Connect with Us

“Nuk mund të gërhisni dhe ëndërroni në të njëjtën kohë”/Zbuloni 10 faktet që duken të rreme, por janë 100% të vërteta

Kuriozitete

“Nuk mund të gërhisni dhe ëndërroni në të njëjtën kohë”/Zbuloni 10 faktet që duken të rreme, por janë 100% të vërteta

Publikuar

-

“Nuk mund të gërhisni dhe ëndërroni në të njëjtën kohë”/Zbuloni 10 faktet që duken të rreme, por janë 100% të vërteta

Së fundmi përdoruesit e faqes online “Reddit” filluan një trend në të cilën njerëzit ndanin fakte që duken të rreme, por janë të vërteta – si fakti që me të vërtetë bie shi diamantesh në Saturn dhe Jupiter ose që çakmaku u shpik 3 vite para shkrepeses së parë.

“BrightSide” ka zbuluar një listë me faktet më të çmendura që tingëllojnë sikur ato janë gënjeshtra, por në të vërtetë janë 100% të vërteta.

1. Ju mund të vloni ujë në një filxhan letre mbi një sobe te ndezur

2. Koha më e gjatë midis 2 binjakëve që lindin është  87 ditë .

3. Ju kurrë nuk keni parë fytyrën tuaj të vërtetë (vetëm fotografi dhe reflektime të saj).

4. Universiteti i Oksfordit u krijua rreth 200 vjet para se të formohej perandoria Aztec.

5. Cakmaku(1823) u shpik para shkrepeses (1826).

6.ADN e një njeriu është 60% e ngjashme me ADN- në e një  bananeje.

7.Delfinët kanë emra për njëri-tjetrin.

8.Zemra e një balene blu është aq  masive , sa që një njeri mund të shkojë për të notuar nëpër arteriet e tij.

9.Ju nuk mund të gërhisni dhe ëndërroni në të njëjtën kohë .

10.Mjalti nuk skadon kurrë . Në fakt, ju mund të hani mjaltë 2000 vjeçar dhe të jeni mirë./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Zgjidhni një nga kartat e Mandalës për të zbuluar aspekte të mahnitshme të jetës suaj

Publikuar

-

Nga

Mandalat janë shumë tërheqëse për tu parë për shkak të shumë ngjyrave dhe formave të tyre. Ata mund të na ndihmojnë të qëndrojmë të qetë dhe të ndjekim jetën tonë me vetëdije. Testi i sotëm tregon një aspekt tjetër të mandalave: ai i vetë-zbulimit. Në foton më lart, ne paraqesim tre karta të ndara, secila përfaqëson […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Kuptimi shpirtëror i Kryqit Egjiptian Ankh/ Cilat janë fuqitë dhe mesazhi që ai përcjell tek ne

Publikuar

-

Nga

Kryqi egjiptian Ankh është një simbol egjiptian me një kuptim të kodifikuar. Ekzistojnë dëshmi të shumta për atë që do të thotë metaforikisht. Shumë njerëz tërhiqen nga kryqi egjiptian Ankh, i cili thuhet se përfaqëson vetë krijimin e jetës. Në këtë artikull ne do të zbulojmë kuptimin e tij. Simbolet e së vërtetës: Ndërsa e dimë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t’i bëjnë punëdhënësit të “luftojnë” për ju

Publikuar

-

Nga

Aftësia për të paraqitur veten siç duhet është një aftësi e rëndësishme, veçanërisht gjatë një interviste pune. Kjo për shkak se rekrutuesit jo vetëm që marrin parasysh profesionalizmin dhe përvojën tuaj, por edhe nivelin e besimit tuaj, sa mirë flisni dhe shumë gjëra të tjera. Sidoqoftë, përveç aftësive tuaja, ekzistojnë edhe disa teknika psikologjike që mund […]

LEXO TE PLOTE