Connect with Us

Nga anemia tek humbja e peshës/ Zbuloni 6 simptomat e papritura të kancerit që nuk duhet të injorohen

Life Style

Nga anemia tek humbja e peshës/ Zbuloni 6 simptomat e papritura të kancerit që nuk duhet të injorohen

Publikuar

-

Rreth 1.7 milion raste të reja të kancerit diagnostikohen vetëm në Shtetet e Bashkuara çdo vit. Por edhe pse shumë njerëz ndjekin protokollet themelore të jetesës së shëndetshme që minimizojnë rrezikun e tyre, si ushtrimi adekuat, ushqimi i një diete të ekuilibruar dhe kalimi i duhanit, ekzistojnë forma të panumërta të kancerit që nuk mund të parandalohen lehtësisht nga ndryshimet e jetesës vetëm. Është thelbësore të jesh i vetëdijshëm për çdo ndryshim që ndodh në trupin tuaj, pavarësisht nëse janë gunga, kollitje të vazhdueshme apo gjakderdhje të papritura.

Mos i injoroni këto ndryshime duke shpresuar se do të largohen por, ajo që duhet të bëni është të vizitoheni tek një mjek. Një ndryshim i vogël mund të jetë simptomë kanceroze.

Ja disa nga simptomat që ndoshta nuk i dinit rreth kancerit që nuk duhet të injorohen:

Humbje e pashpjegueshme e peshës

Ndërsa shumë njerëz supozojnë se humbja e lehtë në peshë është një gjë e mirë, në shumë raste, është një shenjë e diçkaje më serioze. Humbja e pashpjegueshme e peshës , veçanërisht në intervalin dyshifror, mund të jetë një shenjë e hershme e llojeve të caktuara të kancerit. Kanceret e ezofagut, fytit dhe stomakut mund të paraqesin me vështirësi në gëlltitje ose ndjenjën e plotësisë, shpesh duke shkaktuar humbje të konsiderueshme të padëshiruar të peshës. 

Zëri i ngjirur

Zakonisht zëri ngjiret kur jeni ftohur, por nëse nuk përmirësohet brenda dy ose tre javësh, atëherë duhet të kontrolloheni tek një mjek. “Ngjirja e vazhdueshme e zërit mund të tregojë se po zhvillohet një lloj kanceri i kurueshëm në kokë ose qafë, siç është ai i kordave zanore, thotë Dr Bloomfield. Nëse kapet që në fazat e para, kjo sëmundje mund të shërohet shpejt, sidomos me teknikat moderne që na ofron mjekësia në ditët e sotme.”

Lodhje e tepruar
Midis punës, angazhimeve shoqërore, dhe shkuarjes në palestër, aktivitetet tuaja mesatare ditore janë të mjaftueshme për ta bërë ndonjë sëmundje që të fshihet. Sidoqoftë, nëse ndjeheni sikur nuk mund të dilni nga shtrati, ose nuk e gjeni veten që ju nevojitet një sasi e konsiderueshme pushimi shtesë, mund të jetë shenje e diçkaje më serioze.

Probleme me urinimin

Me kalimin e moshës tek meshkujt, rriten gjëndrat e prostatës, duke bërë që ato të urinojnë më shpesh, sidomos gjatë natës. “Nëse urinoni shpesh ose keni vështirësi për të urinuar, kjo mund të jetë një shenjë e kancerit të prostatës,” thotë Prof. Johnson. Në këtë rast duhet patjetër që të bëni analizat.

Anemi

Ndërsa ka çështje të panumërta mjekësore që çojnë në tre milion diagnoza te anemisë në Amerikë, kanceri herë pas here mund të jetë një faktor kontribues në këtë sëmundje të zakonshme. Kanceret që përfshijnë gjakun dhe palcën e eshtrave, përfshirë kancerin e kockave, mielomën, leuçeminë dhe limfomën, të gjitha mund të kontribuojnë në nënprodhimin e qelizave të kuqe të gjakut të shëndetshëm. Gjakderdhja në traktin tretës të shkaktuar nga kanceri i stomakut dhe zorrës së trashë mund të kontribuojë gjithashtu në anemi.

Diarrea

Nëse vëreni ndryshime në ngjyrën e urinës, ndryshim të shpeshtësisë së të shkuarit në banjë, ose keni dhimbje të cilat zgjasin më shumë se dy javë, atëherë duhet të kontrolloheni tek mjeku. Kjo mund të jetë shenjë e kancerit të zorrëve, dhe në raste më të rralla, të kancerit të vezoreve ose pankreasit./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë figure shikoni të parën?/Ky test shpirtëror zbulon atë që duhet të ndryshoni në jetën tuaj

Publikuar

-

Nga

A jeni gati për të filluar ndryshime të reja në jetën tuaj? Ky test i thjeshtë shpirtëror ju zbulon diçka më shumë sesa karakteri juaj dhe ju lejon të kuptoni gjendjen shpirtërore. Mendjet tona, trupat tanë shpesh na dërgojnë sinjale, por jo gjithmonë i marrim ato ose nuk jemi të gatshëm ta bëjmë atë. Merrni dy […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

20 fotografitë e rralla historike që tregojnë një anë të pazakontë të së kaluarës

Publikuar

-

Nga

Nëse ndonjëherë keni dashur të ktheheni pas në kohë dhe të shihni se si njerëzit në shekujt e mëparshëm luanin poker ose benin gjera te cuditshme, ky koleksion është vetëm ai që ju nevojitet. Shumica e këtyre fotove ndoshta nuk do të shfaqen kurrë në librat e historisë, kështu që le të bëjmë një vështrim […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Shkencëtarët shokojnë me studimin e fundit: “Të rinjtë po defromohen dita-ditës”

Publikuar

-

Nga

Hulumtimi i kryer në Universitetin e Bregut të Diellit në Australi ka zbuluar se të rinjtë, kryesisht midis moshës 18-30 vjeç, kanë një rritje të pazakontë në pjesën e pasme të kafkës së tyre. Shkaku i mundshëm për këtë thuhet se është “ngarkesa mekanike”, e cila është përgjegjëse për këtë rritje që është vërejtur vetëm […]

LEXO TE PLOTE