Connect with Us

Toka po shkatërrohet/ Janë në rrezik për shkak të njerëzve, ja kafshët të cilat janë në rrezik zhdukjeje

Kuriozitete

Toka po shkatërrohet/ Janë në rrezik për shkak të njerëzve, ja kafshët të cilat janë në rrezik zhdukjeje

Publikuar

-

Kur një specie zhduket, ajo është zhdukur njëherë e përgjithmonë dhe kjo do të thotë që anëtari i fundit që mbijeton ka vdekur.

Toka aktualisht po përjeton valën më të dobët të ngordhjeve të specieve – një zhdukje masive e bimëve dhe kafshëve – që nga dinosaurët 65 milion vjet më parë.Shkencëtarët thonë se pothuajse të gjithë mijëra speciet e kërcënuara aktualisht – gjitarët, zogjtë, peshqit, zvarranikët, amfibët, bimët dhe jovertebrorët – janë në rrezik për shkak të veprimtarive njerëzore, përfshirë humbjen e habitatit, futjen e jo-vendasve dhe efektet të ndryshimit të klimës.

Fotografi Tim Flach në një udhëtim nëpër vende të ndryshme ka fotografuar speciet që janë rrezik zhdukje.

Mësojini se kush janë sipas fotogalerisë së mësipërme./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Surpriza me financat dhe karrierën/ Parashikimi i horoskopit për javën e fundit të muajit Shkurt

Publikuar

-

Nga

Dashi Nëse keni arritur ta mbani stresin në punë mënjanë, do të jeni në gjendje të shijoni një kohë të mirë në shtëpi dhe shëndeti juaj do të jetë optimal. Planetet kanë filluar të komplotojnë në favorin tuaj. Ju duhet ta mirëpresni këtë energji të gjallë. Mundohuni të mos ankoheni nëse gjërat bëhen të vështira […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE