Connect with Us

Rregullojnë humorin dhe mbrojnë zemrën/ Zbuloni 10 fakte interesante rreth bananeve që nuk i dinit

Life Style

Rregullojnë humorin dhe mbrojnë zemrën/ Zbuloni 10 fakte interesante rreth bananeve që nuk i dinit

Publikuar

-

Bananet janë një prebiotik ideal për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të fibrave.Nëse keni nevojë për një rifreskues të prebiotikëve, ato janë lloje të fibrave që stimulojnë mikroorganizmat në traktin tuaj tretës dhe janë thelbësore për të nxitur probiotikët. Studimet kanë treguar që ushqimi i bananeve, në veçanti, mund të rrisë sasinë e bifidobakterieve të mira në zorrën tuaj.

Ja 10 fakte interesante që ju nuk i dinit për bananen:

1-Bananet rrinë pezull në ujë sepse janë shumë pak të dendura.

2-Bananet janë një nga frutat më të njohura në dietën amerikane.

3-Bananet rriten në bimë që konsiderohen si barishte.

4-Banana është klasifikuar në të vërtetë si një kokerr e kuqe.

5-Bananet mund të konsiderohen një forcues i humorit sepse përmban aminoacidin, triptofanin dhe Vitaminën B6 që ndihmojnë trupin të prodhojë serotonin.

6-Bananet që hamë sot, Cavendish, janë të ndryshme nga bananet e viteve 1960, Gros Michael, pasi ato janë fshirë nga “sëmundja e panamasë”.

7-Bananet mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut dhe mbrojnë shëndetin e zemrës për shkak të kaliumit të lartë dhe përmbajtjes së ulët të kripës.

8-Pjesa e brendshme e një lëvoreje bananeje mund të ndihmojë në lehtësimin e kruajtjes dhe inflamacionit, të tilla si nga kafshimi i insekteve dhe helmimeve.

9-Bananet janë ushqime të shkëlqyera para stërvitjes, sepse ato janë të ngarkuara me kalium që ndihmon në mirëmbajtjen e funksionit nervor dhe muskujve gjatë punëve të jashtme.

10-Njerëzit ndajnë rreth 50% të ADN-së tonë me banane./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Lëkurë e pastër dhe vezulluese/ 5 këshillat që duhet të ndiqni për një jetë të shëndetshme

Publikuar

-

Nga

Omega-3 ndihmon në luftimin e akneve Omega-3 janë acide yndyrore thelbësore që konsiderohen të shëndetshme për organizmin tonë në përgjithësi. Përfitimet e tyre të mundshme përfshijnë rritjen e shëndetit të trurit dhe zemrës, por ajo që ne duam të përqendrohemi tani janë përfitimet e omega-3 në lëkurën tuaj. Gjëja kryesore që ata mund të ndihmojnë […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Bindës dhe shumë të zgjuar/ Shenjat e horoskopit që dinë të luajnë më së miri rolin e prokurorit

Publikuar

-

Nga

Luani Njerëzit që i përkasin shenjës së Luanit dinë të bëjnë shumë mirë rolin e prokurorit shkëlqyeshëm për shkak të aftësive të tyre fantastike të njerëzve. Kur punoni në sistemin juridik, ju punoni me njerëz – firma juaj, klienti juaj, mbrojtësi kundërshtar dhe të gjithë në sallën e gjyqit. Juristët punojnë në emër të njerëzve […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E thonë psikologët: 7 arsyet pse të mbash shok ish të dashurin është një ide e keqe

Publikuar

-

Nga

Nëse keni dyshime nëse duhet të qëndroni miq me ish-in tuaj, ky studim , i udhëhequr nga psikologë, do t’ju ndihmojë të kuptoni më mirë pse nuk është një ide e tillë e mirë të qëndroni miq me një ish. Bright Side iu ndihmon të kuptoni më mirë dobësitë e të mbeturit shok me ish-partnerin […]

LEXO TE PLOTE