Connect with Us

Ndjesi rënieje dhe shtatzëni/ Zbuloni 7 ëndrrat më të shikuara dhe kuptimet e tyre

Kuriozitete

Ndjesi rënieje dhe shtatzëni/ Zbuloni 7 ëndrrat më të shikuara dhe kuptimet e tyre

Publikuar

-

A kanë ëndrrat një kuptim më të thellë ? Një numër i befasishëm i njerëzve besojnë se përgjigjja e kësaj pyetje është po. Sipas një sondazhi të realizuar nga “Newsweek” ,  43 për qind e amerikanëve besojnë se ëndrrat zbulojnë dëshirat dhe dëshirat e pavetëdijshme.

Ja 7 ëndrrat më të shikuara nga njerëzit dhe shpjegimet e tyre:

1-Ndjesia e rënies

Ekziston një mit popullor që nëse bini në tokë në ëndërr do të vdisni në jetën reale, por kjo thjesht nuk është e vërtetë. Pra, çfarë mund të nënkuptojnë saktësisht ëndrrat për rënie?Në moshën e rritur, ne shohim më shpesh ëndrra sikur bie sesa të fluturosh. Sipas psikologut Ian Wallace, një ëndërr për rënien simbolizon frikën e humbjes së kontrollit. Ju nuk mund të kontrolloni më diçka në jetën tuaj sepse disa ndryshime drastike për të cilat nuk ishit të gatshme ndodhën në jetën tuaj. Mendoni se në cilën sferë të jetës (punë, marrëdhënie, financa, shëndet, etj.) Ndiheni më të shtypur ose të prekshëm si dhe mënyrat për ta korrigjuar atë.

2-Ndjesia sikur të kanë rënë dhëmbët

Nënndërgjegjja jonë interpreton dhëmbët si një armë, treguesin e forcës dhe aftësinë për të “kafshuar” një pjesë të botës. “Ndoshta, kohët e fundit jeni ndierë të paarmatosur dhe të pafuqishëm në botën e vërtetë”, kështu shpjegon Penney Peirce. Një ekspert tjetër që studion ëndrrat për shumë vite, Patricia Garfield lidh ëndrrat me dhëmbët me zemërimin e fshehur. Si rregull, kur shtypim zemërimin, ne shtrëngojmë nofullat, dhe dhëmbët mund të fillojnë të rrudhen dhe të bluajnë. Kjo ëndërr mund të jetë duke sinjalizuar se është koha e duhur për të hequr qafe ndjenjat negative.

3-Endrrat në lidhje me shtatzëninë

Interpretuesit e ëndrrave shpesh sugjerojnë që ëndrrat për shtatzëninë përfaqësojnë gjithçka nga krijimtaria deri tek frika. David C. Lohff, autori i Dream Dictionary , beson se ëndrrat e shtatzënisë ndonjëherë mund të përfaqësojnë frikën e një gruaje për të qenë nënë e pamjaftueshme. Ai sugjeron që ëndrrat e tilla tregojnë se ëndërrimtari po zhvillon ndonjë zonë potenciale ose thellon një marrëdhënie. “Shtatzënia simbolizon diçka të re që rritet brenda nesh.” Ju në mënyrë të ndërgjegjshme ëndërroni të “lindni” një projekt të ri krijues tërheqës. Mund të jetë gjithçka nga të shkruarit e një libri deri në riparimin e një shtëpie.” Nëse nuk jeni shtatzënë në jetën e vërtetë, mund të kërkoni përmbushje pasi të keni një ëndërr të tillë.

4-Ndjesia sikur mjetet shkatërrohen

Ju përpiqeni të përdorni disa vegla ose pajisje dhe ajo prishet menjëherë. Për shembull, telefoni juaj ndalon së funksionuari dhe nuk mund të telefononi askënd. Sipas Patricia Garfield, këto ëndrra më shpesh i përjetojnë gratë dhe simbolizojnë shqetësimet për marrëdhëniet ose humbjen e një lidhjeje emocionale me dikë.

