Connect with Us

“Do të hapë rrugë të reja”/ Lëvizja e parë në 17 vite, Kina zbulon kurën ndaj Alzheimer

Life Style

“Do të hapë rrugë të reja”/ Lëvizja e parë në 17 vite, Kina zbulon kurën ndaj Alzheimer

Publikuar

-

Sëmundja e Alzheimer, njihet si një nga sëmundjet më të vështira në botë per tu analizuar dhe për të gjetur kurën e duhur.

Por së fundmi një ekip i udhëhequr nga Geng Meiyu në Institutin Shanghai Materia Medica nën Akademinë e Shkencave Kineze, ka aprovuar një ilaç për trajtimin e sëmundjes Alzheimer,i cili do te jete ilaçi i parë i ri me potencialin për të trajtuar këtë sëmundje në 17 vjet.

Ata thanë që ata ishin frymëzuar nga deti dhe ky ilaç me bazë bimore, i quajtur Oligomannate, mund të përdoret për të trajtuar Alzheimerin fillestar deri tek ai më i përkeqësuari. Miratimi është me kusht, megjithatë, do të thotë se ndërsa mund të dalë në shitje gjatë provave shtesë klinike, ai do të monitorohet rreptësisht dhe mund të shmangë çdo çështje sigurie.

Në një artikull në revistën Cell Research, ekipi i Geng përshkroi sesi sheqeri i që përmban deti largon disa baktere që gjenden në zorrë që mund të shkaktojnë degjenerim nervor dhe inflamacion të trurit, duke çuar në Alzheimer.

“Këto rezultate avancojnë të kuptuarit tonë të mekanizmave që luajnë një rol në sëmundjen e Alzheimerit dhe nënkuptojnë që mikrobet e zorrëve kanë një objektiv të vlefshëm për zhvillimin e terapive.Është po aq efektive por ka më pak efekte anësore. Do të hapë rrugë të reja për hulumtimin e Alzheimerit, duke u përqëndruar në mikrobiomën e zorrëve.”, tha neurologu Philip Scheltens  për CNN.

Vincent Mok, i cili drejton departamentin e neurologjisë në Universitetin Kinez të Hong Kongut, tha se ilaçi i ri tregoi “rezultate inkurajuese” kur u krahasua me të tjera ilaçe që ishin përdorur për këtë sëmundje./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

Do të bënin gjithçka për atë që kanë në krah/ Njihuni me shenjat më hiperaktive të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Binjakët Kur keni një Binjak rreth jush, atëherë mos e vrisni mendjen për asgjë. Ata janë shumë entuziast, mbështetës dhe të zgjuar. Ata do të vijnë me ide kreative dhe do t’iu tregojnë se ndodhen aty për ju. Shigjetari Shigjetarët janë të njohur për zemrën e tyre të madhe. Dhe kur ata e duan një […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Janë mjeshtër të fjalës/ Këto shenja të horoskopit nuk e njohin frikën

Publikuar

-

Nga

Luani Luani është folës shumë i mirë në public pasi nuk ka frikë dhe as kompleks të dalë para njeërzve. Për ta është jetike dalja në skenë dhe të tregojnë se janë lider. Binjakët Binjakët kanë një gjuhë shumë të veçantë kur bëhet fjalë për komunikim. ata kanë shumë njohuri rreth subjektit dhe ç do […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Injorues dhe kokëfortë/ 5 shenjat e horoskopit që nuk e durojnë dot që të tjerët t’iu tregojnë se çfarë duhet të bëjnë

Publikuar

-

Nga

Dashi Kur dikush i thotë një Dashi të mos bëjë diçka apo se po rrezikon nëse e bën një gjë, dijeni se si përfundim ai do ta bëjë atë që ka menduar. Dashi është kokëfortë dhe askush nuk e mbështet në këtë pikë. Demi Demët njihen si kokëfortë dhe nuk e besojnë se një njeri […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

E thonë studiuesit: Të ngisni makinën teksa dëgjoni muzikë mbron zemrën dhe trurin nga stresi

Publikuar

-

Nga

Kur ngecni në një trafik të rënduar është shumë e zakonshme të ndiheni të stresuar. Shumë gjëra mund të shkojnë keq gjatë rrugës, duke bërë që zemra të shtojë rrahjet e saj dhe presioni i gjakut të rritet. Studimet tregojnë se stresi i udhëtimit tuaj të përditshëm mund të jenë një faktor i sëmundjeve të […]

LEXO TE PLOTE