, studiuesit përzgjodhën fotografi të pjesëmarrësve dhe i përpunuan në versione më të mira dhe më të këqija. Më pas pjesëmarrësve iu kërkua të gjenin fotot origjinale të vetes dhe shumica prej tyre dështuan, duke zgjedhur fotografi ku ato ishin më tërheqëse.

Për më tepër shihni galerinë e mësipërme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: