Connect with Us

Dallohen nga të tjerët/ 5 llojet e personaliteteve që do të ndryshojnë botën

Kuriozitete

Dallohen nga të tjerët/ 5 llojet e personaliteteve që do të ndryshojnë botën

Publikuar

-

Personaliteti është ajo që na lejon të dallohemi nga të tjerët, të jemi unikë në një farë mënyre. Cdo qenie njerëzore ka karakteristikat e veta emocionale, morale ose intelektuale që i veçojnë ato nga të tjerët. Shpesh flasim për një personalitet të fortë. Por çfarë do të thotë me të vërtetë?A janë impulsiviteti, egocentrizmi, egoizmi, ambicia, pikat e forta apo të dobëta për personalitetin tonë?

Ja cilat janë 5 tipet e personaliteteve që do të ndryshojnë botën:

1. Kushdo që ndryshon rregullat

Kemi besuar gjithmonë se bota nuk do të shpëtohej nga njerëzit e moshuar që kanë ide të vjetra ose të rinj me ide të reja, por nga njerëz intuitiv me ide të çmendura. Këta lloj njerëzish hedhin poshtë idenë e doktrinave të ndryshme ekonomike ose sjelljeve socio-politike.Ata nuk njohin “kapitalist” kundër “socialist”. Ata nuk u interesojnë “majtas” kundrejt “djathtas”. Ata po kërkojnë të shtyjnë kufijtë për të parë se çfarë funksionon me të vërtetë.

2. Shëruesi

Nuk duam të themi domosdoshmërisht shërues të energjisë, por njerëz që duan të shërojnë të tjerët në një mënyrë ose një tjetër. Mund të jetë një specialist i kujdesit në një shtëpi te moshuarish, një fizioterapist ose një neurokirurg. Ata janë njerëz që thjesht duan të shërojnë të tjerët.

3.Eksploruesi

Kur mendojmë se kemi zbuluar gjithçka, është pikërisht në atë moment që duhet të eksplorojmë më shumë. Edhe sot, eksploruesit janë akoma të rëndësishëm. Eksploruesit mund të jenë shkencëtarë që hetojnë thellësitë e hapësirës ose filozofë që hetojnë thellësitë e mendjes.

4. Diplomati

Ndërsa bota bëhet më e dhunshme dhe tronditëse, diplomatët bëhen gjithnjë e më të rëndësishëm. Ata janë njerëz që mund të, në një shkallë të vogël, të lehtësojnë tensionet midis miqve dhe familjeve, dhe në një shkallë më të madhe, midis kombeve.

5. Mbrojtësi

Mbrojtësit janë ekologjistët, u pëlqen të kujdesen për natyrën e nënës. Shumë injorojnë nevojat e tyre për të sakrifikuar për të mirën e planetit. Ato promovojnë harmoninë dhe stabilitetin në këtë botë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: