Connect with Us

Ndjesi rënieje dhe shtatzëni/ Zbuloni 7 ëndrrat më të shikuara dhe kuptimet e tyre

Kuriozitete

Ndjesi rënieje dhe shtatzëni/ Zbuloni 7 ëndrrat më të shikuara dhe kuptimet e tyre

Publikuar

-

A kanë ëndrrat një kuptim më të thellë ? Një numër i befasishëm i njerëzve besojnë se përgjigjja e kësaj pyetje është po. Sipas një sondazhi të realizuar nga “Newsweek” ,  43 për qind e amerikanëve besojnë se ëndrrat zbulojnë dëshirat dhe dëshirat e pavetëdijshme.

Ja 7 ëndrrat më të shikuara nga njerëzit dhe shpjegimet e tyre:

1-Ndjesia e rënies

Ekziston një mit popullor që nëse bini në tokë në ëndërr do të vdisni në jetën reale, por kjo thjesht nuk është e vërtetë. Pra, çfarë mund të nënkuptojnë saktësisht ëndrrat për rënie?Në moshën e rritur, ne shohim më shpesh ëndrra sikur bie sesa të fluturosh. Sipas psikologut Ian Wallace, një ëndërr për rënien simbolizon frikën e humbjes së kontrollit. Ju nuk mund të kontrolloni më diçka në jetën tuaj sepse disa ndryshime drastike për të cilat nuk ishit të gatshme ndodhën në jetën tuaj. Mendoni se në cilën sferë të jetës (punë, marrëdhënie, financa, shëndet, etj.) Ndiheni më të shtypur ose të prekshëm si dhe mënyrat për ta korrigjuar atë.

2-Ndjesia sikur të kanë rënë dhëmbët

Nënndërgjegjja jonë interpreton dhëmbët si një armë, treguesin e forcës dhe aftësinë për të “kafshuar” një pjesë të botës. “Ndoshta, kohët e fundit jeni ndierë të paarmatosur dhe të pafuqishëm në botën e vërtetë”, kështu shpjegon Penney Peirce. Një ekspert tjetër që studion ëndrrat për shumë vite, Patricia Garfield lidh ëndrrat me dhëmbët me zemërimin e fshehur. Si rregull, kur shtypim zemërimin, ne shtrëngojmë nofullat, dhe dhëmbët mund të fillojnë të rrudhen dhe të bluajnë. Kjo ëndërr mund të jetë duke sinjalizuar se është koha e duhur për të hequr qafe ndjenjat negative.

3-Endrrat në lidhje me shtatzëninë

Interpretuesit e ëndrrave shpesh sugjerojnë që ëndrrat për shtatzëninë përfaqësojnë gjithçka nga krijimtaria deri tek frika. David C. Lohff, autori i Dream Dictionary , beson se ëndrrat e shtatzënisë ndonjëherë mund të përfaqësojnë frikën e një gruaje për të qenë nënë e pamjaftueshme. Ai sugjeron që ëndrrat e tilla tregojnë se ëndërrimtari po zhvillon ndonjë zonë potenciale ose thellon një marrëdhënie. “Shtatzënia simbolizon diçka të re që rritet brenda nesh.” Ju në mënyrë të ndërgjegjshme ëndërroni të “lindni” një projekt të ri krijues tërheqës. Mund të jetë gjithçka nga të shkruarit e një libri deri në riparimin e një shtëpie.” Nëse nuk jeni shtatzënë në jetën e vërtetë, mund të kërkoni përmbushje pasi të keni një ëndërr të tillë.

4-Ndjesia sikur mjetet shkatërrohen

Ju përpiqeni të përdorni disa vegla ose pajisje dhe ajo prishet menjëherë. Për shembull, telefoni juaj ndalon së funksionuari dhe nuk mund të telefononi askënd. Sipas Patricia Garfield, këto ëndrra më shpesh i përjetojnë gratë dhe simbolizojnë shqetësimet për marrëdhëniet ose humbjen e një lidhjeje emocionale me dikë.

5-Endrrat për Vdekjen

Vdekja është një tjetër temë e zakonshme e ëndrrave  dhe ajo mund të jetë veçanërisht shqetësuese.Njerezit ndonjëherë ëndërrojnë vdekjen e një të dashuri apo madje ëndërrojnë të vdesin vetë. Interpretimet e ëndrrave popullore ndonjëherë sugjerojnë që ëndrrat e tilla pasqyrojnë ankthin për ndryshimin ose frikën nga e panjohura.

“Ashtu si në vdekje, ndryshimi mund të jetë i frikshem për shkak se  ne nuk e dimë se çfarë është vdekja “.

Loewenberg gjithashtu beson se ëndërrimi për vdekjen e një të dashur mund të reflektojë një frikë të ngjashme për ndryshim, veçanërisht në lidhje me fëmijët që rriten. Prandaj, ëndrrat e tilla për të vdekur pasqyrojnë një lloj zie për kalimin e pashmangshëm të kohës.

6-Katastrofë apo apokalips

Secili prej nesh ka ëndërruar për fatkeqësi natyrore. Këto ëndrra mund të tregojnë probleme personale që kanë dalë jashtë kontrollit ose janë rezultat i ndjenjës së kërcënuar nga diçka. Sigurisht, mesazhet e vazhdueshme në media për katastrofat dhe akte terroriste përkeqësojnë situatën gjithashtu. Si rezultat, ne fillojmë të ndjehemi të prekshëm në botën moderne.

7-Dalja lakuriq në publik

Në ëndërr, ju paraqiteni në një vend publik duke veshur rroba të papërshtatshme ose duke mos veshur asgjë. Në këtë situatë, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje ndjenjave që keni hasur në ëndrrën tuaj. Këto ëndrra zakonisht përcillen nga një ndjenjë turpi dhe sikleti. Një psikolog Ian Wallace vëren, “Do të thotë që të ndjeheni të prekshëm në punën tuaj të re ose në marrëdhënien tuaj të re dhe keni frikë se të tjerët do të mësojnë për dobësitë dhe disavantazhet tuaja./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: