Connect with Us

Elasticitet dhe humbje e rrudhave/ Zbuloni 5 ushqimet që do t’ju bëjnë të dukeni më e re pas të 40-ave

Life Style

Elasticitet dhe humbje e rrudhave/ Zbuloni 5 ushqimet që do t’ju bëjnë të dukeni më e re pas të 40-ave

Publikuar

-

Kur bëjmë gati dietën tonë me ushqime të ngarkuara me antioksidantë, yndyrna të shëndetshme, ujë dhe lëndë ushqyese thelbësore, trupi ynë do të tregojë vlerësimin e tij përmes organit të tij më të madh: lëkurës sonë. Në fund të fundit, lëkura është pjesa e parë e trupit tonë për të shfaqur telashe të brendshme. Por disa nga ushqimet që përdoren në përditshmëri mund të  shkaktojnë dëmtime dhe probleme sa i përket lëkurës. Më poshtë ju listojmë disa prej tyre të cila për shëndetin do të ishte të shmangen.

1- Boronica

Boronica është e pasur me vitamina A dhe C, si dhe me një antioksidant që mbron moshën të quajtur anthocyanin. Kjo është ajo që i jep boronicave ngjyrën e tyre të thellë dhe të bukur blu.Ky burim i besueshëm i antioksidantëve të fuqishëm mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimet për shkak të diellit, stresit dhe ndotjes duke moderuar reagimin inflamator dhe parandalimin e humbjes së kolagjenit.

2-Papaja

Ky super ushqim i shijshëm është i pasur me një shumëllojshmëri të antioksidantëve, vitaminave dhe mineraleve që mund te ndihmojne për të përmirësuar elasticitetin e lëkurës dhe minimizimin e shfaqjes së linjave të imëta dhe rrudhave. Kjo perfshin:

vitaminat A, C, K dhe E

kalcium

kalium

magnez

fosfor

Vitamina B

3-Vezë

Duhet të bëni kujdes pasi vezët shkaktojnë alergji në fytyrë, ndonëse jo tek të gjithë personat. Për të kuptuar nëse ju jeni një prej tyre, tregoni kujdes dhe vëmendje kur konsumoni vezë. Kur vëreni shfaqjen e akneve, ndaloni së ngrëni të verdhën dhe më pas nëse situata përsëritet, mos hani më vezë.

4-Ushqime të përpunuara

Sipas dermatologëve ushqimet e përpunuara si pijet me gaz, patatet e skuqura, hamburgerat dhe patatinat. E rekomandueshme është të mos përdoret acidi yndyror Omega-6, i cili ndodhet tek vaji i misrit dhe që shkakton inflamacion në lëkurë. Diçka e tillë do të përkeqësonte aknet.

5-Spinaq

Spinaqi është super hidratues dhe i mbushur me antioksidantë që ndihmojnë në oksigjenimin dhe rimbushjen e gjithë trupit. Ai eshtë gjithashtu i pasur me:

vitaminat A, C, E dhe K

magnez

hekuri heme me bazë bimore

Gluten/CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

20 fotografitë e rralla historike që tregojnë një anë të pazakontë të së kaluarës

Publikuar

-

Nga

Nëse ndonjëherë keni dashur të ktheheni pas në kohë dhe të shihni se si njerëzit në shekujt e mëparshëm luanin poker ose benin gjera te cuditshme, ky koleksion është vetëm ai që ju nevojitet. Shumica e këtyre fotove ndoshta nuk do të shfaqen kurrë në librat e historisë, kështu që le të bëjmë një vështrim […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Shkencëtarët shokojnë me studimin e fundit: “Të rinjtë po defromohen dita-ditës”

Publikuar

-

Nga

Hulumtimi i kryer në Universitetin e Bregut të Diellit në Australi ka zbuluar se të rinjtë, kryesisht midis moshës 18-30 vjeç, kanë një rritje të pazakontë në pjesën e pasme të kafkës së tyre. Shkaku i mundshëm për këtë thuhet se është “ngarkesa mekanike”, e cila është përgjegjëse për këtë rritje që është vërejtur vetëm […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk kërkon falje dhe urren kafshët/ Ja 10 cilësitë e “këqija” të meshkujve të cilat duhet t’i dini para se të martoheni

Publikuar

-

Nga

cfare mesova ne 15 vite martese

Martesa është një “çështje” serioze. Kërkon përgjegjësi, rregulla dhe themele të forta mbi të cilat mund të ndërtohet një marrëdhënie e sinqertë dhe e ndërgjegjshme. Të martohesh do të thotë të ndash. Ndjenja, parime, vlera. Një mashkull që nuk i ndan të gjitha këto me ju nuk është i duhuri. Sipas “revistës Class” asnjëherë mos […]

LEXO TE PLOTE