Connect with Us

FOTO-Krimba, karkaleca dhe vemje/ Zbuloni ushqimet që do të pushtojnë botën në të ardhmen

Life Style

FOTO-Krimba, karkaleca dhe vemje/ Zbuloni ushqimet që do të pushtojnë botën në të ardhmen

Publikuar

-

FOTO-Krimba, karkaleca dhe vemje/ Zbuloni ushqimet që do të pushtojnë botën në të ardhmen

Në një të ardhme jo shumë të largët, në mëngjes ju mund të konsumoni  bukë të bërë me miell karkaleci, të pini një pije ​​të bërë nga pluhur gjinkalle dhe të hani vezë të fërguara (të bëra  me yndyrën nga vemjet e mopanit).

Ky vakt do t’ju ​​japë katër herë hekur, më shumë se tre herë proteinë dhe më shumë vitamina dhe minerale kryesore sesa buka, smoothie, vezët dhe proshutën që hani sot – të gjitha keto ndërkohe qe kurseni planetin. Specialistët sugjerojnë që jo vetëm ne mund të ushqehemi me ta, por edhe gjëja e gjallë.

Insektet janë një burim shumë i mirë ushqyerje. Ato kanë përqindje të lartë nutrientesh. Kërkojnë 12 herë më pak ushqim sesa bagëtitë për të dhënë një produkt me të njëjtën sasi proteinash. Ngrenia e insektve në vend të bagëtive që prodhojnë metan është një mënyrë e thjeshtë, e shkëlqyeshme për të ofruar ushqim cilësor tek masat e njerëzimit ndërsa ndihmon mjedisin.

Ja disa insekte që ju bëjnë mirë për shëndetin dhe do të bëjnë namin në të ardhmen:

1-Buburreci i ujit

Si të gjithë insektet, edhe ky buburrec i ujit përmban sasi të konsiderueshme të fibrave për shkak të çitinës nga skeleti i tyre i jashtëm.

2-Sushi me karkaleca

Kjo Sushi zbukurohet me karkalec të skuqur. Kuzhina tradicionale japoneze përdor shumë insekte të ndryshme si larvat e bletëve.Karkalecat shërbehen shpesh me sheqer dhe salcë soje. Studiuesit besojnë se adhuruesit e Sushit mund të jenë disa nga amerikanët e parë që hane insekte sepse ata tashmë janë mësuar të hanë sipas ofertave të pazakonta.

3-Karamele me larva

Shfaqja televizive “Fear Factor”, e cila u zhvillua nga 2001 deri në 2006, ndihmoi në lancimin e disa ushqimeve inovative të insekteve, siç është kjo karamele “Crunchy Larva” e cila debutoi në tre shije në Expo Candy Chicago në 2005.

4-Milingona

Milingonat me krahë po zbukurojnë një pjatë te nje shefi në “Insektet në oborrin e shtëpisë” në Bangkok, i cili thotë se ofron menunë e parë të ngrënies të bazuar në insekte. Milingonat janë burime ushqimore shumë të kërkuara në shumë vende të botës: Milingona e  zezë është e njohur në Kinë, Indi dhe Sri Lanka, dhe  në Meksikë.

5-Krimba te thekur

Nëse është në një shkop, është më mirë, apo jo? Atëherë, pse të mos provoni disa krimba të thekur, forma larvë e brumbullit të krimbit . Me një aromë të lehtë arre , çdo krimb ka 46% proteina dhe plot aminoacide dhe vitamina të dobishme.

6-Karkaleca

Karkalecat hahen zakonisht si një pjatë anësore, rostiçeri dhe eshte përbërës i kutisë së drekës në Kore. Në Meksikë, ata njihen si kapelina, dhe janë një formë popullore e ushqimit në rrugë. Përgatitja është e thjeshtë: kriposini ato lehtë, vendosini  ne pak ujë dhe ziejini derisa të thahen. Karkalecat më të mëdha janë të skuqura thellë ose të pjekura.

7-Larvat e palmave

Larvat e palmave kanë rreth 55% yndyrë, 33% proteina, kanë nivele mesatare dhe të larta nga të nëntë aminoacidet thelbësore dhe janë të mbushura me vitamina B, zink dhe vitaminë E. Larvat e pjekura mund të jenë mjaft të mëdha, disa me një masë afër gjashtë gramë. Ushqimi perfekt, apo jo? Ata nuk kanë nevojë për vaj shtesë, dhe do të skuqen në yndyrën e tyre, duke i karamelizuar në një ngjyre kafe të artë, të freskët./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Paratë dhe shëndeti/ Horoskopi për ditën e sotme nga Susan Miller

Publikuar

-

Nga

Dashi Po filloni të integroheni për të treguar talentin tuaj, në mënyrë që të fitoni sa më shumë para. Falë aftësive tuaja do të fitoni shumë të ardhura.   Demi Ndjeni që e vetmja gjë konstante në jetën tuaj është ndryshimi. Për fat të mirë do të keni mundësi të rishikoni dhe një herë gabimet […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nuk dinë të menaxhojnë paratë/ 5 shenjat e horokopit që e tejkalojnë buxhetin

Publikuar

-

Nga

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars) Peshqit tejkalojnë buxhetin sepse janë shumë të sjellshëm dhe të dhënë. Nëse dikush ka nevojë për ndihmë, veçanërisht financiarisht, Peshqit do t’ua japin atyre. Ata janë lloji i njerëzve që do t’i dhuronin dhjetë dollarët e tyre të fundit dikujt sesa t’i kursenin vetë. Kur kalojnë buxhetin, ata priren […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Karizmatikë dhe shumë energjikë/ 5 shenjat më tërheqëse të horoskopit

Publikuar

-

Nga

1.Dashi (21 Mars – 19 Prill) Ata janë energjikë, kanë një qëndrim jashtëzakonisht pozitiv, janë spontan dhe pëlqejnë të dalin nga zonat e tyre të rehatisë. Ata do të kërkojnë njerëz që nuk i njohin në një festë dhe të fillojnë një bisedë me ta. Pothuajse gjithmonë, Dashi do të zbulojë diçka interesante për personin. […]

LEXO TE PLOTE