Connect with Us

Rregullojnë humorin dhe mbrojnë zemrën/ Zbuloni 10 fakte interesante rreth bananeve që nuk i dinit

Life Style

Rregullojnë humorin dhe mbrojnë zemrën/ Zbuloni 10 fakte interesante rreth bananeve që nuk i dinit

Publikuar

-

Bananet janë një prebiotik ideal për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të fibrave.Nëse keni nevojë për një rifreskues të prebiotikëve, ato janë lloje të fibrave që stimulojnë mikroorganizmat në traktin tuaj tretës dhe janë thelbësore për të nxitur probiotikët. Studimet kanë treguar që ushqimi i bananeve, në veçanti, mund të rrisë sasinë e bifidobakterieve të mira në zorrën tuaj.

Ja 10 fakte interesante që ju nuk i dinit për bananen:

1-Bananet rrinë pezull në ujë sepse janë shumë pak të dendura.

2-Bananet janë një nga frutat më të njohura në dietën amerikane.

3-Bananet rriten në bimë që konsiderohen si barishte.

4-Banana është klasifikuar në të vërtetë si një kokerr e kuqe.

5-Bananet mund të konsiderohen një forcues i humorit sepse përmban aminoacidin, triptofanin dhe Vitaminën B6 që ndihmojnë trupin të prodhojë serotonin.

6-Bananet që hamë sot, Cavendish, janë të ndryshme nga bananet e viteve 1960, Gros Michael, pasi ato janë fshirë nga “sëmundja e panamasë”.

7-Bananet mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut dhe mbrojnë shëndetin e zemrës për shkak të kaliumit të lartë dhe përmbajtjes së ulët të kripës.

8-Pjesa e brendshme e një lëvoreje bananeje mund të ndihmojë në lehtësimin e kruajtjes dhe inflamacionit, të tilla si nga kafshimi i insekteve dhe helmimeve.

9-Bananet janë ushqime të shkëlqyera para stërvitjes, sepse ato janë të ngarkuara me kalium që ndihmon në mirëmbajtjen e funksionit nervor dhe muskujve gjatë punëve të jashtme.

10-Njerëzit ndajnë rreth 50% të ADN-së tonë me banane./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE