Connect with Us

“Ngrënia” e ndjenjave tona/ Çfarë e shkakton dhe si mund ta zgjidhim këtë “varësi”

Life Style

“Ngrënia” e ndjenjave tona/ Çfarë e shkakton dhe si mund ta zgjidhim këtë “varësi”

Publikuar

-

Shumica e njerëzve mendojnë se “ngrënia” e ndjenjave tona është për shkak të mungesës së vetëkontrollit . Nëse ngrënia emocionale do të ishte një çështje e thjeshtë e disiplinës, mund ta gjenim lehtësisht këtë disiplinë pa torturuar veten për planet e vaktit, duke paguar para për dieta speciale dhe vazhdimisht të vrojtuar për atë se kush po ha çfarë dhe kur. Dhe, natyrisht, nuk do të kishte çrregullime të ngrënies.

Zbuloni 5 arsyet pse nuk po ndaloni dot:

1. Padituria

Ngrënia emocionale mund të jetë një rezultat i drejtpërdrejtë i mos ndërgjegjësimit të saj ose pse jeni duke ngrënë. Terapistët e quajnë këtë duke ngrënë pa vetëdije . Ushqimi i pavetëdijshëm është kur mbaroni me vaktin tuaj, dhe vazhdoni ta hani atë, dhe duke ngrënë pjesën e mbetur që keni menduar të lini pas. 

Zgjidhja? Mundohuni të mbani mend se çfarë dhe kur jeni duke ngrënë. Filloni ngadalë dhe shmangni vetë-gjykimin ndërsa provoni një mënyrë të re të ekzistences.

2. Ushqimi si kënaqësia juaj e vetme

Në fund të një dite të gjatë dhe të ngarkuar, një tas i madh me akullore mund të jetë veçanërisht i efektshëm në qetësimin e përkohshëm të lodhjes qe keni pasur nga puna. Pse? Sipas shumë burimeve ngrënia e sheqernave dhe yndyrave lëshon opioide në trurin tonë. Opioidet janë përbërësit aktivë në kokainë , heroinë dhe shumë narkotikë të tjerë. Pra, efektet qetësuese, qetësuese që ndjen kur hani akullore dhe patate të skuqura janë të vërteta. Dhe thyerja e këtyre zakoneve mund të jetë si të shkelësh një zakon të drogës.

Zgjidhja? Gjeni mënyra të tjera për të shpërblyer dhe zbutur veten përveç ushqimit. A do të jenë këto mënyra të tjera po aq efektive në qetësimin e ushqimit? Absolutisht jo! Për të hequr dorë vërtet nga ngrënia emocionale, do të duhet të praktikoni edhe duke toleruar ndjenjat e vështira.

3. Pamundësia për të toleruar ndjenjat e vështira

Në kulturën tonë, mësojmë që në moshë të re të shmangim gjërat që na bejne te ndihemi keq. Fatkeqësisht, mënyrat që kemi gjetur për të shpërqendruar veten nga ndjenjat e vështira nuk janë gjithmonë në interesin tonë më të mirë. Pa aftësinë për të toleruar duke provuar ndjenjat e pashmangshme të jetës, ju jeni të ndjeshëm ndaj ngrënies emocionale.

Zgjidhja? Praktikoni duke e lënë veten të përjetojë ndjenja të vështira./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

20 fotografitë e rralla historike që tregojnë një anë të pazakontë të së kaluarës

Publikuar

-

Nga

Nëse ndonjëherë keni dashur të ktheheni pas në kohë dhe të shihni se si njerëzit në shekujt e mëparshëm luanin poker ose benin gjera te cuditshme, ky koleksion është vetëm ai që ju nevojitet. Shumica e këtyre fotove ndoshta nuk do të shfaqen kurrë në librat e historisë, kështu që le të bëjmë një vështrim […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Shkencëtarët shokojnë me studimin e fundit: “Të rinjtë po defromohen dita-ditës”

Publikuar

-

Nga

Hulumtimi i kryer në Universitetin e Bregut të Diellit në Australi ka zbuluar se të rinjtë, kryesisht midis moshës 18-30 vjeç, kanë një rritje të pazakontë në pjesën e pasme të kafkës së tyre. Shkaku i mundshëm për këtë thuhet se është “ngarkesa mekanike”, e cila është përgjegjëse për këtë rritje që është vërejtur vetëm […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk kërkon falje dhe urren kafshët/ Ja 10 cilësitë e “këqija” të meshkujve të cilat duhet t’i dini para se të martoheni

Publikuar

-

Nga

cfare mesova ne 15 vite martese

Martesa është një “çështje” serioze. Kërkon përgjegjësi, rregulla dhe themele të forta mbi të cilat mund të ndërtohet një marrëdhënie e sinqertë dhe e ndërgjegjshme. Të martohesh do të thotë të ndash. Ndjenja, parime, vlera. Një mashkull që nuk i ndan të gjitha këto me ju nuk është i duhuri. Sipas “revistës Class” asnjëherë mos […]

LEXO TE PLOTE