Connect with Us

“Ngrënia” e ndjenjave tona/ Çfarë e shkakton dhe si mund ta zgjidhim këtë “varësi”

Life Style

“Ngrënia” e ndjenjave tona/ Çfarë e shkakton dhe si mund ta zgjidhim këtë “varësi”

Publikuar

-

Shumica e njerëzve mendojnë se “ngrënia” e ndjenjave tona është për shkak të mungesës së vetëkontrollit . Nëse ngrënia emocionale do të ishte një çështje e thjeshtë e disiplinës, mund ta gjenim lehtësisht këtë disiplinë pa torturuar veten për planet e vaktit, duke paguar para për dieta speciale dhe vazhdimisht të vrojtuar për atë se kush po ha çfarë dhe kur. Dhe, natyrisht, nuk do të kishte çrregullime të ngrënies.

Zbuloni 5 arsyet pse nuk po ndaloni dot:

1. Padituria

Ngrënia emocionale mund të jetë një rezultat i drejtpërdrejtë i mos ndërgjegjësimit të saj ose pse jeni duke ngrënë. Terapistët e quajnë këtë duke ngrënë pa vetëdije . Ushqimi i pavetëdijshëm është kur mbaroni me vaktin tuaj, dhe vazhdoni ta hani atë, dhe duke ngrënë pjesën e mbetur që keni menduar të lini pas. 

Zgjidhja? Mundohuni të mbani mend se çfarë dhe kur jeni duke ngrënë. Filloni ngadalë dhe shmangni vetë-gjykimin ndërsa provoni një mënyrë të re të ekzistences.

2. Ushqimi si kënaqësia juaj e vetme

Në fund të një dite të gjatë dhe të ngarkuar, një tas i madh me akullore mund të jetë veçanërisht i efektshëm në qetësimin e përkohshëm të lodhjes qe keni pasur nga puna. Pse? Sipas shumë burimeve ngrënia e sheqernave dhe yndyrave lëshon opioide në trurin tonë. Opioidet janë përbërësit aktivë në kokainë , heroinë dhe shumë narkotikë të tjerë. Pra, efektet qetësuese, qetësuese që ndjen kur hani akullore dhe patate të skuqura janë të vërteta. Dhe thyerja e këtyre zakoneve mund të jetë si të shkelësh një zakon të drogës.

Zgjidhja? Gjeni mënyra të tjera për të shpërblyer dhe zbutur veten përveç ushqimit. A do të jenë këto mënyra të tjera po aq efektive në qetësimin e ushqimit? Absolutisht jo! Për të hequr dorë vërtet nga ngrënia emocionale, do të duhet të praktikoni edhe duke toleruar ndjenjat e vështira.

3. Pamundësia për të toleruar ndjenjat e vështira

Në kulturën tonë, mësojmë që në moshë të re të shmangim gjërat që na bejne te ndihemi keq. Fatkeqësisht, mënyrat që kemi gjetur për të shpërqendruar veten nga ndjenjat e vështira nuk janë gjithmonë në interesin tonë më të mirë. Pa aftësinë për të toleruar duke provuar ndjenjat e pashmangshme të jetës, ju jeni të ndjeshëm ndaj ngrënies emocionale.

Zgjidhja? Praktikoni duke e lënë veten të përjetojë ndjenja të vështira./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: