Connect with Us

Hidratim dhe parandalim sëmundjesh/ Zbuloni benefitet e kombinimit të Aloe Vera dhe vajit të ullirit

Life Style

Hidratim dhe parandalim sëmundjesh/ Zbuloni benefitet e kombinimit të Aloe Vera dhe vajit të ullirit

Publikuar

-

Gjithnjë e më shumë shqetësohemi për dietën tonë, për atë që hamë nese është natyrale apo jo dhe mbi të gjitha për mjedisin. 

Aloe vera dhe vaji i ullirit janë dy produkte natyrale që ofrojnë përfitime të mëdha për lëkurën tonë dhe trupin tonë.

Vaji organik ekstra i virgjër  është një produkt që, përveç që përdoret në gastronomi, ka edhe veti të shumta për shëndetin:

Hidratim

Një nga përfitimet kryesore të vajit të ullirit në kozmetikë është hidratimi që i ofron lëkurës, duke e mbrojtur atë nga thatësia me hidratim të lartë dhe duke parandaluar shenjat e plakjes së parakohshme.Hidratimi i tij shërben gjithashtu për flokët e thatë dhe për thatësinë e të dy duarve dhe këmbëve duke forcuar kështu lëkurën e trupit.

Parandalimi i sëmundjeve

Sa i përket shëndetit, vaji i ullirit ekstra i virgjër është i përbërë nga acidi oleik dhe yndyrna të pangopura që ndihmojnë në parandalimin dhe zvogëlimin e sëmundjeve në arteriet koronare duke ulur nivelin e kolesterolit, duke vepruar kështu si një vaj antioksidues. Përveç kësaj, vaji i ullirit gjithashtu ka veprim anti-inflamator që ndihmon në uljen e dhimbjeve të muskujve dhe nyjeve.

Tretja dhe pastrimi i organizmit

Për sa i përket shëndetit, aloe vera ka shume perfitimi në tretjen dhe pastrimin e organizmit.Pra, nëse i shtojmë të gjitha vetitë e aloe verës dhe vajit të ullirit në një, gjejmë një produkt të përbërë nga një përqindje e madhe e përmbajtjes natyrale pa kimikate , gjë që na lejon të kujdesemi siç duhet për lëkurën tonë dhe organizmin tonë.

Duke bashkuar vajin e ullirit me xhelin e aloe verës ju mund të prodhoni një solucion ushqyes për lëkurën.

Përgatitja

Për këtë ju nevojitet një gjethe e madhe e aloe verës dhe dy lugë gjelle me vaj ulliri. Përzieni xhelin e brendshëm të gjethes me vajin e ullirit në mikser dhe kremin përdoreni çdo mëngjes dhe në mbrëmje. Ky krem krejt natyral do t’i japë lëkurës shkëlqim dhe elasticitet./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE