Connect with Us

Pija e preferuar e shqiptarëve/ Zbuloni 5 arsye të shëndetshme rreth konsumimit të kafes

Life Style

Pija e preferuar e shqiptarëve/ Zbuloni 5 arsye të shëndetshme rreth konsumimit të kafes

Publikuar

-

Ndikimi shëndetësor i kafesë ka qenë prej kohësh një temë e diskutueshme.Por studimet e fundit sjellin lajme të mira për adhuruesit e kafesë.

Këtu janë 10 arsyet që pirja e kafesë mund të jetë më e shëndetshme për ju sesa keni menduar.

1. Kafeja është një burim i fuqishëm i antioksidantëve të shëndetshëm.

Në fakt, kafja tregon më shumë aktivitet antioksidues sesa çaji jeshil dhe kakao. Shkencëtarët kanë identifikuar rreth 1.000 antioksidantë në kafe të papërpunuar, dhe qindra të tjerë zhvillohen gjatë procesit të pjekjes. Studime të shumta e kanë cituar kafenë si burimin kryesor dietik të antioksidantëve për subjektet e saj.

2.Kafeina Dhe Truri

Kafeina ndikon në sentitizimin e serotoninës, që është edhe hormoni i lumturisë. Njerëzit që pinë shumë kafe janë më të rrezikuar nga nivelet e ulëta të serotoninës. Ky hormon është i rëndësishëm për gjumin, tretjen, humorin dhe nivelet e energjisë. Pra, kemi të bëjmë me një rreth vicioz , duke qenë se kafeina prish gjumin dhe nxit ankthin dhe depresionin.

3.Kafeja është e shëndetshme për zemrën tuaj.

Një studim i hollësishëm hollandez, i cili analizoi të dhëna nga më shumë se 37,000 njerëz gjatë një periudhe 13 vjeçare, zbuloi që pirja e moderuar e kafesë kishte një rrezik 20 përqind më të ulët të sëmundjeve të zemrës në krahasim me pijet alkoolike.

4.Kafeina Dhe Mëlçia

Kafeina pengon procesin e detoksifikimit të mëlçisë. Kjo do të thotë se për shkak të kafeinës, ky organ e ka të vështirë të pastrohet nga toksinat duke shkaktuar akumulim të dëmshëm të tyre. Kafeina pengon edhe përthithjen e ilaçeve kundër depresionit duke përkeqësuar simptomat.

5.Kafeja frenon depresionin

Studime të shumta kanë lidhur pirjen e kafesë me normat më të ulëta të depresionit si tek burrat ashtu edhe tek gratë. Në disa studime, të dhënat sugjeruan një lidhje të kundërt midis konsumit të kafesë dhe depresionit./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE