Connect with Us

Zbuloni 6 përfitimet kryesore të mjaltit të papërpunuar që nuk i dinit

Life Style

Zbuloni 6 përfitimet kryesore të mjaltit të papërpunuar që nuk i dinit

Publikuar

-

Mjalti i papërpunuar është përdorur si një ilaç popullor përgjatë historisë dhe ka një larmi përfitimesh shëndetësore dhe përdorime mjekësore. Madje përdoret në disa spitale si një trajtim për plagët. Shumë nga këto përfitime shëndetësore janë specifike për mjaltin e papërpunuar, ose të pa pastruar.

Ja disa benefite që nuk i dinit rreth mjaltit të papërpunuar:

1. Mjalti i papërpunuar përmban një sërë kimikatesh bimore që veprojnë si antioksidantë . Disa lloje të mjaltit kanë po aq antioksidant sa frutat dhe perimet. Antioksidantët ndihmojnë në mbrojtjen e trupit tuaj nga dëmtimi i qelizave për shkak të radikalëve të lirë.Radikalet e lira kontribuojnë në procesin e plakjes dhe gjithashtu mund të kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjeve kronike si kanceri dhe sëmundjet e zemrës. Kërkimet tregojnë se komponimet antioksiduese në mjaltin e quajtur polifenole mund të luajnë një rol në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

2.Ngrënia e rregullt e mjaltit ndihmon në përforcimin e të mbajturit mend si dhe forcon trupin fizikisht.

3.Studimet tregojnë se mjalti Manuka mund të forcojë kohën e shërimit dhe të zvogëlojë infeksionin. Mbani mend se mjalti i përdorur në ambientet spitalore është ne shkallë mjekësore, do të thotë se inspektohet dhe sterilizohet.

4. Ndihmon në problemet me tretjen

Mjalti përdoret ndonjëherë për të trajtuar çështje tretëse si diarreja, megjithëse nuk ka shumë hulumtime për të treguar se funksionon. Ai eshtë gjithashtu një prebiotik i fuqishëm , qe do të thotë se ushqen bakteret e mira që jetojnë në zorrë, të cilat janë thelbësore jo vetëm për tretjen, por edhe për shëndetin e përgjithshëm.

5. Personave që janë nervozë, si dhe atyre që s’kanë gjumë, mjalti ju ndihmon për t’u qetësuar./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë figure shikoni të parën?/Ky test shpirtëror zbulon atë që duhet të ndryshoni në jetën tuaj

Publikuar

-

Nga

A jeni gati për të filluar ndryshime të reja në jetën tuaj? Ky test i thjeshtë shpirtëror ju zbulon diçka më shumë sesa karakteri juaj dhe ju lejon të kuptoni gjendjen shpirtërore. Mendjet tona, trupat tanë shpesh na dërgojnë sinjale, por jo gjithmonë i marrim ato ose nuk jemi të gatshëm ta bëjmë atë. Merrni dy […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

20 fotografitë e rralla historike që tregojnë një anë të pazakontë të së kaluarës

Publikuar

-

Nga

Nëse ndonjëherë keni dashur të ktheheni pas në kohë dhe të shihni se si njerëzit në shekujt e mëparshëm luanin poker ose benin gjera te cuditshme, ky koleksion është vetëm ai që ju nevojitet. Shumica e këtyre fotove ndoshta nuk do të shfaqen kurrë në librat e historisë, kështu që le të bëjmë një vështrim […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Shkencëtarët shokojnë me studimin e fundit: “Të rinjtë po defromohen dita-ditës”

Publikuar

-

Nga

Hulumtimi i kryer në Universitetin e Bregut të Diellit në Australi ka zbuluar se të rinjtë, kryesisht midis moshës 18-30 vjeç, kanë një rritje të pazakontë në pjesën e pasme të kafkës së tyre. Shkaku i mundshëm për këtë thuhet se është “ngarkesa mekanike”, e cila është përgjegjëse për këtë rritje që është vërejtur vetëm […]

LEXO TE PLOTE