5-Endrrat për Vdekjen

Vdekja është një tjetër temë e zakonshme e ëndrrave  dhe ajo mund të jetë veçanërisht shqetësuese.Njerezit ndonjëherë ëndërrojnë vdekjen e një të dashuri apo madje ëndërrojnë të vdesin vetë. Interpretimet e ëndrrave popullore ndonjëherë sugjerojnë që ëndrrat e tilla pasqyrojnë ankthin për ndryshimin ose frikën nga e panjohura.

“Ashtu si në vdekje, ndryshimi mund të jetë i frikshem për shkak se  ne nuk e dimë se çfarë është vdekja “.

Loewenberg gjithashtu beson se ëndërrimi për vdekjen e një të dashur mund të reflektojë një frikë të ngjashme për ndryshim, veçanërisht në lidhje me fëmijët që rriten. Prandaj, ëndrrat e tilla për të vdekur pasqyrojnë një lloj zie për kalimin e pashmangshëm të kohës.

6-Katastrofë apo apokalips

Secili prej nesh ka ëndërruar për fatkeqësi natyrore. Këto ëndrra mund të tregojnë probleme personale që kanë dalë jashtë kontrollit ose janë rezultat i ndjenjës së kërcënuar nga diçka. Sigurisht, mesazhet e vazhdueshme në media për katastrofat dhe akte terroriste përkeqësojnë situatën gjithashtu. Si rezultat, ne fillojmë të ndjehemi të prekshëm në botën moderne.

7-Dalja lakuriq në publik

Në ëndërr, ju paraqiteni në një vend publik duke veshur rroba të papërshtatshme ose duke mos veshur asgjë. Në këtë situatë, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje ndjenjave që keni hasur në ëndrrën tuaj. Këto ëndrra zakonisht përcillen nga një ndjenjë turpi dhe sikleti. Një psikolog Ian Wallace vëren, “Do të thotë që të ndjeheni të prekshëm në punën tuaj të re ose në marrëdhënien tuaj të re dhe keni frikë se të tjerët do të mësojnë për dobësitë dhe disavantazhet tuaja./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Prapavija e Mërkurit në astrologji/ Shenjat e horoskopit që preken në dashuri

Publikuar

-

Nga

Kur ndodh prapavija e Mërkurit në vitin 2020? Në vitin 2020, Mërkuri shkon në prapavijë tre herë: 17 Shkurt – 10 Mars (tek Peshqit dhe Ujori) 18 qershor – 12 korrik (në Gaforre dhe Luan) 14 tetor – 3 nëntor (në Peshore dhe Akrep) Por, si ndikon kjo astrologji në horoskopin tuaj të dashurisë? Gjatë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Seksi dhe udhëheqës/ Si performon shenja e akrepit në shtrat

Publikuar

-

Nga

Si është Akrepi kur bie në dashuri? Akrepi bie në dashuri kokë e këmbë. Ata janë  jashtëzakonisht të përkushtuar ndaj përtnerëve të tyre. Por ndonjëherë e shohin partneritetin si një pronësi. Ata njihen si shenja më pasionante e zodiakut ndaj janë shuëm të zjarrtë dhe të fortë. Cila është puna apo karriera që duhet të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Udhëheqës dhe dinamikë/ Zbuloni me cilat shenja të horoskopit Luani do të formonte çiftin perfekt

Publikuar

-

Nga

Luani është shenja më e fuqishme dhe e guximshme e zodiakut në astrologji. Ata janë besnikë, të sigurt, të vendosur, të guximshëm dhe pasionantë. Luanët vendosin qëllime, i arrijnë ato dhe pastaj vendosin synime më të larta. Simboli që shenja e luanit mbart, është në pajtueshmëri të plotë me shenjën e zodiakut, ndaj sugjerohet të […]

LEXO TE PLOTE