Connect with Us

3 ditë pushim në javë/ Kompania bën eksperimentin e çuditshëm, ja çfarë ndodhi me punonjësit

Kuriozitete

3 ditë pushim në javë/ Kompania bën eksperimentin e çuditshëm, ja çfarë ndodhi me punonjësit

Publikuar

-

Pas një jave të gjatë pune, ne mezi presim që të afrojë fundjava dhe të relaksohemi. Por çfarë do të ndodhë nëse kemi 3 ditë pushim në javë?

Këtë eksperiment e ka bërë kompania gjigande e Microsoft të cilëve iu dhanë punonjësve të tyre në muajin gusht, edhe të premten pushim si një bonus pune.

Sipas këtyre rezultateve, produktiviteti u rrit me afërsisht 40%.Kjo skemë rezultoi edhe efektive për kursimin e energjisë së kompanisë.

Sipas studimeve, shkurtimi i ditëve të javës në punë, ka zhvilluar një kulturë efiçente në vendin e punës./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Zgjidhni një nga kartat e Mandalës për të zbuluar aspekte të mahnitshme të jetës suaj

Publikuar

-

Nga

Mandalat janë shumë tërheqëse për tu parë për shkak të shumë ngjyrave dhe formave të tyre. Ata mund të na ndihmojnë të qëndrojmë të qetë dhe të ndjekim jetën tonë me vetëdije. Testi i sotëm tregon një aspekt tjetër të mandalave: ai i vetë-zbulimit. Në foton më lart, ne paraqesim tre karta të ndara, secila përfaqëson […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Kuptimi shpirtëror i Kryqit Egjiptian Ankh/ Cilat janë fuqitë dhe mesazhi që ai përcjell tek ne

Publikuar

-

Nga

Kryqi egjiptian Ankh është një simbol egjiptian me një kuptim të kodifikuar. Ekzistojnë dëshmi të shumta për atë që do të thotë metaforikisht. Shumë njerëz tërhiqen nga kryqi egjiptian Ankh, i cili thuhet se përfaqëson vetë krijimin e jetës. Në këtë artikull ne do të zbulojmë kuptimin e tij. Simbolet e së vërtetës: Ndërsa e dimë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t’i bëjnë punëdhënësit të “luftojnë” për ju

Publikuar

-

Nga

Aftësia për të paraqitur veten siç duhet është një aftësi e rëndësishme, veçanërisht gjatë një interviste pune. Kjo për shkak se rekrutuesit jo vetëm që marrin parasysh profesionalizmin dhe përvojën tuaj, por edhe nivelin e besimit tuaj, sa mirë flisni dhe shumë gjëra të tjera. Sidoqoftë, përveç aftësive tuaja, ekzistojnë edhe disa teknika psikologjike që mund […]

LEXO TE PLOTE