Connect with Us

“Nuk mund të gërhisni dhe ëndërroni në të njëjtën kohë”/Zbuloni 10 faktet që duken të rreme, por janë 100% të vërteta

Kuriozitete

“Nuk mund të gërhisni dhe ëndërroni në të njëjtën kohë”/Zbuloni 10 faktet që duken të rreme, por janë 100% të vërteta

Publikuar

-

Së fundmi përdoruesit e faqes online “Reddit” filluan një trend në të cilën njerëzit ndanin fakte që duken të rreme, por janë të vërteta – si fakti që me të vërtetë bie shi diamantesh në Saturn dhe Jupiter ose që çakmaku u shpik 3 vite para shkrepeses së parë.

“BrightSide” ka zbuluar një listë me faktet më të çmendura që tingëllojnë sikur ato janë gënjeshtra, por në të vërtetë janë 100% të vërteta.

1. Ju mund të vloni ujë në një filxhan letre mbi një sobe te ndezur

2. Koha më e gjatë midis 2 binjakëve që lindin është  87 ditë .

3. Ju kurrë nuk keni parë fytyrën tuaj të vërtetë (vetëm fotografi dhe reflektime të saj).

4. Universiteti i Oksfordit u krijua rreth 200 vjet para se të formohej perandoria Aztec.

5. Cakmaku(1823) u shpik para shkrepeses (1826).

6.ADN e një njeriu është 60% e ngjashme me ADN- në e një  bananeje.

7.Delfinët kanë emra për njëri-tjetrin.

8.Zemra e një balene blu është aq  masive , sa që një njeri mund të shkojë për të notuar nëpër arteriet e tij.

9.Ju nuk mund të gërhisni dhe ëndërroni në të njëjtën kohë .

10.Mjalti nuk skadon kurrë . Në fakt, ju mund të hani mjaltë 2000 vjeçar dhe të jeni mirë./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: