Connect with Us

Zbuloni 6 përfitimet kryesore të mjaltit të papërpunuar që nuk i dinit

Life Style

Zbuloni 6 përfitimet kryesore të mjaltit të papërpunuar që nuk i dinit

Publikuar

-

Mjalti i papërpunuar është përdorur si një ilaç popullor përgjatë historisë dhe ka një larmi përfitimesh shëndetësore dhe përdorime mjekësore. Madje përdoret në disa spitale si një trajtim për plagët. Shumë nga këto përfitime shëndetësore janë specifike për mjaltin e papërpunuar, ose të pa pastruar.

Ja disa benefite që nuk i dinit rreth mjaltit të papërpunuar:

1. Mjalti i papërpunuar përmban një sërë kimikatesh bimore që veprojnë si antioksidantë . Disa lloje të mjaltit kanë po aq antioksidant sa frutat dhe perimet. Antioksidantët ndihmojnë në mbrojtjen e trupit tuaj nga dëmtimi i qelizave për shkak të radikalëve të lirë.Radikalet e lira kontribuojnë në procesin e plakjes dhe gjithashtu mund të kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjeve kronike si kanceri dhe sëmundjet e zemrës. Kërkimet tregojnë se komponimet antioksiduese në mjaltin e quajtur polifenole mund të luajnë një rol në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

2.Ngrënia e rregullt e mjaltit ndihmon në përforcimin e të mbajturit mend si dhe forcon trupin fizikisht.

3.Studimet tregojnë se mjalti Manuka mund të forcojë kohën e shërimit dhe të zvogëlojë infeksionin. Mbani mend se mjalti i përdorur në ambientet spitalore është ne shkallë mjekësore, do të thotë se inspektohet dhe sterilizohet.

4. Ndihmon në problemet me tretjen

Mjalti përdoret ndonjëherë për të trajtuar çështje tretëse si diarreja, megjithëse nuk ka shumë hulumtime për të treguar se funksionon. Ai eshtë gjithashtu një prebiotik i fuqishëm , qe do të thotë se ushqen bakteret e mira që jetojnë në zorrë, të cilat janë thelbësore jo vetëm për tretjen, por edhe për shëndetin e përgjithshëm.

5. Personave që janë nervozë, si dhe atyre që s’kanë gjumë, mjalti ju ndihmon për t’u qetësuar./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: