Connect with Us

Keni probleme me gjumin?/ Zbuloni 4 ushtrimet që do t’ju bëjnë të flini si një fëmijë

Life Style

Keni probleme me gjumin?/ Zbuloni 4 ushtrimet që do t’ju bëjnë të flini si një fëmijë

Publikuar

-

Keni probleme me gjumin?/ Zbuloni 4 ushtrimet që do t’ju bëjnë të flini si një fëmijë

Ju futeni në shtratin tuaj të rehatshëm, duke pritur për një natë të gjatë mes ëndrrave të ëmbla … por diçka nuk është në rregull: thjesht nuk mund të ndaloni së menduari për ato afate, për dosje dhe ide të reja! Ose trupi juaj nuk mund të heqë qafe tensionin që krijohet gjatë gjithë ditës. Ndërsa në gjumë mund të duket e pamundur në situata të tilla, mos nxitoni të merrni pilula gjumi. Thjesht bëni disa ushtrime të thjeshta menjëherë para se të shtriheni dhe do të shihni rezultate të shkëlqyera mjaft shpejt.

1-Gjymtyret të mbajtur lart

Shtrihuni në shpinë me këmbët drejt dhe krahët në anët tuaja.
Duke mbajtur krahët dhe këmbët drejt, ngrini ato nga dyshemeja në drejtim të tavanit.
Mbajeni pozën për 60 sekonda.
Pastaj relaksoni shpinën dhe ndërsa mbani krahët dhe këmbët në ajër, filloni t’i shtrëngoni ato për 30-40 sekonda derisa të ndjeni pulsin e gjakut në të gjithë trupin tuaj.

2-Poza e “heroit”

Uluni në gjunjë , shpina juaj është përkulur paksa prapa, dhe pëllëmbët tuaja në dyshemenë pas jush me gishtat tuaj drejtuar tek vithet.
Ngadalë përkuleni trupin tuaj prapa, derisa të mund të vendosni shpinën në tokë për një shtrirje të plotë.
Nëse nuk mund të shtriheni plotësisht, ekuilibrohuni në bërrylat tuaja.
Mbajeni pozicionin për 30-60 sekonda.

3-Poza e “peshkut”

Uluni në dysheme me këmbët drejt  dhe duart tuaja të vendosura nën vithe, pëllëmbët poshtë.
Hapni gjoksin dhe shpatullat dhe ngadalë përkuluni prapa në parakrahët tuaj.
Relaksohuni në qafë dhe ulni trupin derisa  koka të prek dyshemenë.
Mbajeni pozicionin për 30-60 sekonda.

4-Poza e “bebit te lumtur”

Shtrihuni në shpinë dhe levizini gjunjët drejt gjoksit.
Mbërtheni me dorën e djathtë skajin e jashtëm të këmbës tuaj të djathtë dhe skajin e jashtëm të këmbës së majtë. Sigurohuni që fundet e këmbëve tuaja të drejtohen nga tavani.
Ngadalë filloni të lëkundni trupin tuaj nga njëra anë në tjetrën, duke e masazhuar butësisht shpinën.
Bëni ushtrimin për 1-2 minuta.

Mbani mend : Këto ushtrime duhet të jenë gjëja e fundit që bëni përpara se të flini. Nëse nuk doni të prishni efektin, mos e kontrolloni telefonin tuaj, ndizni TV tuaj ose hani ushqim pasi t’i keni kryer ato./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

20 fotografitë e rralla historike që tregojnë një anë të pazakontë të së kaluarës

Publikuar

-

Nga

Nëse ndonjëherë keni dashur të ktheheni pas në kohë dhe të shihni se si njerëzit në shekujt e mëparshëm luanin poker ose benin gjera te cuditshme, ky koleksion është vetëm ai që ju nevojitet. Shumica e këtyre fotove ndoshta nuk do të shfaqen kurrë në librat e historisë, kështu që le të bëjmë një vështrim […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Shkencëtarët shokojnë me studimin e fundit: “Të rinjtë po defromohen dita-ditës”

Publikuar

-

Nga

Hulumtimi i kryer në Universitetin e Bregut të Diellit në Australi ka zbuluar se të rinjtë, kryesisht midis moshës 18-30 vjeç, kanë një rritje të pazakontë në pjesën e pasme të kafkës së tyre. Shkaku i mundshëm për këtë thuhet se është “ngarkesa mekanike”, e cila është përgjegjëse për këtë rritje që është vërejtur vetëm […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk kërkon falje dhe urren kafshët/ Ja 10 cilësitë e “këqija” të meshkujve të cilat duhet t’i dini para se të martoheni

Publikuar

-

Nga

cfare mesova ne 15 vite martese

Martesa është një “çështje” serioze. Kërkon përgjegjësi, rregulla dhe themele të forta mbi të cilat mund të ndërtohet një marrëdhënie e sinqertë dhe e ndërgjegjshme. Të martohesh do të thotë të ndash. Ndjenja, parime, vlera. Një mashkull që nuk i ndan të gjitha këto me ju nuk është i duhuri. Sipas “revistës Class” asnjëherë mos […]

LEXO TE PLOTE