Connect with Us

Veshje me ngjyra të ndryshme dhe çadra transparente/ 5 fakte interesante rreth Mbretereshës Elizabeth që nuk i dinit

Kuriozitete

Veshje me ngjyra të ndryshme dhe çadra transparente/ 5 fakte interesante rreth Mbretereshës Elizabeth që nuk i dinit

Publikuar

-

Sekretet e mbretërive në botë kanë ngjallur gjithmonë kuriozitet tek njerëzit. Por cilat jane 5 sekretet që asnjë nuk i dinte rreth Mbretëreshës Elizabeth? Këtë e ka zbuluar një nga ndihmëset më të afërta të saj.

Robaqepësja e mbretëreshës dhe mikja e saj më e ngushtë, Angela Kelly ka shkruar një histori duke treguar disa sekrete. 

1.

Mbretëresha ka dikë që të veshë këpucët e saj.Në librin e saj, zonja Kelly, e cila ka veshur Mbretëreshën që nga viti 2002, konfirmon raportet që Mbretëresha punëson një asistent mbretëror për t’u veshur me këpucët e reja. Zonja Kelly shkruan: “Mbretëresha ka shumë pak kohë për veten e saj dhe jo kohë për t’u veshur me këpucët e saj, dhe ndërsa ne ndajmë të njëjtën madhësi të këpucëve, kjo ka kuptimin më të mirë në këtë mënyrë”.

2.

Çadrat duhet të jenë gjithmonë transparente dhe janë të krijuara nga firma Fulton. Këpucët janë gjithmonë të rehatshme dhe e takë 5cm, por që këto lloj takash i mbante edhe para se të bëhej mbretëreshë. Një staf i madh është i ngarkuar me veshjet e Madhërisë së Saj, rroba dhe pajisje janë të ruajtura në kabinete. Janë të papërshkueshme nga uji dhe të kataloguara sepse Elizabeta shpesh regjistronte datën dhe kohën që ata ishin veshur për të shmangur përsëritjen.

3.

Paraqitja e Mbretëreshës në Royal Ascot nuk ka të bëjë me kuajt. Paraqitja vjetore e Mbretëreshës në Royal Ascot është një çështje shumë e shikuar. Dhe nuk janë vetëm kuajt që marrin vëmendjen e turmes, njerëzit vendosin bastet mbi ngjyrën e kapelës së monarkes.Pasi mësoi një bast të tillë ishte vendosur një vit, zonja Kelly thotë se ajo ra dakord me shefin e një librarie dhe vendosi kapele zbukurimi në pallat për të shmangur ngjyrën e vërtetë të identifikohej herët.Zonja Kelly shkroi: “Kam pasur një takim me pronarin e Paddy Power në të cilin u pajtuam që bastet mbi ngjyrën e kapelës së Mbretëreshës do të mbylleshin në një kohë të caktuar për të shmangur çdo mashtrim, por i lejova njerëzit të vazhdojnë me hamendësimin e ngjyrës së kapelë e Mbretëreshës dhe mbase edhe të fitojë pak para ”.

4.

Angela Kelly, u shpreh se si Mbretëresha sugjeronte pëlhura për rrobat e saj sikur të ishte një eksperte pëlhurash. Kështu stilistja dizenjonte 4 skica për çdo lloj pëlhure dhe kur Mbretëresha zgjidhte modelin e veshjes pritet dhe montohet në një manekin që ka të njëjtat masa sa lartësia e saj reale.Në rrobaqepësinë e Pallatit të Buckingham, dikush mban pëlhurën për të parë se si mëndafshi lëviz në erë dhe e ndalojnë Mbretëreshën të shkaktojë efektin “Marilyn”. Gjithashtu për këtë arsye janë shmangur në rrobat e saj dhe, siç dihet, futen edhe masa të vogla në mënyrë që veshja të qëndrojë mirë edhe kur Elisabeth del nga makina. Ngjyrat duhet të jenë gjithnjë të ndritshme, sepse, siç shpjegonte shumë vite më parë, vetë ajo “n.q.s vishem me ngjyrë bezhë, askush nuk do ta njohë Mbretëreshën”. Mëngët janë shpesh treçerekshe, gjithmonë të rehatshme për të lejuar përshëndetjen me njerëz.

5.

Ka një sekret të pazakontë prapa fustanit të Krishtlindjes. Zonja Kelly zbulon sesi çaji “i fortë” i Yorkshire ndihmoi të rikrijojë një kopje të fustanit të mbretërimit mbretëror, i cili u përdor për herë të parë për pagëzimin e James, Viscount Severn, në 2008.“Për t’u siguruar që të dukej autentike, ne e ngjyrosëm atë në çajin e Yorkshire (më i fortë, siç e dimë të gjithë),” shkroi zonja Kelly për copën.“Ne vendosëm secilën pjesë të dantellave në një tas të vogël,  mbushur me ujë të ftohtë dhe një qese çaji dhe e lamë atë për rreth pesë minuta, duke kontrolluar rregullisht derisa ngjyra të ishte e përsosur”./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Zgjidhni një nga kartat e Mandalës për të zbuluar aspekte të mahnitshme të jetës suaj

Publikuar

-

Nga

Mandalat janë shumë tërheqëse për tu parë për shkak të shumë ngjyrave dhe formave të tyre. Ata mund të na ndihmojnë të qëndrojmë të qetë dhe të ndjekim jetën tonë me vetëdije. Testi i sotëm tregon një aspekt tjetër të mandalave: ai i vetë-zbulimit. Në foton më lart, ne paraqesim tre karta të ndara, secila përfaqëson […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Kuptimi shpirtëror i Kryqit Egjiptian Ankh/ Cilat janë fuqitë dhe mesazhi që ai përcjell tek ne

Publikuar

-

Nga

Kryqi egjiptian Ankh është një simbol egjiptian me një kuptim të kodifikuar. Ekzistojnë dëshmi të shumta për atë që do të thotë metaforikisht. Shumë njerëz tërhiqen nga kryqi egjiptian Ankh, i cili thuhet se përfaqëson vetë krijimin e jetës. Në këtë artikull ne do të zbulojmë kuptimin e tij. Simbolet e së vërtetës: Ndërsa e dimë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t’i bëjnë punëdhënësit të “luftojnë” për ju

Publikuar

-

Nga

Aftësia për të paraqitur veten siç duhet është një aftësi e rëndësishme, veçanërisht gjatë një interviste pune. Kjo për shkak se rekrutuesit jo vetëm që marrin parasysh profesionalizmin dhe përvojën tuaj, por edhe nivelin e besimit tuaj, sa mirë flisni dhe shumë gjëra të tjera. Sidoqoftë, përveç aftësive tuaja, ekzistojnë edhe disa teknika psikologjike që mund […]

LEXO TE PLOTE