Connect with Us

Pëlqeni filmat e frikshëm?/ Shkencëtarët kanë një lajm të mirë për ju

Kuriozitete

Pëlqeni filmat e frikshëm?/ Shkencëtarët kanë një lajm të mirë për ju

Publikuar

-

Dita e frikshme  e “Halloween” dhe maskave të kësaj dite po afrojnë dhe sigurisht kjo nuk mund të kalohet pa shikuar disa filma horror.

Për disa njerëz kjo është dicka tepër e frikshme dhe nuk e durojnë dot por disa të tjerë nuk e kanë problem këtë gjë.

Mesa duket ekzistojnë disa arsye që shpjegojnë se pse ne na pëlqen që ta ‘torturojmë’ veten duke parë filma të frikshëm edhe pse mund të hezitojmë në fillim.

Rezulton se këto filma janë të ‘shëndetshëm’ për ne.

Sipas psiko-analistit Steve McKeown, dëshira jonë për të parë këto filma vjen nga mënyra sesi ata ‘luajnë’ me instinktet tona të mbijetesës, si në rastet kur duhet të vendosësh nëse është mirë të përballesh apo t’ia mbathësh vrapit.

McKeown shpjegoi për UNILAD:

“Kur dikush të del përpara me një kostum Halloween-i, ti menjëherë nis të vlerësosh nëse është i vërtetë apo jo. Në këtë pikë, trupi jot vendos nëse bëhet fjalë për një rrezik të vërtetë apo jo. Në këtë rast ti e di që është Halloween dhe rrjedhimisht, rrezik nuk ka. Nëse trupi juaj ndjen se nuk kërcënoheni, do të përjetoni ende frikë, por në vend që të lëshohet kortizol, hormoni i stresit, trupi juaj në të vërtetë lëshon hormonin dopaminë dhe ju bën të ndjeheni mirë!”

Pra, shumica e personave që i pëlqejnë këta filma, i pëlqejnë sepse u japin ndjesinë e frikës dhe adrenalinës në të njëjtën kohë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: